Nowości Pöttinger do zbioru zielonek

Kosiarka, przetrząsacz, zgrabiarka oraz przyczepa

NOVACAT V 10000

Fot. Pöttinger

 

Specjalista od maszyn do zbioru zielonek, Pöttinger przygotował szeroki wachlarz nowości. Dla każdego etapu zielonych żniw nowe rozwiązanie: nowa kosiarka, przetrząsacz, zgrabiarka oraz nowa przyczepa. 

 

NOVACAT V 10000: nowy standard w koszeniu

 

Nowa kombinacja kosząca łączy wysoką wydajność z wysokiej jakości kopiowaniem terenu i niezawodnością w pracy dzięki inteligentnej technice. NOVACAT V 10000 jest dostępna z kozłem zawieszenia dostosowanym do kosiarek przednich 3,0 i 3,5 m szerokości. W ten sposób można osiągnąć szerokości robocze 9,62 lub 10,02 m.

Na życzenie maszyna może być wyposażona w taśmę transportową COL-LECTOR lub ślimak CROSS FLOW do odkładania trawy na pokos.

NOVACAT V10000, podobnie jak poprzednik NOVACAT A10, może pracować w kombinacji przód/tył i jest wyposażona w rozbudowane sterowanie elektro-hydrauliczne: siłowniki hydrauliczne zintegrowane w ramionach zestawu przesuwają kosiarki po 370 mm w każdą stronę. Wspomaga to nakładanie się śladu kosiarek i zapewnia wysoką jakość na skłonach i przy jeździe w zakrętach oraz na równych powierzchniach.

Nacisk na podłoże ustawia się automatycznie w stosunku do szerokości pracy. Optymalne odciążenie hydrauliczne gwarantuje ochronę gleby i wysoką jakość paszy. Poza tym zminimalizowane jest zużycie maszyny i paliwa. To automatyczne dopasowanie jest dostępne w opcji.

Opatentowana przekładnia wstępna Y DRIVE jest wyposażona w przeciwległy napęd. Takie rozwiązanie niesie ze sobą istotną korzyść: stosowanie standardowych wałków przegubowych z małym odchyleniem kątowym nie stanowi problemu. W wyniku czego otrzymujemy maszynę, która pracuje spokojnie i ma dużą wytrzymałość, również w ciężkich warunkach i na uwrociach. Wyraźnie wydłuża się czas eksploatacji.

 

Przetrząsacz: HIT V 11100

 

Pöttinger stawia czoło wyzwaniom wydajnego i ekonomicznego rolnictwa, wprowadzając na rynek nowy dziesieciokaruzelowy przetrząsacz. HIT V 11100 z karuzelami o średnicy 1,42 m i o szerokości 10,70 m ( DIN ) łączy jakość z wydajnością. Maszyna jest bardzo kompaktowa w transporcie i szeroka w pracy. Pełna wyrafinowanych rozwiązań.

Dzięki krótkiemu zawieszeniu trzypunktowemu, punkt ciężkości jest blisko ciągnika. Dzięki takiemu rozwiązaniu we wszystkich nabudowanych maszynach Pöttingera, zapewniona jest pewność pracy na uwrociach i na skłonach. Maszyna potrzebuje niewiele miejsca do odstawiania. Przednie osłony, będące jednocześnie elementem nośnym wzmacniają stabilność maszyny. Konstrukcja szachulcowa usztywnia przyśrubowane rury ramy głównej. Dzięki temu cała konstrukcja i wytrzymałość maszyny jest wzmocniona.

We wszystkich przetrząsaczach HIT kozioł zawieszenia jest wahliwy. Nowy HIT V 11100 jest wyposażony w jarzmo kulowe pracujące linearnie i dwa hydrauliczne siłowniku centrujące.

W czasie przetrząsania maszyna idzie w linii prostej. Siła centrująca obydwu siłowników dba o prowadzenie maszyny w śladzie, bez wychyłów na boki. Dzięki napięciu siłowników ułatwiona jest również praca na zjazdach ze stoku. W każdym siłowniku zamontowany jest akumulator azotowy tłumiący ruchy pionowe oraz wkład gumowy redukujący wstrząsy.

