Na fali koniunktury

XX Międzynarodowa Wystawa Rolnicza Agro Show

Leszek Siatka, prezes firmy Pomot: – W ubiegłym roku produkcja i sprzedaż wzrosły o 40 procent, a w ciągu ośmiu miesięcy bieżącego  odnotowaliśmy kolejny, ponad 20-procentowy wzrost

 

Po raz dwudziesty tysiące rolników i setki wystawców z branży rolniczej spotkało się na wystawie AGRO SHOW. Impreza – będąca jedną z największych i najważniejszych plenerowych wystaw rolniczych w Europie - odbyła się w dniach 20-23 września 2018 roku na terenie lotniska Bednary w gminie Pobiedziska. Organizatorem była, jak co rok, Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

W tym roku po raz pierwszy wystawa rozpoczęła się w czwartek, a skończyła w niedzielę. Tradycyjnie już przełom lata i jesieni to dla wielu rolników podróż do Bednar i spotkanie z najnowocześniejszą techniką rolniczą. Nie inaczej było w tym roku. Na Agro Show wystawiło się prawie 750 firm, w tym ponad 120 wystawców z zagranicy, z 19 krajów (Austria, Chiny, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Holandia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Słowacja, Słowenia, Turcja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy).

 

Dzień branżowy 

 

Pierwszy dzień wystawy – czwartek, był dniem branżowym. Na ten dzień dla klientów firm zrzeszonych w Polskiej Izbie Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych, została przygotowana specjalna strefa VIP. Członkowie Izby rozdysponowali ponad 2000 zaproszeń przeznaczonych dla swoich największych klientów i kontrahentów. Ten dzień przeznaczony był na spotkania i rozmowy z klientami biznesowymi. Część wystawców zorganizowała konferencje prasowe i spotkania z dziennikarzami. Również tego dnia odbyła się uroczystość, na której organizator wystawy – Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Rządzeń Rolniczych wyróżniła firmy, które obecne są na wystawie od samego początku, przez 20 kolejnych edycji. 33 wystawców otrzymało pamiątkowe statuetki.  

 

Koniunktura na rynku

 

Wystawcy, producenci maszyn rolniczych, osprzętu i części do maszyn nie ukrywali, że na rynku panuje koniunktura i na ogół mają tyle zamówień na swoje produkty, że nie są w stanie na bieżąco sprostać popytowi. Przykładem może być firma Pomot, producent m.in. beczkowozów i rozsiewaczy do nawozów.

Jak powiedział nam Leszek Siatka, prezes firmy, w ubiegłym roku produkcja i sprzedaż wzrosły o 40 procent, a w ciągu ośmiu miesięcy bieżącego roku producent z Chojny odnotował kolejny, ponad 20-procentowy wzrost. Pomot rozwija eksport, wchodzi na nowe rynki, nawet do Australii, gdzie znalazł nabywców na rozsiewacze do nawozów.

 

W dynamicznym pokazie rolnictwa precyzyjnego udział wzięły m.in. rozsiewacze nawozów – na zdjęciu Sulky X50 Econov Isobus (Korbanek)

 

Na targach Pomot zaprezentował się na wspólnym stoisku z firmami Expom i Metaltech, w ramach „Grupy agro 7” – którą zawiązano, aby zapewnić klientom przegląd pełnej oferty maszyn rolniczych.

Jak ujawnił L. Siatka, Pomot zamierza zmniejszyć liczbę oferowanych modeli  maszyn na rzecz zwiększania jakości i produkcji w wybranych rodzajach.

W Bednarach producent z Chojny promował m.in. najnowsze wozy asenizacyjne, w tym pojazd o pojemności 27 tys. l, przygotowany na zamówienie odbiorcy z Niemiec, oraz przyczepiany rozsiewacz z podwójnym przenośnikiem łańcuchowym, sterowanym za pomocą komputera i systemu GPS zgodnego z precyzyjnym rolnictwem. Opatentowana technologia Twin Chain  jako jedyna pozwala na pełną kontrolę nad dozowanym do wysiewu materiałem z dwóch stron rozsiewania.

