Beczki z bogatym uzbrojeniem

Najnowsze rozwiązania w beczkowozach

Program „Advantage” firmy Joskin objął m.in. wozy asenizacyjne

Fot. Joskin

 

Producenci beczkowozów, udoskonalając swoje produkty, zwiększając ich trwałość, odporność na korozję, funkcjonalność czy komfort obsługi.

Oprócz zmian w konstrukcji i wyposażeniu takich maszyn, modernizowane są rampy do aplikacji gnojowicy.

 

JOSKIN rozszerza produkcję serii „Advantage”

 

Wprowadzony przez firmę JOSKIN na rynek w styczniu 2019 r. program produkcji seryjnej „Advantage” nadal się rozwija, głównie dzięki regularnemu wprowadzaniu nowych serii i modeli maszyn. 

Dzięki temu programowi firma chciała udowodnić, że można produkować wysokiej jakości, dobrze wyposażony sprzęt tak, że nie rzutuje to na jego cenę. Każda maszyna „Advantage” jest w pełni wyposażona i oferowana w niskiej cenie. Aby to osiągnąć, firma ukierunkowała się na proces produkcji seryjnej, który wcześniej nie był stosowany w branży przyczep rolniczych. Maszyny „Advantage” są montowane na specjalnych liniach produkcyjnych, gdzie wytwarza się je w identycznych seriach, co pozwala firmie uzyskać znaczne oszczędności (tańsze surowce, bardziej wydajna produkcja, zwiększona wydajność automatycznych maszyn produkcyjnych). W ciągu trzech lat fabrykę  opuściło ponad 4 tys. maszyn „Advantage”. Liczba ta pokazuje, że zainteresowanie użytkowników sprzętem produkowanym seryjnie jest duże i potwierdza, że ten program ma przyszłość.

Oferta maszyn „Advantage” powiększa się dzięki seryjnej produkcji nowych rodzajów i modeli sprzętu. Sukces programu sprawił, że firma stale go rozszerza, dodając nowe pozycje, m.in. wozy asenizacyjne.

 

Cobra2 - maksimum techniki w minimalnej formie

 

Wóz Cobra2, określany jako „ultrakompaktowa” maszyna w ofercie firmy JOSKIN, charakteryzuje się wyjątkowo wąską ramą połączoną z odpowiednio dużymi kołami. Wyzwaniem przy projektowaniu maszyny było zebranie wszystkich elementów technicznych i wyposażenia z dokumentacji projektowej (pojemność zbiornika, elektroniczny przepływomierz, ogromne koła, system pompowania) w minimalnej przestrzeni, przy jednoczesnym uwzględnieniu ograniczeń związanych z europejską homologacją.

Przykładem jest model COBRA2 15100 SXT+ o pojemności 15.100 litrów. Jak we wszystkich wozach firmy JOSKIN, zbiornik jest całkowicie ocynkowany, co zapewnia ochronę przed korozją. Powierzchnię wykończono farbą przemysłową (zieleń firmowa marki), aby zachować połysk na dłużej.

W wyposażeniu przewidziano m.in. podporę stabilizującą. Po podłączeniu maszyny do ciągnika można ją podnieść. Jest ona umieszczona na środku dyszla, dla większej stabilności, i całkowicie się w nim chowa. Nie ma ryzyka zahaczenia o przeszkody, na przykład na polu. 

Wszystkie funkcje maszyny można obsługiwać za pomocą terminalu ciągnika, dzięki systemowi sterowania ISOBUS. 

W tego typu maszynach zastosowano centralę hydrauliczną z pompą przemysłową Rexroth o pojemności 71 cc (model A4VG seria 32). Przepływ 243 l/min umożliwia hydrauliczny napęd pompy krzywkowej o przepływie proporcjonalnym do prędkości (elektrohydrauliczna kontrola przepływu przez prędkość obrotową pompy).

