Technologia na usługach rolników

Najnowsze propozycje maszyn do zbioru zielonek

Kosiarka New Holland DiscCutter 320

Fot. New Holland

 

 

Segment maszyn zielonkowych jest ściśle powiązany z gospodarstwami o profilu produkcja mleka lub chów bydła. W obu przypadkach ostatnio branża wykazuje dużą ostrożność. Według Michała Chmielaka, specjalisty produktowego maszyn towarzyszących New Holland, małe gospodarstwa bez środków z UE wstrzymują się z inwestycjami, natomiast więksi przedsiębiorcy, którzy dokonali inwestycji w poprzednich latach, decydują się tylko na niezbędne zakupy (często ogranicza się to do rewitalizacji istniejących maszyn). 

– Rok 2024 nie będzie łatwy, co widzimy w spowolnieniu na rynku krajowym oraz europejskim – dodaje przedstawiciel New Holland. 

Nie przeszkadza to producentom we wprowadzaniu na rynek nowych lub zmodernizowanych maszyn, które zapewniają coraz większą dokładność pracy, coraz wyższą jakość pozyskanej paszy i coraz większy komfort ich obsługi.

Poniżej prezentujemy najnowsze maszyny zielonkowe wybranych producentów.

 

NEW HOLLAND – kosiarki, przetrząsacze, zgrabiarki…

 

Marka New Holland w swojej ofercie ma pełną gamę maszyn zielonkowych, przeznaczonych do różnych grup odbiorców.

Kosiarki New Holland Disc Cutter posiadają listwę tnącą, która – jak zapewnia producent – idealnie gładki spód, a płozy ochronne na całej jej szerokości są zabezpieczeniem przed uderzeniami kamieni. Niewielki nacisk na grunt i niski kąt koszenia gwarantują równe ściernisko i szybszy odrost. System Top Service listwy tnącej umożliwia łatwy dostęp do kół zębatych i piast łożysk, co obniża koszty eksploatacji. 

Hydrauliczne zawieszenie Vari-Float zapewnia precyzyjne kopiowanie terenu, a hydrauliczne zabezpieczenie najazdowe listwy tnącej - bezpieczeństwo koszenia. Hydrauliczne zabezpieczenie przeciw kamieniom i poziome przesunięcie to możliwość transportowania kosiarki w trzech pozycjach: pionowa boczna, pionowa tylna i pozioma tylna.

Modele kosiarek DiscCutter o szerokości cięcia 2,37, 2,77 i 3,11 m są dostępne również w wersji ze spulchniaczem z palcami z polietylenu.

NH DiscCutter 320:

  • Typ mocowania: zawieszana centralnie tylna
  • Szerokość robocza: 3,11 m
  • Zawieszenie listwy tnącej: Vari-Float
  • Szerokość pokosu: 2,6 m  (jedna tarcza)
  • Noże: profilowane/odwracalne
  • Liczba tarcz/noży: 8/16
  • Zabezpieczenie najazdowe: hydrauliczne
  • Szybkie podnoszenie na uwrociach
  • Moc minimalna WOM (kW/KM): 50/68 
  • Masa własna: 860 KG

Opcje: Kat. II dźwigni dolnych zamiast kat. III, lewa tarcza pokosowa, komplet wysokich płóz ślizgowych, zestaw oświetleniowy do transportu w poziomie, zestaw oświetleniowy do transportu w pionie.

Gama przetrząsaczy karuzelowych NEW HOLLAND PROTED składa się z 7 modeli, o szerokościach roboczych od 4,5 do 8,8m. W zależności od potrzeb można wybrać maszynę polecaną do mniejszych gospodarstw, która sprawdzi się we współpracy z małym ciągnikiem, a także maszyny przeznaczone do intensywnej pracy na dużych areałach.

Przetrząsacze PROTED  540 zawieszane są na trzypunktowym, przegubowym układzie. Maszyna precyzyjnie kopiuje nierówności terenu, niezależnie od poruszającego się ciągnika, podąża za ciągnikiem podczas zakrętów oraz blokuje się do pozycji transportowej po uniesieniu.

Solidna rama wykonywana jest z profili rurowych. Producent poleca te maszyny  m.in.do pracy w trudnym górzystym terenie, gdzie szczególnie istotna jest ich masa.