 

Pokaz rolnictwa precyzyjnego

 

Tegoroczna edycja wystawy to również zmiana formuły pokazów maszyn na polach. Nowa formuła została wykreowana przy udziale zainteresowanych wystawców, członków Izby, którzy wraz z Zarządem zadecydowali, że podczas wystawy AGRO SHOW 2018 w Bednarach pokazy maszyn będą odbywać się w dwóch blokach: rolnictwo precyzyjne i technika siewu zbóż w systemie uproszczonym.

W pierwszej części zaprezentowano rozsiewacze nawozów mineralnych i ciągniki, wyposażone w rozwiązania techniczne oraz oprogramowanie, umożliwiające realizację zadań w systemie rolnictwa precyzyjnego i współpracę z maszynami. 

Rolnictwo precyzyjne przynosi określone korzyści, co zachęca coraz szersze grono rolników do inwestycji w te rozwiązania. Technika rolnicza szybko się rozwija i do praktyki trafiają kolejne modele maszyn, coraz bardziej zautomatyzowane i zinformatyzowane, pracujące na podstawie danych zbieranych w czasie rzeczywistym, które zaczynamy zaliczać do Rolnictwa 4.0. Takie rozwiązania cechują nowoczesne rozsiewacze nawozów, które rozsieją na polu nawóz w oparciu o mapę zmiennego nawożenia wraz dynamiczną zmianą szerokości roboczej. Te założenia były podstawą pokazu pracy sześciu rozsiewaczy nawozów mineralnych. W pokazie zostały zaprezentowane przez producentów lub ich przedstawicieli następujące maszyny: Amazone ZA-TS, Bogballe M35W Plus, Sulky X50 Econov Isobus (Korbanek), Rauch AXIS-H 30.2 EMC+W (Kuhn Maszyny Rolnicze), Kverneland Exacta TL GEOSPREAD i Unia MXL 1600 Premium. Zmiany dawki nawozu i szerokości rozsiewu oglądający pokaz obserwowali na dwóch telebimach, ustawionych na polu pokazowym. Podczas pierwszego przejazdu rozsiewacze pracowały także z załączonym układem do nawożenia granicznego. 

Drugim elementem pokazu rozsiewaczy była prezentacja systemów zarzadzania danymi. Zaprezentowano dwa systemy firm John Deere i Claas. Firma John Deere zaprezentowała nowe możliwości systemu MachineSync, który z wykorzystaniem systemu telmatycznego JDLink umożliwia dzielenie się pomiędzy dwoma rozsiewaczami mapą pokrycia pola nawozem oraz wysyła pomiędzy nimi linię naprowadzania agregatów. Podczas pokazu dwa ciągniki z wyświetlaczem John Deere Commandenter 4600, współpracujące z rozsiewaczami Kverneland i Rauch, zaprezentowały ten system poruszając się naprzeciw siebie i widząc się nawzajem. System ten zapewnia, że w miejscu w którym nastąpił już wysiew nawozu, kolejna maszyna wyłączy swoje sekcje wysiewające. Przesyłanie danych pomiędzy wyświetlaczami odbywa się za pomocą transmisji danych komórkowych. Maszyny, które dzielą się mapą pokrycia muszą posiadać subskrypcję JDLink Connect i znajdować się na tym samym koncie organizacji klienta w Centrum Operacyjnym MyJohnDeere. Rozwiązanie to można zastosować także w przypadku pracy na tym samym polu innych maszyn, np. opryskiwaczy.

Firma Claas zaprezentowała swoją ofertę w zakresie precyzyjnego rolnictwa na przykładzie ciągnika Claas Arion 660 CMATIC, wyposażonego fabrycznie w system jazdy automatycznej z dokładnością RTK NET, oparty na terminalu obsługowym Claas S10 ISOBUS i system telemetryczny Claas Telematics. Ciągnik współpracował z rozsiewaczem firmy Rauch AXIS H 30.2 EMC. Funkcje terminala umożliwiają zapisywanie wszystkich danych pracy ciągnika wraz z danymi rozsiewacza przypisując do nich pozycje GPS, automatyczne zamykanie sekcji rozsiewacza (i innych maszyn) i automatyczny wjazd agregatu w następną ścieżkę technologiczną. Po pokazie na stoisku Claas można było zobaczyć wszystkie dane, jakie zostały wysłane podczas tego pokazu na serwer Claas Telematics.

