Prasowanie w dużym stopniu zautomatyzowane

Najnowsze maszyny do upakowanego zbioru słomy, siana i zielonki

Stałokomorowa prasa łańcuchowa New Holland Roll-Bar 125

Fot. New Holland

 

Producenci pras dysponują kompleksową ofertą pras, które mogą zbierać zarówno słomę, jak i siano czy zielonki.  Najnowsze maszyny tego typu są w dużym stopniu zautomatyzowane, co sprzyja wzrostowi wydajności, pozyskiwaniu paszy wysokiej jakości i komfortowi obsługi.

Poniżej prezentujemy aktualne propozycje kilku marek.

 

Na małą i dużą skalę

 

Wybór prasy uzależniony jest przede wszystkim od ilości zbieranego materiału roślinnego w ciągu roku. Marka New Holland posiada bardzo szeroką ofertę produktową skierowaną do różnych grup klientów. Linia produkcyjna pras znajduje się w fabryce w Płocku, gdzie każdy numer zamówienia przechodzi kolejne etapy produkcyjne: od tafli blachy aż do stanowiska kontroli jakości gotowej maszyny. Po pozytywnym przetestowaniu mechanizmów, prasa jest już gotowa by wyjechać z Płocka na polskie pola.

Począwszy od mniejszych gospodarstw, użytkujących maszyny przede wszystkim u siebie i od czasu do czasu na usługach u najbliższych sąsiadów, polecanym wyborem jest stałokomorowa prasa łańcuchowa model Roll-Bar 125, który zastąpił legendarną BR6090. Występuje w dwóch wersjach z rotorem tnącym z 15 nożami oraz z rotorem podającym bez noży. Cechą wyróżniającą tę serię pras jest prostota użytkowania. Maszyna nie posiada rozbudowanej elektroniki sterującej. Korzystny stosunek ceny do tego co oferuje maszyna sprzyja popytowi - od początku roku 2022 wraz z rozpoczęciem seryjnej produkcji, wielu klientów już zakupiło nową prasę.

Kolejnymi interesującymi maszynami z portfolio marki są prasy stałokomorowe walcowe Roll Baler. Modele te dedykowane są do pracy z wilgotnym materiałem roślinnym, jednakże z powodzeniem radzą sobie również w suchej słomie. Jednostki te charakteryzują się wysoką przepustowością i mogą stanowić ciekawą alternatywę przede wszystkim dla hodowców bydła z racji na zbiór powiędniętej zielonki z przeznaczeniem na sianokiszonkę. Masywny rotor tnący z 20 nożami gwarantuje wysoką jakość paszy. Seria obejmuje dwa modele: standardowa prasa walcowa RB 125 oraz wersja z owijarką bel RB 125 Combi. Szczególnie ten drugi model jest często wybierany przez firmy usługowe do wzbogacenia floty maszyn. 

 

Prasa walcowa z owijarką bel New Holland RB 125 Combi

Fot. New Holland

 

W ostatnich latach klienci coraz chętniej sięgają po prasy zmiennokomorowe Roll-Belt. 

W gamie maszyn firma posiadaa sześć różnych modeli różniących się od siebie wielkością beli – maksymalna średnica 150 cm oraz 180 cm, a także typem podawania materiału do komory prasy – w całości lub rozdrabniany. Wybierane przez klientów indywidualnych, a także firmy usługowe oferują pełen wachlarz ustawień zgniotu, miękkiego rdzenia oraz wielkości beli dla każdego typu materiału roślinnego od wilgotnej, wręcz mokrej trawy do wysuszonej słońcem słomy. Cechą charakterystyczną maszyn tej serii jest ogromny apetyt na materiał roślinny. Uformowanie 600-700 bel słomy w ciągu dnia pracy, jest na porządku dziennym.

Najmłodszym dzieckiem płockiej fabryki jest seria pras zmiennokomorowych Pro-Belt, polecana dla najbardziej wymagających użytkowników i firm usługowych. Gama modeli obejmuje sześć różnych maszyn, które można podzielić ze względu na maksymalną średnicę beli: 165 oraz 190 cm oraz trzy typy rotorów podających materiał z podbieracza do komory prasowania: rotor bez noży, rotor z 13 lub 25 nożami. Dzielona przekładnia główna, aktywnie opuszczana płyta podłogowa oraz wybitny zgniot bel to tylko kilka z wielu cech tej maszyny. Nowy model po raz pierwszy został zaprezentowany przy zbiorze wilgotnej zielonki na targach Zielone AgroShow w Ułężu w dniach 21-22 maja 2022 roku. Po targach maszyna rozpoczęła serię pokazów demonstracyjnych w całej Polsce przy zbiorze zielonek oraz słomy. Maszyna trafi do seryjnej produkcji we wrześniu tego roku.