W konstrukcji przewidziano podwójne przeguby krzyżakowe na łączeniach. Regulacja „odrzucania granicy pola" odbywa się szybko i sprawnie za pomocą dźwigni na 2 kołach środkowych. Amortyzatory stabilizują pracę maszyny na nierównościach, podczas zjazdów oraz przy zawracaniu. Regulowany kąt rozrzuty można dostosować do panujących warunków. Asymetryczne palce przetrząsacza można regulować w dwóch zakresach.

Przetrząsacz karuzelowy NH PROTED 540:

  • Typ mocowania: 3-punktowy kozioł zawieszenia
  • Szerokość robocza: 5,4 m
  • Liczba wirników: 4  
  • Liczba ramion na wirniku: 6              
  • Średnica wirnika: 1,7m
  • Wymagana liczba przyłączy hydrauliki: 1 - jednostronnego działania   
  • Składany hydraulicznie 
  • Minimalne zapotrzebowanie na moc: 30 KM
  • Masa własna: 530 kg

Przetrząsacz karuzelowy PROTED 540 może być wyposażony w przednie koło podporowe, dodatkowy amortyzator, zabezpieczenie zębów, koło zapasowe z uchwytem, zestaw odciążający do pracy na zboczach, kołpaki zabezpieczające przed nawijaniem.

 

Przetrząsacz karuzelowy NH PROTED 

Fot. New Holland

 

Gamę jednowirnikowych zgrabiarek karuzelowych New Holland PRO ROTOR stanowi pięć modeli o szerokościach roboczych od 2,9 m do 4,45 m. Maszyny te zostały stworzone z myślą o efektywnym grabieniu każdej uprawy roślinnej.

Do podstawowych cech zgrabiarek PRO ROTOR 420 i 450 należą: 

  • Wytrzymała i solidna przekładnia;
  • Zawieszenie na trzypunktowym koźle przegubowym, odpowiedzialnym za kopiowanie terenu;
  • Ramiona wirników zamontowane stycznie, aby zapewnić delikatne i optymalne grabienie;
  • Bezobsługowe ramiona wirnika;
  • Możliwość zastosowania układu 3-kołowego - tridem lub 4-kołowego - tandem oraz przedniego koła podporowego w zależności od potrzeb;
  • Amortyzatory stabilizujące pracę maszyny podczas pracy na nierównościach, podczas zjazdów i nawrotów;
  • Demontowane ramiona grabiące do transportu;
  • Podwójne zęby sprężynowe o średnicy 9 mm;
  • Regulowany fartuch pokosu z odpornego na zużycie materiału, wzmocniony zintegrowanymi sprężynami.

Jednowirnikowa zgrabiarka karuzelowa NH PRO ROTOR 420, zawieszana na TUZ, charakteryzuje się szerokością roboczą 4,15 m, ma 12 ramion i 4 podwójne zęby. Średnica wirnika - 3,2m, szerokość odkładanego pokosu - 0,95 m, ogumienie wirników - 18,5/8,5-8, liczba kół wirnika STD – 2. Maszyna jest wyposażana w centralną regulację wysokości, amortyzatory stabilizujące (2 szt.), osłonięty tor krzywkowy i łożyskowane ramiona wirnika.

Minimalne zapotrzebowanie na moc - 35 KM; masa własna (bez dodatkowego układu kół) - 570 kg.

Zgrabiarka PRO ROTOR 420 może być opcjonalnie wyposażona w przednie koło podporowe z łańcuchem, układ kół wirnika trzykołowy lub układ kół wirnika czterokołowy (tandem).

Jednowirnikowa zgrabiarka karuzelowa NH PRO ROTOR 450, zawieszana na TUZ to maszyna o szerokości roboczej 4,45 m, ma 12 ramion i 4 podwójne zęby. Średnica wirnika - 3,5 m, szerokość odkładanego pokosu - 0,95 m, ogumienie wirników - 18,5/8,5-8, liczba kół wirnika STD – 2. W wyposażeniu przewidziano centralną regulację wysokości, amortyzatory stabilizujące (2 szt.), osłonięty tor krzywkowy, i łożyskowane ramiona wirnika. Minimalne zapotrzebowanie na moc - 45 KM; masa własna - 650 kg.