 

Technika siewu zbóż w systemie uproszczonym

 

W drugim bloku tematycznym, dotyczącym techniki siewu zbóż w systemie uproszczonym, zaprezentowano różne rozwiązania techniczne i technologiczne związane z siewem zbóż w systemie bezorkowym. Technologie uproszczonej uprawy roli i siewu są coraz częściej stosowane przez rolników. Zwiększa się także w tym zakresie rynkowa oferta krajowych producentów. Podczas pokazu zaprezentowano maszyny realizujące siew zbóż trzema metodami: siewu bezpośredniego, siewu pasowego oraz siewu w mulcz.

Agregaty do siewu bezpośredniego zaprezentowały firmy Horsch (Focus 4TD) i Korbanek (Arbos ASF UST Directa). W siewie pasowym dominowały agregaty producentów krajowych. Podczas pracy prezentowano agregaty SALVIS Z (Agro-Masz), ST 400+PS 400 (Czajkowski), USF1600+Hawk+Poznaniak (Unia) oraz brytyjski Claydon Hybrid T4 (Ursus Dystrybucja). W technologii siewu w mulcz firma Kuhn Maszyny Rolnicze prezentowała agregat uprawowy Performer 6000 i siewnik Espro 6000R. Siewniki do siewu w mulcz zaprezentowały także firmy Farmet (Falcon 3 Fert+) i Smela Maszyny rolnicze (Tygrys GTWS 3.0). Firma Agro-Masz zaprezentowała uprawę broną mulczową BM75 oraz dwa agregaty uprawowo-siewne o szerokości 3 m oparte na bronie talerzowej z siewnikami SR-300 i SN-300. 

Dodatkową atrakcją pokazu były ciągniki współpracujące z maszynami uprawowymi. 

 

Na polu pokazowym w siewie pasowym dominowały agregaty producentów krajowych – na zdjęciu agregat USF1600+Hawk+Poznaniak (Unia) podczas pracy

 

Przetasowania  w dystrybucji

 

Rynek maszyn rolniczych w Polsce jest dynamiczny, cały czas następują na nim zmiany, pojawiają się nowi dystrybutorzy sprzętu lub dotychczasowi reorganizują sieć sprzedaży. Przykładem może być włoska firma Argo Tractors, oferująca ciągniki markiMcCormick i Landini. Jak powiedział nam Andrzej Jabłoński, dyrektor handlowy na Polskę, firma reorganizuje sieć dystrybucji w naszym kraju – centrala będzie współpracować bezpośrednio z dilerami, a nie poprzez niezależnych importerów, jak to było dotychczas. Struktura dilerska jest w trakcie budowy i w pierwszym kwartale 2019 r. powinno być około 6-7 dilerów każdej marki. Dilerzy oprócz sprzedaży ciągników maja zapewnić ich serwis. 

Według A. Jabłońskiego proporcje pojazdów nowych i używanych na rynku ciągników zmieniają się w zależności od dopłat unijnych – jeszcze niedawno w sprzedaży dominowały nowe maszyny, a teraz już większy jest import używanych.

Jedną z gwiazd firmy na targach był nowy flagowy ciągnik McCormick X8 o mocy 310 KM, który zadebiutował w ubiegłym roku w Hanowerze. Na ekspozycji można było obejrzeć także m.in. nowy model Landini – REX 4, ciągnik sadowniczy, polecany do pracy w gęstych nasadzeniach (w najwęższej wersji ma tylko 1 m szerokości).

Także koncern AGCO ogłosił realizację nowej strategii dystrybucji swoich produktów na rynku polskim. Nowa strategia dla Polski zakłada dwa osobne kanały dystrybucji z własnymi sieciami dilerskimi – wspólny kanał dla marek Fendt i Valtra, obejmujący 90% rynku z 11 autoryzowanymi dilerami, oraz drugi kanał dla produktów marki Massey Ferguson, obejmujący 74% rynku z 12 autoryzowanymi dilerami.

Wprowadzone ostatnio nowości produktowe koncernu obejmują inteligentne rozwiązania w segmencie mocy do 500 KM, oferowane przez markę Fendt oraz serię ciągników T marki Valtra w segmencie mocy 150-270 KM. Nowości marki Massey Ferguson to seria ciągników global w segmencie małych mocy 75-130 KM, prasy oraz maszyny do zbioru zielonek. Dodatkowo na rynek wprowadzony został pełen asortyment maszyn żniwnych Fendt, obejmujący ciągniki, kombajny, prasy, maszyny do zbioru materiału zielonkowego i paszowego.