 

New Holland: zmiennokomorowa Pro-Belt

Fot. New Holland

 

Coraz częściej na polskich polach zamiast bel okrągłych można spotkać kostki, ale nie takie, które jeszcze 10-15 lat temu rolnicy ładowali ręcznie na przyczepy, lecz prostopadłościenne bryły materiału roślinnego o bardzo wysokim stopniu zgniotu, do których załadunku używa się ładowarek teleskopowych, bądź ciągników z ładowaczem. Marka New Holland posiada w swojej ofercie prasy wielkogabarytowe Big Baler o różnej wielkości kostki, 80 cm lub 120 cm szerokości oraz 70 lub 90 cm wysokości. Produkcja pras odbywa się w siostrzanym zakładzie w belgijskim Zedelgem. Tam działa również Centrum Doskonalenia Maszyn Żniwnych, gdzie inżynierowie opracowują najnowocześniejsze technologie, ułatwiające życie rolnikom na całym świecie. W zależności od potrzeb klientów materiał roślinny może być przenoszony w całości lub rozdrabniany zanim będzie zagęszczany. Maszyny te przeznaczone są na ogromne pola i są wybierane w większości przez firmy usługowe, związane z handlem słomą z przeznaczeniem na brykiet. Jak zapewnia producent, prasy te, jako jedyne w branży, wyposażone są w supłacz Loop Master, nie pozostawiający resztek sznurka w okolicy supłaczy. W przypadku standardowego systemu wiązania na każde związane 10 tys. bel powstaje około 35 kg ścinek sznurka, co odpowiada około 2.200 plastikowym butelkom o pojemności 0,5 l. Chronimy środowisko oraz paszę hodowców.  Flagowy model BB1290 High Density umożliwia formowanie bel o masie przekraczającej 500 kg suchej słomy, przekłada się to na znaczne oszczędności w magazynowaniu i transporcie związanych bel. 

 

New Holland: wielkogabarytowy Big Baler

Fot. New Holland

 

Priorytetem jest niezawodność 

 

Według przedstawicieli marki Pöttinger, podczas zbioru paszy najwyższy priorytet ma niezawodność. Niezależnie od tego, jak trudne są warunki, najważniejszym celem jest zebranie paszy o wymaganej jakości przed kolejnymi opadami deszczu. Awaria może szybko spowodować wielkie straty ekonomiczne. Ponadto w krótkim okresie żniw maszyny zastępcze często są trudno dostępne. Odpowiedzią Pöttingera na to wyzwanie są najnowsze maszyny.

Nowe prasy IMPRESS z serii 3000 to profesjonalne maszyny rolujące. Dzięki innowacyjnemu przepływowi masy zapewniają najwyższą przepustowość przy maksymalnej ochronie paszy i zmniejszonym zapotrzebowaniu na moc.

Jak zapewnia producent, komory prasujące sprawdzają się przy każdym materiale i w każdych warunkach. Zastosowanie nawet 32 noży gwarantuje wysoką jakość cięcia, aż po krawędź balotu. Jedyna w swoim rodzaju, wysuwana z boku belka nożowa EASY MOVE znacznie ułatwia wymianę noży w prasie.

Prasy Impress FC/VC PRO zostały zaprojektowane z myślą o niezawodności. Krzywkowy wahliwy podbieracz czysto zbiera materiał nawet w trudnym terenie i przenosi go do rotora. Rotor przekazuje go górą, stycznie do komory prasowania. Sprawne rozpoczęcie nawijania balotu jest zawsze zagwarantowane, nawet przy użyciu pełnej liczby 32 noży. Wiązanie odbywa się za pomocą siatki lub folii.

Połączenie prasy z owijarką przekonuje bezpiecznym podawaniem balotów nawet na stromych zboczach.