Maszyna może być opcjonalnie wyposażona w przednie koło podporowe z łańcuchem.

 

Zgrabiarka New Holland Pro Rotor

Fot. New Holland

 

KVERNELAND – zgrabiarki taśmowe

 

W ofercie Kverneland ciekawymi maszynami są zgrabiarki taśmowe.

– Rynek zgrabiarek taśmowych w Polsce nie jest duży i nadal królują tradycyjne zgrabiarki karuzelowe – mówi Łukasz Rumiński, product manager Kverneland Group Polska. – Coraz częściej wśród klientów doceniana jest przewaga zgrabiarek taśmowych nad karuzelowymi, głównie w wydajności i jakości zgrabionego materiału. Maszyny tego typu zostawiają daleko w tyle największe czterokaruzelowe zgrabiarki w ilości przerzuconego materiału na godzinę. Ponadto pokos po zgrabiarce taśmowej jest puszysty, bez „warkocza” oraz co najważniejsze, bez zanieczyszczeń w postaci gleby czy kamieni. To nieocenione korzyści dla użytkowników. Możemy również się pochwalić pierwszą w Polsce zamówioną zgrabiarką Kverneland ROC RS 1000, która będzie dostarczona do klienta w tym sezonie. Maszyna dedykowana jest do dużych, profesjonalnych gospodarstw o znacznym areale użytków zielonych oraz do prężnych usługodawców.

Kverneland to światowy lider w sprzedaży i produkcji zgrabiarek taśmowych. Firma zbudowała jedyną w swoim rodzaju zgrabiarkę taśmową ROC RS 1000 o szerokości roboczej 10 m z trzema sekcjami podbieraczy, zapewniającymi precyzyjne kopiowanie terenu.

Jak zwraca uwagę producent, maszyna jest standardowo bogato wyposażana, m.in. w 6-belkowy podbieracz sterowany przez dwie krzywki. 

 

Zgrabiarka Kverneland ROC RS 1000 - 6-belkowy podbieracz sterowany przez dwie krzywki

Fot. Kverneland

 

Ponadto bieżnia krzywkowa zapewnia dokładne zbierania i przenoszenie materiału na taśmę, a wysoka prędkość obrotowa podbieracza zmniejsza jego straty do minimum.

Każda sekcja taśmy podparta jest przez cztery duże koła na sprężynowym zawieszeniu tandemowym, którego wysokość można regulować elektrycznie. Dzięki temu maszyna dokładnie kopiuje teren, dobrze się prowadzi, a jednocześnie koła nie niszczą darni i nie wymagają szczególnej uwagi w kamienistych warunkach w porównaniu do stosowanych często samych płóz. 

 

Kverneland ROC RS 1000 - każda sekcja taśmy podparta jest przez cztery duże koła na sprężynowym zawieszeniu tandemowym

Fot. Kverneland

 

W standardzie otrzymujemy specjalne rozwiązanie do zbioru krótkiego materiału w postaci dużej rolki dociskowej blisko palców podbieracza wraz z osłonami. Całość sterowana jest hydraulicznie i w każdej chwili możemy podnieść rolkę całkiem do góry gdy warunki pracy tego wymagają.

Jak wskazuje producent, ROC RS 1000 charakteryzuje się komfortem codziennego użytkowania. Wpływ na to ma hydrauliczne zawieszenie kół transportowych, zbiornik oleju wewnątrz ramy, co eliminuje dodatkowe chłodnice układu hydraulicznego, centralne smarowanie (opcja) czy hydropneumatyczne zawieszenie każdej sekcji taśm.

Podczas pracy zgrabiarka daje wiele możliwości konfiguracji kierunku pracy taśm co przekłada się na sposób tworzenia pokosu. 

Dodatkowo jako jedyna zgrabiarka taśmowa na rynku umożliwia pracę z częściowo złożonymi taśmami, gdy chcemy tworzyć mniejsze pokosy lub odwracać już istniejące. 