Przy podnoszeniu maszyny na uwrociach następuje lekkie złożenie konstrukcji. Obydwa siłowniki centrujące składają się do maksimum. Przetrząsacz łagodnie ustawia się w pozycji centralnej. Przez lekkie złożenie przy podnoszeniu, karuzele składają się do tyłu. W ten sposób palce nie drapią gleby i chronią paszę.

HIT V 11100 potrzebuje tylko 3,40 wysokości i 2,99 m szerokości przestrzeni do odstawiania. Nisko umieszczony punkt ciężkości zapewnia bezpieczny transport. W transporcie skrajne karuzele są odwracane o 180 stopni. Opcjonalnie dostępne jest elektryczne zabezpieczenie transportowe. Tablice ostrzegawcze i oświetlenie należą do wyposażenia podstawowego.

Sercem maszyny jest innowacyjna karuzela DYNATECH. Średnica karuzeli wynosi 1,42 m. Sześć łukowatych ramion podbiera czysto paszę i dzięki optymalnemu kątowi przetrząsania pozostawia perfekcyjne efekty pracy na polu.

Dopasowanie do podłoża jest zapewnione przez koło MULTITAST. Opcjonalne koło kopiujące na wychylnym koźle kopiuje tuż przed uchwytem palców kontury terenu i reaguje na najmniejsze nierówności. Optymalny odstęp między palcami i glebą pozostaje bez zmian: Wynikiem jest czysta karma i nienaruszona ruń.

 

Przetrząsacz HIT V 11100

Fot. Pöttinger

 

TOP 882 C: duża zgrabiarka odkładająca pokos pośrodku

 

Typoszereg zgrabiarek centralnych Pöttinger został rozszerzony o nowy model TOP 882 C. Nowa zgrabiarka pokazuje pełnię swoich możliwości przy szerokości roboczej od 7,70 do 8,80 m. Długie ramię umożliwia elastyczną szerokość zgrabiania od 1,30 do 2,60 m. Tak duży zakres szerokości pracy zapewnia najlepsze warunki zbioru dla sieczkarni, gdy szerokość zbioru jest maksymalna i dla mniejszych przyczep, gdy szerokość jest minimalna.  Mimo dużej średnicy karuzeli 3,7 m wysokość transportowa przy zamontowanych ramionach wynosi poniżej 4,00 m.

 

Zgrabiarka taśmowa: MERGENTO VT 9220

 

Nowa zgrabiarka taśmowa MERGENTO VT 9220 (o szerokości roboczej do 9,20 m przy odkładaniu pokosu środkowego i 8,70 m przy odkładaniu pokosu bocznego) została skonstruowana do pracy w lucernie i w koniczynie, w różnych kulturach roślinnych, od trwałych użytków zielonych po słomę.

Nowy specjalista od zbioru wszystkich rodzajów pasz jest dostępny od sierpnia 2022.

 

JUMBO 8000 tnie jeszcze krócej 

 

Nowe JUMBO 8000 tnie paszę o prawie 30 procent krócej. Oznacza to jeszcze wyższą jakość paszy bez strat wydajność załadunku.

Oznacza to jeszcze wyższą jakość paszy bez strat wydajność załadunku. Przepustowość nowej przyczepy z zabezpieczeniem momentu obrotowego na poziomie 3.500 NM jest wyższa od samojezdnej sieczkarni. Rozwiązanie dostępne jest od sierpnia.2022 r.

Współczesne rozwiązania techniczne dają przyczepom możliwość najkrótszego cięcia na odcinki 34 mm. Dzięki nowej koncepcji napędu, rotorowi i belce nożowej z 65 nożami, JUMBO 8000 tnie paszę o prawie 30 krócej, na odcinki 25 mm. Potrzebuje przy tym tylko 15 procent więcej mocy.