W przyszłości koncern planuje przenieść swoją siedzibę główną w Polsce w rejon Poznania i założyć tam centrum szkoleniowe. AGCO usprawni również dostawy części zamiennych otwierając centrum dystrybucji części w rejonie Warszawy.

 

Nie zabrakło spektakularnych ekspozycji na Agro Show – pojazdów i maszyn, które oblegali zwiedzający - przykładem może być tuningowany ciągnik Valtra T254 Versu

 

Na wystawie ważnym wydarzeniem było wprowadzenie na polski rynek linii kombajnów zbożowych Fendt IDEAL. Maszyny mają trafić na rynek w 2019 roku, także pod marką Massey Ferguson. Konstruktorzy szczególną uwagę poświęcili wydajności, wysokiej jakości ziarna i słomy, niezawodności, prostocie i logice, a także unikalnej technologii czujników zapewniającej optymalne ustawienie maszyny. Seria maszyn to modele o mocy 451, 538 i 647 KM. Kombajny IDEAL 9 i IDEAL 8 napędzane są silnikami MAN, a IDEAL 7 - silnikiem AGCO. Uzyskaniu wysokiej jakości ziarna i dużej wydajności służy unikatowy rotorowy system omłotu i separacji Helix. Wszystkie ziarna są oddzielone bez pogarszania jakości słomy. Przyczynia się do tego najdłuższy rotor na rynku o imponującej długości 4,84 m i średnicy 600 mm. Aby w szczególnie delikatny sposób został traktowany zbierany plon i aby zagwarantowane było stałe obciążenia rotora, spirale wciągające, listwy młócące i palce rotora są rozmieszczone spiralnie wokół rotora, podobnie jak DNA. Proces wymaga mniejszej mocy i zwiększa przepustowość i wydajność maszyny przy zachowaniu wysokiej jakości słomy i ziarna. 

Nie zabrakło spektakularnych ekspozycji na Agro Show – pojazdów i maszyn, które oblegali zwiedzający. Przykładem może być tuningowany ciągnik Valtra T254 Versu „Black Edition”, wyprodukowany jako seria limitowana. Ten model zdobył tytuł Tractor of the Year 2018. Napędzana silnikiem 7,4 l maszyna, z amortyzowaną pneumatycznie przednią osią, osiąga prędkość 57 km/h. W ramach fabrycznego tuningu zastosowano czarne matowe malowanie, w kabinie pojawiła się skórzana tapicerka, ogrzewanie postojowe i system nagłośnienia.

 

Agro debaty

 

AGRO SHOW to również spotkania, dyskusje i wymiana poglądów. Służą temu debaty organizowane podczas wystawy. W tym roku odbyła się m.in. debata na temat „Rozwój polskiego rolnictwa w perspektywie ostatnich 20 lat. Czy możliwy jest dalszy szybki rozwój branży w najbliższej przyszłości?”

Odbyła się też gorąca dyskusja na temat: „PROW 2014-2020 – aktualny stan i prognozy do końca okresu budżetowego. Jak efektywnie wykorzystać wsparcie na modernizację gospodarstw rolnych?” Jest to temat szczególnie interesujący rolników, producentów, importerów oraz sprzedawców maszyn w kontekście niskiego wskaźnika realizacji budżetu w ramach programu.

Wystawę odwiedziło ponad 139 tys. gości. Nie zabrakło na Agro Show naszego wydawnictwa. Wystawcy i goście targowi mogli zapoznać się z najnowszym wydaniem naszego magazynu BEST-AGRI.COM.

PIGMIUR już zaprasza na wystawy organizowane w 2019 roku.

Będą to MAZURSKIE AGRO SHOW OSTRÓDA – 09-10 lutego, ZIELONE AGRO SHOW – 25-26 maja, Ułęż, woj. Lubelskie i AGRO SHOW – 19-22 września, Bednary, gmina Pobiedziska. (ZM)

 

Fot. ZM

 



Ausgewählt anzeigen