 

Zgrabiarka Kverneland daje wiele możliwości konfiguracji kierunku pracy taśm co przekłada się na sposób tworzenia pokosu

Fot. Kverneland

 

TALEX – rozdrabniacze dla wymagających

 

Nowościami w ofercie firmy Talex są rozdrabniacz tylno-czołowy Tiger 3,00, rozdrabniacz tylny Gepard 4,70 i zgrabiarka ciągana Spyder 4,20.

– Rozdrabniacz tylno-czołowy Tiger 3,00 to długo wyczekiwana przez nas maszyna – mówi Dominik Szyszło, menadżer regionu. – Analizując obecne potrzeby rynku stworzyliśmy maszynę, która sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagającej klienteli. Maszyna służy do aktywnego i trwałego rozdrabniania resztek pożniwnych, nieużytków czy też poplonów. Wyposażona jest w standardzie w wałek przekaźnika mocy, niespełna 50 cm przesuw hydrauliczny, napinacz pasków i dwa rzędy przeciwnoży, które wspomagają rozdrabnianie materiału. Dzięki zastosowaniu obracanego łącznika górnego i dwukierunkowej przekładni, możemy bez problemu agregować maszynę zarówno z przodu jak i z tyłu ciągnika.

Z kolei rozdrabniacz Gepard 4,70 to jedna z największych obecnie dostępnych maszyn do rozdrabniania resztek pożniwnych w wersji ciąganej. Maszyna wyposażona jest w automatyczny napinacz, otwieraną hydraulicznie klapę wylotową i młotki o masie 1,4 kg. Kosiarka ta powstała z myślą o dużych gospodarstwach czy firmach usługowych, zajmujących się mulczowaniem ścierniska po kukurydzy. Ma ona za zadanie w szybki i skuteczny sposób zmulczować ściernisko.

– Ten zabieg agrotechniczny jest obecnie bardzo pożądany, pozwala na zniszczenie omacnicy, zatrzymuje wilgoć w glebie i ułatwia późniejsze prace agregatami bezorkowymi – dodaje Dominik Szyszło.

Zgrabiarka ciągana Spyder 4,20 to maszyna, która według przedstawiciela firmy Talex sprawdzi się z małymi kompaktowymi ciągnikami, które niekoniecznie poradzą sobie z wersjami zawieszanymi zgrabiarek. Zgrabiarka wyposażona jest w 11-ramienną przekładnię, z czego 6 ramion składanych jest do transportu.

 

KUHN – zaawansowana technologia

 

Jedną z najnowszych maszyn zielonkowych marki KUHN jest kosiarka FC 13640 RA ze zgniataczem i przenośnikami taśmowymi. Nowa maszyna łączy w sobie technologie z gamy produktów KUHN i zapewnia większą wydajność pracy niż konwencjonalne zestawy koszące.

Koszenie dużego obszaru za pomocą jednej maszyny pozwala na znaczne

oszczędności związane z mocą ciągnika, paliwem oraz kosztami robocizny. W gamie kosiarek tej marki FC 13460 RA zapewnia największą szerokość koszenia, która wynosi od 12,40 do 13,40 m.

Przenośnik taśmowy pokosu w jednym przejeździe formuje pokos o szerokości od 1,80 m do 3 m, przy czym pasza jest zbierana z szerokości koszenia ponad 13 m. Rolnik może wówczas w pełni wykorzystać potencjał podczas zbioru sieczkarnią. Przenośniki można również unieść w celu szerokiego rozrzucenia pokosu.

Oś teleskopowa, montowana standardowo w maszynie, zwiększa prześwit, a tym samym ułatwia formowanie szerszego i bardziej wyrównanego pokosu. Zapewnia wówczas równomierne schnięcie paszy i usprawnienie zbiór sieczkarnią polową. Co więcej, stabilność maszyny na pochyłościach i podczas zawracania jest lepsza.

Kosiarka ze zgniataczem pokosu jest wyposażona w renomowane podzespoły firmy KUHN, takie jak belka tnąca OPTIDISC ELITE, znana ze swojej wytrzymałości i wysokiej jakości cięcia w każdych warunkach. Ta łatwa w użyciu belka tnąca nie wymaga konserwacji i jest standardowo wyposażona w system szybkiej wymiany noży FAST-FIT. Zapewnia ona również lepsze pokrycie obszarów cięcia pomiędzy dyskami rozbieżnymi i zwiększa przestrzeń pomiędzy dyskami zbieżnymi, czego efektem jest lepsze odprowadzanie strumienia paszy do tyłu. 