Podczas prac nad nową prasą Impress, firma szczególną uwagę poświęciła niezawodności. Przepływ masy w płaszczyźnie stycznej do komory prasowania, optymalna początkowa wielkość balotu, a także użycie czterech walców startowych w prasach zmiennokomorowych gwarantuje sprawne nawijanie balotu od samego początku. Jest to zapewnione także w trudnych warunkach pracy, na przykład przy łamliwej słomie lub mokrej kiszonce, co wynika także z użycia maksymalnie 32 noży. Według przedstawicieli firmy Pöttinger ta niezawodność pras Impress w połączeniu z krótkim cięciem to rozwiązania dotychczas niespotykane na rynku, zwłaszcza gdy chodzi o zbiór słomy.

Krzywkowy podbieracz zbiera wszelkiego rodzaju pokos i przekazuje go do rotora. Nieważne, czy odbywa się to na mokrej trawie jesienią, czy na pochyłym zboczu, czy na jednym i drugim. Na nowo zaprojektowany przepływ masy pozwala utrzymać czystość i sprawne działanie belki nożowej. Wałki czyszczące gwarantują czystość pasów i sprawne obracanie balotów. Po uformowaniu balot może być owinięty folią lub siatką.

– Używamy maszyn Pöttinger już od 25 lat i jesteśmy z nich zadowoleni. Z tego powodu w 2016 r. zakupiliśmy prasę IMPRESS 155 V PRO. Obecnie ma na liczniku już 38 000 balotów, z czego ok. 75% to słoma, a 25% siano.

Do tej pory główne łańcuchy napędowe wymienialiśmy tylko raz, a mniejsze łańcuchy dwa razy. Pasy cały czas są oryginalne. Prasa pracuje niezawodnie i wykonuje kawał dobrej roboty – powiedział Ing. Vít Řehounek, ZEAS a.s. Pod Kunětickou horou, powiat Pardubice (Republika Czeska).

Zasadniczym założeniem przy konstruowaniu prasy rolującej Impress było zapewnienie maksymalnej elastyczności użytkowania. Zmiana prasowanego materiału często wymaga przestawienia ustawień maszyn, aby dopasować je do warunków pracy. Na przykład krótkie cięcie i maksymalna gęstość prasowania są pożądane w przypadku kiszonki, ale mniej w przypadku zbioru siana. Szczególnie w użytkowaniu kontraktowym wymagania mogą się zmieniać kilka razy dziennie. Austriacki producent oferuje użytkownikowi wiele rozwiązań, które pozwalają szybko i sprawnie dokonać zmiany ustawień. Dzięki temu Impress jest wszechstronna w pracy.

Prasa stałokomorowa jest nadal uważana na całym świecie za niezastąpioną w przypadku kiszonki, ale obecnie prasy zmiennokomorowe pozwalają na elastyczną zmianę nie tylko wielkości balotów, ale również zbieranego materiału.

Okrzyknięta przez prasę branżową „wyzwaniem”, prasa IMPRESS V, według producenta, wyznacza nowy standard zmiennokomorowych pras rolujących. Dzięki dużej gęstości sprasowania, wysokiej przepustowości i najniższemu zapotrzebowaniu na moc ,pomimo najkrótszej długości cięcia, całość robi przekonujące wrażenie i jest to jedna z najbardziej energooszczędnych maszyn tego typu.

Belka nożowa w znacznym stopniu przyczynia się do wszechstronności prasy rolującej. Firma Pöttinger zapewnia, że wie jak to zrobić. Krótkie cięcie na kiszonkę, długie cięcie na siano dosuszane i słomę w zależności od potrzeb. Dzięki 32 nożom i teoretycznej długości cięcia wynoszącej 36 mm, po raz pierwszy w prasach rolujących uzyskano jakość cięcia na poziomie przyczepy samozbierającej.

Gospodarstwo rolne Azienda Agricola Boldini Filli s.s. ma szeroką paletę upraw. Każda z nich jest obsługiwana przez prasy Impresss:

– Jesteśmy pod wrażeniem jakości i wydajności te prasy. Optymalna jakość cięcia i perfekcyjne kopiowanie nierówności pola przez tę maszynę zapewniają nam paszę najwyższej jakości. Od razu wykorzystaliśmy Impress do zbioru kiszonki, siana i słomy. Efekty pracy są przekonywające. Również we współpracy z ciągnikiem o mocy 100 KM prasa Impress  robi to co trzeba – powiedział Giancarlo Boldini, dyrektor Azienda Agricola Boldini Filli s.s. Mediolan (Włochy).