Z boku maszyny znajduje się oddzielny aluminiowy zbiornik hydrauliczny o pojemności 120 litrów. Jest on zabezpieczony pierścieniem i zamontowany na gumie. Tutaj znajduje się również chłodnica oleju. W przypadku stosowania z różnymi ciągnikami, system ten zapobiega mieszaniu olejów.

15.100 litrów na jednej osi to dużo... Dlatego wymagany jest optymalny (pneumatyczny) układ hamulcowy. Wóz COBRA2 wyposażony jest w oś kwadratową o boku 150 mm i szczęki hamulca bębnowego 520 x 180 mm. Z takim wyposażeniem maszyna może przejść homologację europejską mimo dużych opon 1000/65R32 (szerokość 1062 mm i średnica 2112 mm). Dzięki dużym rozmiarom opon chroniona jest struktura gleby i unika się ewentualnego bruzdowania gruntu. Można zatem stwierdzić, że wóz asenizacyjny przeznaczony jest do intensywnego użytkowania na łąkach i polach.

Aby móc zamontować takie opony na wozie, zachowując przepisową całkowitą szerokość pojazdu, JOSKIN musiał zmniejszyć szerokość ramy do 600 mm. By zapewnić większe bezpieczeństwo i zapobiec urazom, dodano plastikowe błotniki. Chroni to operatora maszyny i inne osoby znajdujące się w pobliżu przed ostrymi stalowymi krawędziami. Aby zapobiec rozbryzgom, długie gumowe osłony stanowią przedłużenie błotników. 

W wozie COBRA2 istnieją dwa systemy pompowania: przez zawór boczny (standard) lub przez wysięgnik (opcja). Prezentowana maszyna wyposażona jest w pompę krzywkową Vogelsang (9000 l/m). Szybkie i łatwe połączenie służy do napełnienia jej wodą i zalania całego systemu po zakończeniu konserwacji.

Zanim gnojowica dopłynie do pompy, przechodzi przez filtr, gdzie włókna ulegają pocięciu, co zapobiega uszkodzeniu układu pompowania przez zanieczyszczenia stałe. Napędzany jest on silnikiem hydraulicznym i zatrzymuje ciała obce, takie jak kamienie, drewno, zbita słoma lub inne resztki znajdujące się w gnojowicy, zanim trafi ona do pompy. Pod filtrem znajduje się zawór hydrauliczny, który uwalnia ciecz podczas czyszczenia. W przypadku ciał stałych należy ręcznie otworzyć drzwiczki i usunąć zawartość. Dostępny jest też automatyczny system czyszczenia z uchylnym spodem.

Przyjrzyjmy się też bliżej drugiej możliwości napełniania: wysięgnikowi z przednim punktem obrotu. Zalety przedniego punktu obrotu są liczne, a główną z nich jest dobry widok na całe narzędzie załadowcze, niezależnie od jego ustawienia. U jego podstawy znajduje się duże koło koronowe (o średnicy 650 mm) i koło zębate z przekładnią hydrauliczną, które umożliwiają obrót systemu o 270° (135° w każdą stronę). Zębatka smarująca ułatwia konserwację koła koronowego.

Po zakończeniu czynności pompowania, w celu powrotu wysięgnika do pozycji transportowej, następuje automatyczne zatrzymanie obracania przy stopniowym spowolnieniu w celu płynnego ułożenia go, zapewniając bezpieczeństwo (urządzenie działające za pomocą elektrozaworu proporcjonalnego). Następnie wysięgnik zostaje ułożony na przeznaczonym do tego uchwycie. Aby zapobiec hałasowi spowodowanemu drganiami i dłużej chronić całe urządzenie, wspornik wysięgnika pokryty jest Ertalonem. Producent umieścił w pobliżu pojemnik na resztki gnojowicy, by w ten sposób utrzymywać beczkę w czystości przez cały czas.

Jeszcze na polu, wąż z zaworem hydraulicznym uwalnia ciecz blisko ziemi. Będąc w tym samym układzie co tylny zawór zasilający osprzęt do rozlewania, zawór hydrauliczny otwiera się jednocześnie z nim.