Zgniatacz z obrotowymi stalowymi palcami gwarantuje wysoką jakość kondycjonowania pokosu. Wirniki są napędzane za pomocą przekładni z dźwignią wyboru obrotów, co ułatwia dostosowanie kondycjonowania do rodzaju paszy i warunków podczas zbiorów.

Innowacyjna kinematyka ramy i zespołów koszących zapewnia wydajną i stałą regulację nacisku na podłoże za sprawą zawieszenia LIFT-CONTROL, przekłada się to na lepszą ochronę darni i dokładne kopiowanie terenu. Nacisk na podłoże można dostosować w dowolnym momencie za pośrednictwem monitora sterującego ISOBUS.

Kosiarka FC 13460 RA została zaprojektowana również z myślą o ochronie gleby przed ugniataniem. Odpowiednie rozłożenie masy i niskociśnieniowe opony zapobiegają degradacji struktury gleby, nawet w wilgotnych warunkach. Maszyna ta pasuje do strategii kontrolowanego ruchu po polu (ang. Controlled Traffic Farming) ze ścieżkami w rozstawie 12 m. Wpływ przejazdu maszyny na podłoże jest ograniczony, a zatem stanowiska są racjonalnie wykorzystywane. Zmniejsza się zagęszczenie powierzchni z korzyścią dla zwiększenia produkcji paszy.

Różne elementy sterujące maszyny, w tym sterowanie kosiarką czołową, mogą być w łatwy sposób obsługiwane. W zależności od potrzeb, może się to odbywać za pośrednictwem terminala pokładowego zgodnego ze standardem ISOBUS lub jednego z terminali CCI 800 lub 1200 (opcja). Najczęściej używane funkcje mogą być również obsługiwane za pomocą joysticka CCI A3, którego główną zaletą jest wyświetlanie funkcji na zintegrowanym ekranie.

Maszyna jest oryginalnie wyposażona w osłony płóz dysków oraz noże „Triple 5", których żywotność znacznie przewyższa żywotność standardowych noży, zwykle stosowanych w kosiarkach.

 

Kosiarka KUHN FC 13640 RA ze zgniataczem i przenośnikami taśmowymi

Fot. Kuhn

 

KUHN FC 13640 RA: przenośnik taśmowy pokosu formuje pokos o szerokości od 1,80 m do 3 m

Fot. Kuhn

 

Gama przetrząsaczy zaczepianych KUHN powiększyła się o nowy model:

GF 13003 T, który zastąpi dotychczas produkowany model GF 13012. 

Nowy przetrząsacz GF 13003 T jest wyposażony w 12 karuzel OPTITEDD i ma szerokość roboczą 13,40 m. Prosta i wydajna maszyna, o szerokości roboczej 13,40 m, została zaprojektowana z myślą o spełnieniu oczekiwań wymagających użytkowników. 

Dzięki swojej wytrzymałości karuzele OPTITEDD umożliwiają bezproblemową pracę w trudnych warunkach lub podczas zbioru ciężkiej paszy. Ryzyko awarii i przestojów związanych z codzienną obsługą jest ograniczone do minimum.

Prostota obsługi i wytrzymałość maszyny była głównym celem jaki postawili sobie konstruktorzy. Zamiast elektronicznej skrzynki sterującej zastosowano prosty układ hydrauliczny wymagający tylko jednego zaworu hydraulicznego do sterowania wszystkimi funkcjami maszyny.

Zmiana kąta nachylenia i wysokości pracy karuzeli jest wykonywana szybko i nie wymaga użycia narzędzi. Dzięki temu, użytkownik może łatwo wyregulować i dostosować maszynę do warunków pracy.

Na uwrociach, system HLC (Headland Lift Control) pozwala w prosty sposób podnieść wszystkie karuzele za pomocą zaworu hydraulicznego ciągnika. Funkcja ta zapewnia duży prześwit ułatwiający manewrowanie i pozwala uniknąć powtórnego przetrząsania paszy.

GF 13003 T to według producenta maszyna do szybkiego i wygodnego przetrząsania dużych powierzchni.