Noże są zabezpieczone indywidulanie i mogą skutecznie omijać ciała obce. Automatyka załadunku odczytuje informacje z dodatkowego, dostępnego na życzenie czujnika zamieszczonego na uchwycie skrobaków. Proces załadunku jest optymalizowany przez cztery czujniki (moment obrotowy na rotorze, ciśnienie hydrauliczne, naprężenie materiału itd.). Nowy czujnik przekazuje zagęszczenie wstępne paszy bezpośrednio powyżej rotora i aktywuje podłogę rusztową, zanim pojawi się ryzyko uszkodzenia struktury paszy. JUMBO 8000 dzięki temu optymalnie wypełnia przestrzeń załadunkową niezależnie od zbieranego materiału. 

Jednym z istotnych czynników wpływających na jakość paszy jest długość jej cięcia. Krótko pociętą paszę można lepiej zagęścić, co prowadzi do szybkiego spadku wartości pH. To zmniejsza ryzyko złej fermentacji i ma pozytywny wpływ na stabilność jakości kiszonki. Z drugiej strony pozytywnie wpływa na zdrowie zwierząt i ich wydajność. 

Kolejnym elementem niosącym korzyści z krótkiego cięcia przez JUMBO 8000 jest o 10 procent większe zagęszczenie w przestrzeni załadunkowej w porównaniu z przyczepą tnącą na odcinki 34 mm. Dzięki możliwości zwiększenia załadunku wzrasta opłacalność. Krócej pocięty materiał pozytywnie wpływa na możliwości zagęszczenia go na pryzmie. Można zredukować ilość maszyn i ludzi pracujących przy zagęszczaniu i rozkładaniu zielonki na pryzmie. 

Mimo relatywnie mniejszym odstępom między nożami, które wynosi 25 mm, możliwe jest zastosowanie automatycznej ostrzałki do noży AUTOCUT. To również prowadzi do oszczędności paliwa i czasu. AUTOCUT gwarantuje stale ostre noże. Dzięki czemu zapotrzebowanie na moc jest mniejsze i spada zużycie paliwa o nawet 20 procent.

 

Bezdotykowe sterowanie wymuszone w JUMBO

 

Dzięki zastosowaniu w JUMBO nowego, bezdotykowego , elektronicznego sterowania wymuszonego, wzrósł komfort obsługi i jazdy, jak również efektywność kierowania. To wspólne rozwiązanie z firmą ME MOBIL ELEKTRONIK GMBH znalazło swoje pierwsze zastosowanie w przyczepie JUMBO.

System ten działa bez udziału mechanicznego czujnika kąta skrętu między ciągnikiem i przyczepą. Nie stawia też dodatkowych wymagań ciągnikom, jak na przykład dodatkowe urządzenia (kula K50) do podłączenie drążków kierowniczych.

Sygnał skrętu jest nadawany na podstawie specjalnego czujnika o wysokiej czułości. 

Dzięki bezdotykowemu , elektronicznemu sterowaniu wymuszonemu zbędny staje się montaż mechanicznego drążka kierowniczego do przenoszenia kąta załamania między ciągnikiem i przyczepą. Dlatego przyczepa może współpracować z dowolnym ciągnikiem, niezależnie od wyposażenia w punkt sprzęgu do drążka kierowniczego i rodzaju zawieszenia. Odpadły wszystkie prace związane z dopasowaniem zaczepu przyczepy do różnych ciągników. Dodatkowo możliwe jest uzyskanie większego kąta złamania między ciągnikiem i przyczepą tak, że opony ciągnika nie wchodzą w kolizję z drążkiem kierowniczym. Potencjalne uszkodzenia zostały więc wyeliminowane. Sterowanie elektroniczne daje kolejne możliwość w postaci precyzyjnego dopasowania jazdy do różnych prędkości i sytuacji występujących podczas jazdy. Można również zrealizować różnorodne programy kierowania lub blokad osi w położeniu liniowym. Nowe, bezdotykowe, elektroniczne sterowanie wymuszone jest dostępne zarówno dla podwozia tandem, jak i tridem. (z)

 

Jumbo 8000 

Fot. Pöttinger



Selected ads