Ten uproszczony wysięgnik załadowczy z dwoma przegubami jest wyposażony również w turbonapełniacz z silnikiem tłokowym. Skraca to czas napełniania i zapewnia skuteczne zasilanie pompy krzywkowej, aby zmaksymalizować jej wydajność.

Ponieważ COBRA2 jest optymalnym wozem do pracy w polu, a nie do transportu drogowego, należy pracować przy użyciu innego wozu asenizacyjnego lub samochodu, aby zapewnić przewozy między zbiornikami magazynowymi a polem. Wysięgnik jest więc przydatny do pompowania gnojowicy bezpośrednio z innego pojazdu lub przez lejek ustawiony przy zbiorniku magazynowym.

Razem z maszyną dostarczany jest system „Autofill”, który służy do obsługi wszystkich funkcji hydraulicznych dotyczących zakończania napełniania, takimi jak przełączanie pompy, odpowietrzanie i zawór ramienia załadowczego. Urządzenie to współpracuje zarówno z zaworem ręcznym, jak i wysięgnikiem.

Przyrządy do pomiaru ciśnienia

Z przodu wozu znajduje się, między innymi, sześć manometrów do mierzenia ciśnienia ssania, ciśnienia na dopływie gnojowicy do tylnego osprzętu, ciśnienia hydraulicznego dla filtra, ciśnienia hydraulicznego dla turbo i rozdzielacza, ciśnienia hydraulicznego dla pompy centrali hydraulicznej oraz ciśnienia aplikatora na podłożu.

W maszynie znajduje się również przezroczysty wskaźnik (Ø 150 mm) pokazujący poziom napełnienia, który jest niezbędny podczas pracy z aplikatorem. Ponadto dwa pływakowe wskaźniki poziomu umożliwiają z jednej strony regulację proporcjonalnego układu hamulcowego, a z drugiej przełącznika do wyłączania pompy. Jak można zauważyć, pomyślano o wszystkim, by informować kierowcę, czy maszyna pracuje prawidłowo i jaki jest poziom gnojowicy w zbiorniku.

Prosty, wąski i krótki dyszel wozu ma zwartą budowę i zapewnia pożądany kąt skrętu, co jest bardzo przydatne na końcu linii. Jego zawieszenie, składające się z dwóch siłowników hydraulicznych dwustronnego działania z jednym zbiornikiem azotu, zapewnia elastyczność i komfort jazdy. Dodatkowo system ten daje możliwość większego lub mniejszego pochylenia beczki, aby w zależności od warunków terenowych bardziej lub mniej obciążyć ciągnik. Ta optymalizacja nachylenia zapewnia lepsze napełnianie zbiornika.

Zgodnie z normami bezpieczeństwa i obowiązującymi przepisami, wóz COBRA2 jest wyposażony w oświetlenie LED. Aby zapewnić bezpieczny i łatwy dostęp do wnętrza zbiornika, właz umieszczono z boku zbiornika, a nie na górze. Dzięki temu nie ma potrzeby wchodzenia na beczkę i narażania się na niebezpieczny upadek.

Przy takich kołach ułożenie węży nad błotnikami przed ruszeniem z miejsca jest prawie niemożliwe. By rozwiązać ten problem, producent znalazł odpowiednie rozwiązanie - pochyloną do przodu prowadnicę do ich układania. Umożliwia ona umieszczenie węża na prowadnicy, na dogodnej wysokości, a następnie zsunięcie go bez większego wysiłku. To proste, skuteczne i bezpieczne rozwiązanie.

W odniesieniu do rozlewania, hydrauliczny napęd pompy krzywkowej z wysokociśnieniowej  pompy o zmiennej wydajności pozwala na bardziej precyzyjne i sprawne sterowanie przepływem gnojowicy, zarówno przy niskim jak i wysokim przepływie. Prędkość obrotową pompy krzywkowej określa się na podstawie wymaganego natężenia przepływu, prędkości jazdy i szerokości roboczej. Sekwencja rozlewu ON/OFF zapewnia obsługę poszczególnych funkcji hydraulicznych koniecznych  podczas nawożenia.

