Elektryczny robot paszowy

Euromilk QUBE – przełom w dziedzinie automatyzacji żywienia zwierząt

Pobieranie paszy możliwe jest z kuchni paszowej lub bezpośrednio z silosów

Fot. Euromilk

 

EM Qube po swojej premierze w 2019 roku jako concept doczekał się wersji produkcyjnej i sprzedaży seryjnej. Jak informuje firma Euromilk to pierwszy elektryczny samozaładowczy robot paszowy.

EM QUBE to samojezdne, w pełni zautomatyzowane urządzenie, które pozwala na pełną kontrolę przy pomocy komputera lub urządzenia mobilnego z dostępem do internetu. Robot napędzany jest elektrycznie, sam ładuje, miesza, dawkuje i rozdaje paszę objętościową według ściśle ustalonej receptury. Co więcej, umożliwia podział wszystkich zwierząt w oborze na grupy żywieniowe, gdzie każda może mieć ustalony indywidualny skład paszy TMR. Robot pobiera składniki paszy wg zaprogramowanego planu żywienia. Istnieje możliwość stworzenia do ośmiu grup żywieniowych, a każda z nich otrzyma kilka razy dziennie indywidualny skład paszy. 

 

Tanie zasilanie

 

EM QUBE potrzebuje tylko 2 kW i 30 minut do przygotowania 2 m3 paszy TMR. Kompaktowość urządzenia eliminuje potrzebę szerokich korytarzy lub wysokich przejazdów. W tradycyjnych systemach żywienia, zwierzęta odsuwają pokarm od siebie, co sprawia, że w pewnym momencie pożywienie jest poza ich zasięgiem. Pasza traci swoje walory smakowe oraz świeżość. EM QUBE eliminuje ten problem: centralnie ulokowany ślimak przesuwa pokarm w kierunku krów i napowietrza go. 

 

Mobilny pracuś

 

Pobieranie paszy możliwe jest z kuchni paszowej lub bezpośrednio z silosów. Modułowy frez pozwala na pobieranie każdego typu paszy. Po przygotowaniu i wymieszaniu składników TMR robot odpina się od wieży załadowczej i przemieszcza się do obory, aby rozdać paszę.

Do zalet robota należy napęd elektryczny (oszczędności na paliwie), możliwość dostarczania świeżej paszy kilka razy dziennie, możliwość obsługi kilku grup żywieniowych, załadunek kuchni paszowej raz na kilka dni,  wielkość karmionego stada do 200 szt.

Nowy robot to również propozycja dla gospodarstw powyżej 200 szt krów - jedna wieża załadowcza może współpracować z dwoma robotami EM QUBE. To prosta koncepcja: podczas gdy jedno urządzenie karmi zwierzęta, drugi robot pracuje z frezem załadowczym i przygotowuje pokarm. Po pewnym czasie następuje zmiana i opróżniony paszowóz podłącza się do modułu, a ten z przygotowanym pokarmem żywi zwierzęta. (z)

 Selected ads