Model ten zapewnia dokładne kopiowanie nierówności terenu. Koła jezdne są umieszczone tak blisko palców karuzel, jak to tylko możliwe, dzięki czemu błyskawicznie reagują na zmiany w ukształtowaniu terenu (funkcja GSC, Ground Safe Control). Wszystkie karuzele posiadają niezależne przeguby, które zapewniają lepsze dopasowanie do nierówności podłoża. Koła karuzel są umieszczone bliżej palców, co poprawia prowadzenie.

Nowy model GF 13003 T posiada wszystkie dotychczasowe rozwiązania, jak:

  • Bezobsługowe karuzele o małej średnicy.
  • Asymetryczne palce dokładnie podbierające materiał bez uszkadzania darni.
  • Przeniesienie napędu pomiędzy karuzelami za pomocą sprzęgła DIGIDRIVE zapewnia długą i bezawaryjną pracę maszyny.

 

Gama przetrząsaczy zaczepianych KUHN powiększyła się o nowy model: GF 13003 T

Fot. Kuhn

 

Przetrząsacz KUHN GF 13003 Tto pProsta i wydajna maszyna

Fot. Kuhn

 

KRONE – lekka kombinacja kosząca

 

Nowa kombinacja kosząca typu „motyl” KRONE EasyCut B 950 Collect  to maszyna z możliwością układania pokosu do środka za pomocą ślimaków poprzecznych (kosiarka bez kondycjonera).

Odstąpienie od kondycjonera sprawia, że maszyna jest znacznie lżejsza, a ciągnik ma mniejsze zapotrzebowanie mocy i tym samym zużywa mniej paliwa. To sprawia, że EasyCut B 950 Collect o szerokości roboczej 9,45 m jest szczególnie odpowiedni do stosowania na trawiastych terenach na zboczach lub na mniej stabilnych glebach, ale także do stosowania w zbiorach GPS (biogazownie). Ważne są niskie straty paszy i jej czystość podczas zrzucania (brak kontaktu z ziemią). W zależności od plonu i warunków eksploatacji, EasyCut B 950 Collect może osiągać wydajność powierzchniową do 14 hektarów na godzinę. 

Podczas rozwoju maszyny firma Krone wykorzystała swoje wieloletnie doświadczenie z serii BiG M, samobieżnej wydajnej kosiarki ze zgniataczem pokosu, która jest również dostępna ze ślimakami zrzucającymi.

Nowa kombinacja kosząca zapewnia komfort obsługi. Kierowca może podczas pracy wybierać między opcjami odkładania pokosu: odkładanie na całej szerokości koszenia lub zrzucanie materiału do środka. Stabilne ślimaki poprzeczne o średnicy 45 cm są umieszczone bezpośrednio za listwami koszącymi i transportują paszę do środka bez strat i zanieczyszczeń. W połączeniu z kosiarką czołową EasyCut F 320 zapewnia to równomierny pokos. Ślimaki napędzane są bezpośrednio przez mocną przekładnię kątową. Standardowo zespół koszący jest wyposażony w sprawdzoną belkę koszącą EasyCut, w tym systemy SafeCut, SmartCut i zabezpieczenie przeciwnajazdowe.

Prawidłowe prowadzenie kosiarki gwarantuje sprawdzone zawieszenie DuoGrip, listwy tnące są  zawieszone w punkcie ciężkości. Zespół koszący jest również wyposażony w odciążenie hydrauliczne; Pozwala to kierowcy bezstopniowo regulować odciążenie kosiarki bezpośrednio z kabiny. Skutkuje to dokładnym dopasowaniem do podłoża.

Kolejny praktyczny aspekt: EasyCut B 950 Collect jest standardowo wyposażony w jednostronne podnoszenie, każdą kosiarkę można dowolnie podnosić i opuszczać, co jest zaletą, zwłaszcza w przypadku nierównomiernych pól, klinów.

Podstawowe dane techniczne: szerokość robocza - 9,45 m, szerokość transportowa - 3,0 m, masa: 2.988 kg, zapotrzebowanie mocy - od 145/200 kW/PS. (red)

 

Nowa kombinacja kosząca typu „motyl” KRONE EasyCut B 950 Collect

Fot. Krone

 



Ausgewählt anzeigen