Z tyłu ramy zintegrowanej znajduje się trzy- lub czteropunktowy układ zawieszenia. Ramiona podnośnika są kategorii 3, a rozstaw wynosi 870 lub 1.010 mm. Podnośnik jest umieszczony blisko tylnej części zbiornika, aby jak najbardziej zbliżyć do niego osprzęt rozlewający, a tym samym zmniejszyć zwis tylny pojazdu. Przełącznik obok podnośnika pozwala na jego ręczne podnoszenie lub opuszczanie. To ułatwia czynności wykonywane podczas podłączania i odłączania osprzętu rozlewającego.

Kolejnym elementem, który warto uwzględnić, jest system centralnego smarowania (opcja).

 

Wóz Cobra2, określany jako „ultrakompaktowa” maszyna w ofercie firmy JOSKIN, charakteryzuje się wyjątkowo wąską ramą połączoną z odpowiednio dużymi kołami

Fot. Joskin

 

Dlaczego wóz asenizacyjny warto nazwać MODULO?

 

Wóz asenizacyjny MODULO2 firmy JOSKIN cechuje się szerokimi możliwościami doposażenia. Jego pojemność wynosi od 2.500 do 20.000 litrów. Ten całkowicie ocynkowany model (zbiornik i dyszel) jest wydajną maszyną dla gospodarstw rolnych każdej wielkości, spółdzielni sprzętu rolniczego, a nawet usługodawców.

W swojej kategorii jest to sprzęt wszechstronny, ponieważ można dobrać do niego wyposażenie zgodne z własnymi potrzebami, takie jak np. koła o dużej szerokości. W czasach, gdy coraz częściej mówi się o ugniataniu gleby, taka możliwość wyboru liczy się w przypadku mokrego czy miękkiego podłoża.

Resorowany dyszel nie tylko zapewnia komfort, ale wiąże się z możliwością zmiany położenia piór resorów, by zmienić nachylenia zbiornika. Dyszel typu V w pełni chroni pompę próżniową, a regulacja umożliwia jej równe ustawienie, co zapewnia pożądane smarowanie łopatek, od przodu do tyłu sprężarki i wydłuża okres eksploatacji pompy. Do wyboru jest pompa ślimakowa oraz  połączenie pompy garda i próżniowej. Wielkość pompy zależy od pojemności zbiornika lub wyboru użytkownika.

Podpora postojowa znajduje się na środku pod dyszlem, co umożliwia rozprzęgnięcie przy obciążeniu i zapobiega skręcaniu w czasie postoju.

Aby zapewnić komfort pracy, wszystkie dwuosiowe wozy asenizacyjne są wyposażone w sprawdzony wózek jezdny typu „Roll-Over”. Jego konstrukcja, obejmująca pióra resorów umieszczone pod osiami, nie tylko obniża środek ciężkości, ale przede wszystkim usprawnia trakcję w trudnych warunkach, ponieważ pierwsza oś ma właściwości ułatwiające jej pokonywanie przeszkód.

Wózek ten jest przykręcony do ocynkowanej ramy, co umożliwia, podobnie jak w przypadku osi pojedynczej, jego przesunięcie do tyłu w przypadku, gdy użytkownik chce zamontować z tyłu zbiornika aplikator lub rampę rozlewającą. 

Jeśli chodzi o dostępne systemy pompowania, każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ jest ich co najmniej pięć: tradycyjny zawór boczny, hydrauliczna szczelna pokrywa górna, ramię sekwencyjne opuszczane z lewej i prawej strony, które wymaga tylko jednej funkcji hydraulicznej, boczne ramię przegubowe lub wysięgnik. Do tych wszystkich elementów można dodać urządzenia przyspieszające pompowanie w postaci turbo z silnikiem napędzanym hydraulicznie.

Według założeń projektowych wóz asenizacyjny marki Joskin to krótka, masywna maszyna o bardzo ograniczonym tylnym zwisie w przypadku zamontowania osprzętu rozlewającego. Taka konstrukcja ułatwia manewrowanie w trudno dostępnych miejscach.

