Udane targi w Ułężu

Dopisali wystawcy i goście na Zielonym Agro Show

ZIELONE AGRO SHOW, wystawa przeznaczona przede wszystkim dla rolników uprawiających rośliny zielonkowe, hodowców bydła i producentów mleka z południowo-wschodniej Polski odbyła się w dniach 26-27 maja w Ułężu (powiat Ryki, województwo lubelskie). Impreza już po raz trzeci zagościła na terenie Moto Parku. Organizatorem imprezy jest Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR).

Tradycyjnie pokazy maszyn w pracy przyciągnęły tłumy gości targowych

 

Ta impreza wystawiennicza odbywa się już o 2002 roku a zatem tegoroczna edycja była już siedemnastą z kolei. Co roku przyciąga wystawców i zwiedzających, głównie tych, którzy związani są z hodowlą bydła, produkcją mleka i mają do czynienia z uprawami zielonek. W tym roku podobnie, dzięki znakomitej pogodzie zarówno w sobotę jak i w niedzielę do Ułęża zawitały rzesze rolników. Tradycyjnie niedziela była dniem kiedy gości przybyło najwięcej. Wg szacunków organizatora w tym roku w ciągu dwóch dni wystawę odwiedziła podobna liczba zwiedzających jak przed rokiem, czyli ok. 35 tys. osób. Blisko 140 wystawców na powierzchni prawie 15 000 m2 zaprezentowało nowoczesne maszyn zielonkowe, nasiona, nawozy, pasze i dodatki paszowe, elementy wyposażenia budynków inwentarskich, folii rolniczych i wiele innych produktów.

– Wystawa gości w województwie lubelskim już trzeci raz – powiedział Michał Spaczyński, wiceprezes PIGMiUR. – Widzimy, że stała się ona znaczącym punktem w kalendarzu targowym dla rolników z tego regionu. Dzięki naszym staraniom, promocji wystawy przez ostatnie lata, udaje nam się trafić do rolników i przekonać ich, aby odwiedzali Zielone AGRO SHOW. Potwierdzeniem tego jest znakomita frekwencja podczas imprezy i pozytywne opinie wystawców. Impreza przez cały czas się rozwija. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom firm z branży rolniczej w tym roku po raz pierwszy zmieniliśmy formułę pokazów maszyn. Mamy nadzieję, że dzięki zmianom były one bardziej czytelne i przystępne dla rolników.

 

Pokazy maszyn w pracy

 

Pokazy maszyn podczas pracy są stałym, najbardziej oczekiwanym i efektownym punktem imprezy. Wystawa stwarza bowiem wyjątkową okazję, aby w jednym miejscu w tym samych warunkach zobaczyć podczas pracy i porównać maszyny różnych producentów. W tym roku podzielone były na dwie części. W pierwszej można było zobaczyć prezentacje kosiarek i przetrząsaczy. W części drugiej zaprezentowano prasy zwijające, praso-owijarki, przyczepy zbierające oraz sieczkarnie polowe. Tradycyjnie pokazy przyciągnęły tłumy rolników. Dodatkowo w przerwie pomiędzy pokazami prac polowych odbywała się prezentacja poprawnego ustawienia roboczego kosiarki.

 

Wśród przyczep zbierających, przeznaczonych do zbioru zielonek na zakiszanie można było obejrzeć m.in. pojazd Claas

 

Tym razem zaprezentowano 44 maszyny, w tym 12 kosiarek, trzy przetrząsacze, 13 pras zwijających, pięć praso-owijarek, sześć przyczep zbierających, dwie sieczkarnie samojezdne oraz trzy agregaty do podsiewu użytków zielonych. W poszczególnych grupach maszyny różniły się szerokością roboczą, przepustowością, stopniem zaawansowania technicznego i oczywiście ceną, co tworzyło ofertę, z której można było wybrać maszynę niemal dla każdego gospodarstwa.

Szerokość robocza kosiarek wynosiła od 2,8 do 9,5 m. Oprócz pięciu kosiarek zawieszanych z tyłu ciągnika o szerokości od 2,8 do 3,2 m, zaprezentowano cztery zestawy złożone z kosiarki czołowej i tylnej o szerokości roboczej 6 m oraz trzy zestawy złożone z kosiarki czołowej i dwóch kosiarek tylnych o szerokości od 7,5 do 9,5 m. W pokazie zaprezentowano kosiarki firm (w kolejności alfabetycznej): Claas, Fendt, Krone, Kubota, Kuhn, McHale, Pöttinger, SaMASZ, Talex i Unia. Tradycyjnie pokaz pracy kosiarek kończył ich show, czyli jednocześnie na polu pokazowym trawę kosiło 12 maszyn.

