Kohler przedstawia silnik wodorowy dla rolnictwa

Fot. Kohler

 

Amerykańska firma Kohler Engines na targach Agritechnica 2023 zaprezentowała nowy silnik Kohler Direct Injection Hydrogen (KDH). Jest to silnik wewnętrznego spalania, zasilany wodorem. Posunięcie to wpisuje się w ciągłe zaangażowanie Kohler Engines w opracowywanie najnowocześniejszych technologii o zmniejszonym wpływie na środowisko, a także w ewoluujący krajobraz przemysłu silnikowego, który w coraz większym stopniu kieruje się koniecznością dekarbonizacji i znalezienia realnych alternatywnych rozwiązań.

Modernizacji poddano silnik Diesla KDI 2504 TCR, o mocy 74 KM, montowany w małych ciągnikach i wózkach widłowych. Wykorzystując konwencjonalną architekturę silnika spalinowego, zastąpiono olej napędowy wodorem, z bezpośrednim wtryskiem. Silnik wodorowy zachowuje tę samą budowę, wymiary, przystawki odbioru mocy i osiągi jak konwencjonalny silniki wysokoprężne, a jednocześnie wykorzystuje rozwiązanie o zerowej emisji dwutlenku węgla. 

Jak informuje producent, wybór technologii bezpośredniego wtrysku paliwa (DI), w przeciwieństwie do wtrysku paliwa do kolektora dolotowego (PFI), pozwala zachować osiągi silnika wysokoprężnego. Projekt przewiduje zapewnienie takich samych osiągów jak w oryginalnym silniku wysokoprężnym, takich jak moc maksymalna, szczytowy moment obrotowy i moment przy niskich obrotach.

Wodór odgrywa kluczową rolę w emisji i redukcji gazów cieplarnianych ze względu na jego zdolność do dostarczania czystej i wysoce wydajnej energii. Najbardziej wyróżniającą cechą wodoru jako paliwa jest jego zdolność do wytwarzania energii w drodze spalania bez wytwarzania dwutlenku węgla (CO2). Oznacza to, że wodór jako paliwo pozwala na wyeliminowanie śladu węglowego silników spalinowych.

Co więcej, zastosowanie układu oczyszczania spalin (ATS) w wodorowym silniku spalinowym powoduje dalsze zwiększenie korzyści dla środowiska, wynikających ze stosowania wodoru. Dodanie ATS powoduje redukcję emisji spalin do wyjątkowo niskich wartości, obniżając emisję do niemal zerowej. ATS redukuje cząstki stałe (PM), tlenki azotu (NOx) i węglowodory (HC) w rurze wydechowej. 

Producent przewiduje, że wodorowy silnik spalinowy można będzie stosować w szerokim zakresie sprzętowym. (red) 



Selected ads