Nie sposób wymienić wszystkich 750 dostępnych opcji, ale do najczęściej wybieranych i najbardziej przydatnych należą przykręcane, a nie spawane oczka pociągowe, co ułatwia i przyspiesza ich wymianę w przypadku zużycia lub wyboru innego wyposażenia.

Przy rozlewaniu pomagają różnego typu wskaźniki poziomu, ponieważ podczas pracy z aplikatorem nie jest łatwo zorientować się, kiedy zbiornik jest pusty. Aby uniknąć takich problemów, istnieją różne sposoby kontroli poziomu zawartości zbiornika - duży wskaźnik Ø 150 mm, pływakowy lub podłużny wskaźnik poziomu, które można umieścić w dowolnym miejscu.

Niezależnie od tego, czy prace wykonuje się na użytkach zielonych, uprawach zbóż czy na ściernisku, użytkownik ma szeroki wybór ponad 60 ramp i aplikatorów.

 

Wóz asenizacyjny MODULO2 firmy JOSKIN cechuje się szerokimi możliwościami doposażenia

Fot. Joskin

 

Nowe rampy  START 

 

W napiętej sytuacji, związanej z cenami środków produkcji, a w szczególności nawozów, wielu rolników poszukuje rozwiązań, które pozwolą zaradzić tym problemom. Dla niektórych gospodarstw najprostszym sposobem jest pełne wykorzystanie gnojowicy. Zbiornik gnojowicy bydlęcej o pojemności 10 m³ zawiera równowartość 150 kg nawozu! Jednak azot z gnojowicy może się ulotnić, jeśli nie zostanie zastosowana odpowiednia technika nawożenia. Główne straty azotu, w wyniku emisji amoniaku, powstają w momencie kontaktu gnojowicy z powietrzem. W miarę możliwości należy tego w unikać, rozprowadzając gnojowicę powierzchniowo lub doglebowo. Rozlew za pomocą dyszy i  łopatki rozbryzgowej jest więc wykluczony.

Do tej pory, do aplikacji na- i doglebowej, konieczne było przygotowanie wozu asenizacyjnego pod osprzęt rozlewający. Osprzęt ten był niekiedy bardzo drogi i tylko duzi odbiorcy zaopatrywali się w takie maszyny. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem ze strony mniejszych nabywców, firma JOSKIN opracowała nową rampę o nazwie START. Model ten dostępny jest w dwóch wersjach: Penditwist START (rampa z wężami wleczonymi) i Pendislide START (rampa z płozami).

Pendislide/twist START jest rampą dostępną z szerokością roboczą 9 m, 10,5 m lub 12 m. Została ona zaprojektowana, aby sprostać potrzebom właścicieli wozów asenizacyjnych o średniej pojemności. Cechuje ją duża wytrzymałość dzięki konstrukcji z profili ze stali HLE, poza tym jest całkowicie ocynkowana, co zapewnia ochronę przed korozją i długi okres eksploatacji. Rampa wyposażona jest w węże wleczone zamocowane w odstępach 25 cm (28 cm w modelu o szerokości 12 m), które rozlewają gnojowicę pod rośliny, nie zanieczyszczając ich, co czyni z niej specjalistyczny sprzęt do nawożenia łąk. Model Pendislide/twist START jest pokrewną wersją rampy Pendislide/twist BASIC, który dzięki praktycznemu systemowi podwójnego tylnego składania, gwarantuje większą wydajność rozlewu, przy czym całkowite wymiary wozu nie ulegają zwiększeniu. Rampa ta jest również dostosowana do wielu typów wozów. Można ją zamontować nie tylko na modelach z podnośnikiem lub z przygotowaniem do podnośnika zintegrowanego, ale także bezpośrednio na tylnej ramie zbiornika. Mając w standardzie sterownik Automate, podłączony bezpośrednio do ciągnika, rampa Pendislide/twist START posiada całe wyposażenie elektrohydrauliczne niezbędne do jej funkcjonowania zarówno w układzie otwartym, jak i zamkniętym.