Wśród 13 pras zwijających, pięć było stałokomorowych, a pozostałe posiadały zmienną komorę prasowania. Prasy zwijające wystawiły firmy (w kolejności alfabetycznej): Claas, Fendt, John Deere, Krone, Kubota, Kuhn, Maschio-Gaspardo, McHale, New Holland, Pöttinger i Unia.

 

Wszystkie prasy i praso-owijarki wypuszczały bele o teoretycznej średnicy 125 cm. Faktycznie jednak zdarzały się bele o średnicy o kilka centymetrów większej, różna była także ich szerokość.

 

Natomiast praso-owijarki reprezentowały marki: Krone, Kverneland, McHale i Unia. Praso-owijarka FastBale firmy Kverneland należy do nowej generacji maszyn, pracujących non-stop, wskutek zastosowania stałokomorowej prasy zwijającej ze wstępną komorą prasowania. 

Przyczepy zbierające przeznaczone do zbioru zielonek na zakiszanie zaprezentowały firmy: Claas, Fendt, Krone, Pöttinger, Schuitemaker i Strautmann. Sieczkarnia samojezdna Krone Big X 700 zieloną masę ładowała na przyczepę zbierającą Krone RX 360 GD. 

Pokaz pracy maszyn kończyły trzy agregaty do podsiewu traw firm: Agro-Masz, APV i Maschio-Gaspardo.

Maszyny do pokazów zgłosili producenci lub ich regionalni przedstawiciele (w kolejności alfabetycznej): Agrobard, Agronom, Agro-Masz, Agromix, Agrotex, APV Polska, FINO, John Deere, Kuhn, Kverneland, Maschio-Gaspardo, McHale Engineering Ltd, Roltex, Sprzedaż Ciągników i Maszyn Rolniczych Leszek Komoń, Talex, i Techmlek.

Pokazy nie odbyłyby się gdyby nie zaangażowanie wystawców w przegotowanie pola pokazowego i zagospodarowanie zebranego materiału. W tym roku szczególne podziękowania za przygotowanie pól pokazowych organizator kieruje do firmy Roltex (przedstawiciela firmy Claas), a także Agromix (Krone) i Sprzedaż Ciągników i Maszyn Rolniczych Leszek Komoń (Pöttinger). Firmie McHale dziękuje za owinięcie po pokazie wszystkich sprasowanych bel, a firmie Finplast za dostarczenie folii do owijania bel.

 

Pomiar gęstości objętościowej bel

 

Po kilku latach przerwy podczas Zielonego AGRO SHOW ponownie oceniano zagęszczenie bel produkowanych przez prasy zwijające. Duże zagęszczenie zakiszanej masy w beli jest jednym z istotnych czynników mających wpływ na jakość wyprodukowanej paszy. Ponadto ma to znaczenie ekonomiczne: przy większym zagęszczeniu beli ich liczba wyprodukowana z określonej powierzchni pola jest mniejsza, a więc potrzeba mniej siatki i folii do owijania, niższe są koszty transportu i składowania bel.

Wszystkie prasy i praso-owijarki prasowały bele o teoretycznej średnicy 125 cm. Jednak pomiar średnicy bel wykazał, że poszczególne prasy produkowały bele także o średnicy o kilka centymetrów większej. Prasy miały także różną szerokość bel. Dlatego podawany podczas pokazów wynik dotyczący masy beli nie może być wskaźnikiem służącym do porównywania pras. Takim wskaźnikiem może być dopiero gęstość objętościowa bel, czyli ilość masy w 1 m3 beli.