Sterownik Automate ze skrzynką kontrolną jest standardowo wbudowany w rampę, do której prawidłowego funkcjonowania konieczne są tylko: przewód zasilający, powrót wolny, sygnał Load Sensing (dowolnie) i gniazdo elektryczne. Niepotrzebne jest żadne przygotowanie na wozie asenizacyjnym. Rampę można użytkować w trybie ręcznym i automatycznym. Przełącznik, w standardzie, umożliwia zmianę kierunku obrotów rozdzielacza, a w efekcie pocięcie wszelkich ciał obcych blokujących wyjścia rozdzielacza, które mogą powodować wzrost ciśnienia. W standardzie urządzenie ma również dwa przełączniki, które zapobiegają rozłożeniu się rampy na drodze, a tym samym zapewniają bezpieczeństwo podczas transportu.

System Twist zapewnia podnoszenie rampy, zapobiegając wyciekaniu gnojowicy na drogę i jej stratom podczas manewrów na polu. Podczas jazdy w trybie transportowym (na przykład po drogach publicznych) system Lock Matic gwarantuje bezpieczeństwo - rampa jest wtedy automatycznie blokowana przez system zaciskowy na ograniczniku zintegrowanym z jej ramą. Kolejną istotną zaletą podczas transportu jest to, że rampa jest wyposażona w niezależny system podwójnego składania tylnego. Pozwala on maksymalnie ograniczyć wymiary rampy po złożeniu, a w efekcie eliminuje konieczność dodawania różnych elementów przygotowania na wozie. Aby zapewnić dodatkowe zabezpieczenie na nierównym terenie, rampa Pendislide/twist START jest standardowo wyposażona w system „anti-crash”, który umożliwia automatyczne składanie jej końców w przypadku zetknięcia z przeszkodą.

Rampa Pendislide START (w przeciwieństwie do Penditwist START) jest wyposażona w odporne na zużycie płozy z Ertalonu, które w modelach o szerokości 9 m i 10,5 m, są mocowane co 25 cm, a w modelu mierzącym 12 m co 28 cm. Płozy te wywierają stały nacisk na podłoże dzięki systemowi listwy na sprężynie (kąt 45°) połączonej z lemieszem, który także umożliwia rozgarnianie roślin, gwarantując precyzyjne dostarczenie składników odżywczych jak najbliżej podstawy pędów bez ochlapywania liści i zanieczyszczania paszy.

 

Nowa rampa JOSKIN Pendislide START (rampa z płozami)

Fot. Joskin

 

ALTA: nowy, podwójny system rozładowczy w gamie PICHON SV

 

Grupa SAMSON GROUP A/S opracowała nowy podwójny system rozładowczy, aby zoptymalizować proces rozprowadzania nawozów organicznych podczas jazdy w górę i w dół zbocza. Ten nowy system – ALTA – jest teraz dostępny w gamie wozów do gnojowicy SV. Zapewnia całkowite rozładowanie zbiornika, nawet podczas jazdy w dół zbocza.

Rozprowadzanie gnojowicy na pagórkowatym terenie nie jest łatwe. System ALTA sprawia, że całkowite rozładowanie zbiornika podczas jazdy w dół lub w górę zbocza staje się realne. System wyróżnia się przednią rurą rozładowczą (opróżnianie podczas jazdy w dół) i tylną rurą rozładowczą (opróżnianie podczas jazdy w górę). Rurę wybiera się przy użyciu dwóch zanurzonych zaworów hydraulicznych, które są sterowane ręcznie z kabinowego terminala iControl 7S.

System ALTA realizuje nawet najbardziej wymagające zadania związane z rozprowadzaniem nawozu. Jest kompatybilny z górną rurą rozładowczą połączoną z zaworem regulacji przepływu i modułem podawania turbo. Zapobiega to usterkom systemu, gwarantując równomierne i stabilne rozprowadzanie nawozu. 

Zbiorniki zostaną wkrótce wyposażone w inklinometry, aby zapewniać odczyt nachylenia w czasie rzeczywistym. Dane te będą przesyłane do kabinowego interfejsu HMI terminala iControl 7S, który będzie w stanie automatycznie wybierać zawór przedni lub tylny, bez podejmowania działań przez operatora. Celem jest zredukowanie mentalnego obciążenia operatorów oraz ułatwienie pracy w trybie opróżniania zbiornika.

 

ALTA, nowy, podwójny system rozładowczy w gamie PICHON SV, zapewnia całkowite rozładowanie zbiornika, nawet podczas jazdy w dół zbocza

Fot. Samson

 

Wozy asenizacyjne Pronaru wiele zniosą

 

Wozy asenizacyjne PRONAR T314/T315/T316 to cechuje trwała konstrukcja,  odporność na korozję (dzięki zastosowaniu ocynkowanych zbiorników) i wielofunkcyjność. Nabywca może wybierać spośród  trzech dostępnych pojemności zbiornika: 4.000 l, 5.000 l i 6.000 l, wykonanych ze stali o podwyższonych właściwościach wytrzymałościowych. Konstrukcja ramy dolnej gwarantuje, że zbiornik nie przenosi obciążeń, jak to ma miejsce w przypadku wozów samonośnych. Wewnątrz zbiorników na obwodzie płaszczy są spawane wręgi pierścieniowe, które dodatkowo podnoszą ich wytrzymałość.

Zbiornik wozu o pojemności 6.000 l ma zamontowaną wewnątrz przegrodę „falochron”, mającą na celu ograniczenie falowania przewożonej substancji. Pojazdy posiadają podwójne zabezpieczenie pompy przed zalaniem – zawór nadmiarowy oraz zawór syfonowy. Przed nadmiernym wzrostem ciśnienia maszyny chroni specjalny zawór nadciśnieniowy.

Wozy wyposażane są w oświetlenie drogowe i obrysowe zgodne z wymaganiami prawa o ruchu drogowym.

Wozy T314, o masie własnej 1.400 kg i dopuszczalnej masie całkowitej około 5.800 kg dysponują ładownością 4.400 kg, wozy T315 o masie własnej 1.700 kg (DMC ok. 7.200 kg) zabierają 5.500 kg ładunku, a wozy T326 o masie własnej 2.050 kg (DMC 8.650 kg) – 6.600 kg.

W wyposażeniu standardowym przewidziano m.in. otwierany tylny właz o średnicy 500 mm, kompresor MEC 4000/M o maksymalnej wydajności 4.350 l/min, manowakuometr, zasuwę tylną 4” otwieraną hydraulicznie - sterowaną z ciągnika, dwa dodatkowe króćce umieszczone po prawej i lewej stronie wozu, zaślepione i przygotowane do montażu zasuwy ręcznej, podwójne zabezpieczenie kompresora przed zalaniem - zaworem nadmiarowym umieszczonym na szczycie zbiornika, oraz syfonem z wziernikiem i zaworem spustowym, zawór bezpieczeństwa nadciśnieniowy ustawiony na 0,5 bar, wąż ssawny 4” (Ø110 mm) o długości 6 m z koszem ssącym umieszczonym na końcu, dwa wskaźniki napełnienia zbiornika w postaci wzierników, króciec spustowy w najniższym punkcie zbiornika, instalację hamulcowa pneumatyczną dwuprzewodową lub jednoprzewodową.

Wyposażenie opcjonalne: wał przegubowo teleskopowy, wał przegubowo teleskopowy – szerokokątny, koło zapasowe, instalacja hamulcowa pneumatyczna jednoprzewodowa. (z)

 

Wóz asenizacyjny Pronar T314 ze zbiornikiem o pojemności 4.000 litrów

Fot. Pronar

 

Wóz asenizacyjny Pronar T315 ze zbiornikiem o pojemności 5.000 l

Fot. Pronar

 

Wóz asenizacyjny Pronar T316 ze zbiornikiem o pojemności 6.000 l

Fot. Pronar



Selected ads