Masa bel ma jednak znaczenie dla kolejnych maszyn i urządzeń w linii technologicznej (owijarek do bel, ładowaczy czołowych) - w pierwszym dniu pokazów najcięższa bela ważyła 1000 kg, a bele o masie powyżej 750 kg wyprodukowało 10 maszyn. Średnia masa bel z maszyn stałokomorowych wynosiła 696 kg, a ze zmiennokomorowych – 820 kg. Natomiast gęstość objętościowa bel mieściła się w szerokim przedziale od 360 do 633 kg/m3. Wynik powyżej 500 kg/m3 uzyskały prasy firm (w kolejności alfabetycznej): Maschio-Gaspardo, McHale, Kubota, Fendt i Pöttinger,

W drugim dniu pokazów zbierano trawę o większej wilgotności, dlatego masa bel była także większa, nawet powyżej 1 t (1084 kg), a bele o masie powyżej 750 kg wyprodukowało 13 spośród 18 maszyn. Średnia masa beli w przypadku pras i praso-owijarek stałokomorowych wynosiła 783 kg, a ze zmiennokomorowych – 859 kg. Natomiast gęstość objętościowa bel mieściła się w przedziale od 407 do 669 kg/m3. Średnia gęstość beli w przypadku pras i praso-owijarek stałokomorowych wynosiła 480 kg/m3, a ze zmiennokomorowych – 548 kg/m3.Wynik powyżej 500 kg/m3 uzyskało 11 maszyn, a trzy prasy zmiennokomorowe nawet powyżej 600 kg/m3 (Kubota, Kuhn, McHale).

 

Cenna wiedza

 

Zielone AGRO SHOW to nie tylko pokazy maszyn i prezentacje produktów na stoiskach wystawców. To również okazja do przekazania wiedzy rolnikom. Dlatego, także w tym roku odbyły się seminaria, które tematycznie związane są z hodowlą bydła i uprawą zielonek. Specjaliści z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w ciągu dwóch dni przeprowadzili cztery spotkania z rolnikami. W sobotę można się było zapoznać nie tylko z działaniami Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego na rzecz rolników i obszarów wiejskich, ale także posłuchać wykładu na temat jak obniżyć koszty produkcji mleka. W niedzielę natomiast, przygotowano seminaria nt. znaczenia dobrostanu dla bydła oraz o znaczeniu kondycji łąk i pastwisk i ich wpływie na zysk rolnika.

Atrakcją dla nieco młodszych uczestników targów i pasjonatów nagrywania i publikowania filmów na YouTube była druga edycja konkursu „Zrób Show na AGRO SHOW”. Uczestnicy z pomocą Słomka i Grzegorza Bardowskiego mogli nagrać swoją relację z wystawy lub zrobić jej dokumentację zdjęciową. Autorzy najciekawszych prac zdobędą atrakcyjne nagrody.

Patronat honorowy nad imprezą sprawował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel, a patronat medialny – TVP1.

PIGMiUR jak co roku zapewniła darmowy wstęp, parking i katalog wystawy oraz dofinansowanie przyjazdów grup zorganizowanych przez mleczarnie, ośrodki doradztwa rolniczego, urzędy gmin, izby rolnicze i szkoły.

– Tegoroczna wystawa przechodzi do historii jako wydarzenie udane. Ze względu na małą ilość opadów przed wystawą, mieliśmy nieco obaw o kondycję łąk przygotowanych pod pokazy. Na szczęście zadbaliśmy o nie we właściwy sposób, materiał był dobrej jakości i pokazy można było przeprowadzić zgodnie z zaplanowanym scenariuszem. W trakcie wystawy dopisała nam pogoda i frekwencja. Jestem przekonany, że rolnicy, którzy przybyli na wystawę nie stracili zainwestowanego w nią czasu i pobyt na niej przełoży się na korzyści dla ich gospodarstw. Za rok zapraszamy wszystkich na kolejną edycję ZIELONEGO AGRO SHOW! A już wkrótce - w dniach 20-23 września w Bednarach zapraszamy na jubileuszową 20. Międzynarodową Wystawę Rolniczą AGRO SHOW.” – podsumował Michał Spaczyński, wiceprezes PIGMiUR.

 

Goście targowi i wystawcy mogli zapoznać się z najnowszym wydaniem naszego magazynu Best-Agri.com

 

Aktualne informacje dotyczące tegorocznej wystawy oraz jej kolejnych edycji są dostępne w internecie na stronach: www.agroshow.pl

na facebooku:

https://www.facebook.com/AGRO-SHOW-Polska-Izba-Gospodarcza-Maszyn-i-Urz%C4%85dze%C5%84-Rolniczych-103986729642087/

oraz na Youtube:

https://www.youtube.com/channel/UC6oiWkiNNlZ1VuSrSQkocOg

 

 

Fot. PIGMiUR

Fot. red.

 



Ausgewählt anzeigen