Zagęszczenie pozwala zmniejszyć liczbę balotów, zaoszczędzić folię lub siatkę, ale przede wszystkim obniżyć koszty transportu. Krótko cięty materiał można łatwiej zagęścić. Jednak nie zawsze mocno zagęszczone baloty są pożądane. Jeżeli siano wymaga dosuszenia bądź napowietrzenia, potrzebna jest prasa, która elastycznie dostosuje się do wymagań. Nacisk prasy Impress można szybko ustawić z kabiny ciągnika.

O wielkości balotów decyduje ich przeznaczenie. Istotne mogą być też uwarunkowania topograficzne oraz logistyczne bądź związane z przyszłym magazynowaniem. Podczas gdy za pomocą prasy stałokomorowej wykonuje się baloty o wielkości ok. 1,3 m, prasa zmiennokomorowa zapewnia w tym względzie bezstopniową elastyczność w zakresie 0,8 – 1,55 m, a nawet do 1,85 m. Ustawienia rozmiaru balotów dokonuje się wygodnie na terminalu.

Krótkie cięcie na 36 mm prowadzi do lepszej zwartości, a tym samym do większej masy balotu. Wysoko zagęszczony zwiędnięty materiał szybciej i pewniej obniża swą wartość pH i tym samym osiąga lepszą stabilność fermentacji. Ponadto krótko ciętą kiszonkę szybciej i łatwiej się rozdrabnia. Pozwala to zaoszczędzić czas i energię. Opcjonalne owijanie folią płaszczową dodatkowo podnosi jakość kiszonki.

Krótko ciętą słomę można łatwiej zagęścić. Bezpośrednią konsekwencją tego jest wyższa masa i mniejsza liczba balotów. W późniejszym czasie dodatkowo pozwala to oszczędzić na ponownym rozdrabnianiu, które ponadto często powoduje powstawanie dużej ilości pyłu. Słoma krótko pocięta przez prasę Impress ma większą chłonność. Ponadto, dzięki krótkiemu cięciu, baloty dają się łatwiej rozdrobnić i znacznie lepiej wymieszać z paszą. Na polu prasy z belką nożową są znacznie bardziej ekonomiczne pod względem zużycia paliwa niż prasy z sieczkarnią zamontowaną z przodu.

Przy pracy z sianem noże często nie są potrzebne lub ich liczba jest znacznie zredukowana. Indywidualna liczba noży pozwala na szybkie dostosowanie do warunków. Dodatkowo siano daje się optymalnie zagęszczać w celu późniejszego dosuszenia lub nawet aktywnego napowietrzania. Dzięki regulacji siły zgniotu w prasie zmiennokomorowej można dokładnie wyregulować miękki rdzeń balotu znany z pras stałokomorowych. W ten sposób można wyraźnie  obniżyć koszty energii przy napowietrzaniu balotów.

Podczas sezonu dni robocze są długie. Tym ważniejsze jest to, aby praca była, jak najbardziej komfortowa. Dzięki temu operator maszyny pozostaje zrelaksowany i może pracować efektywnie. Oferta doposażenia prasy Impress jest szeroka i wpływa na podniesienie komfortu pracy. Wersja PRO może dodatkowo poszczycić się szeregiem funkcji automatycznych. To rozwiązanie umożliwia osiąganie maksymalnej dziennej przepustowości.

Wszystkie modele IMPRESS są seryjnie wyposażone w automatykę siatki. Owijanie rozpoczyna się z opóźnieniem czasowym, po sygnale „pełen”. Czas opóźnienia można indywidualnie ustawiać. Modele PRO dysponują dodatkowo opcją rozpoczęcia owijania po zatrzymaniu, przez co proces owijania rozpoczyna się automatycznie po sygnale „pełen” i zatrzymaniu zespołu. Pozwala to upewnić się, że nie jest podbierany dalszy materiał.

Szczególnie na zboczach i w przypadku małych powierzchni często konieczne jest cofanie. Automatyczna funkcja Impress PRO przejmuje wówczas zadanie podnoszenia podbieracza. Odciąża to operatora i chroni darń. Podnoszenie podbieracza może być wyzwalane przez sygnał owijania lub, jeśli jest dostępny, przez sygnał cofania ciągnika.

Po zakończeniu owijania, klapę tylną modeli PRO można otworzyć automatycznie. Jeżeli maszyna posiada rampę do balotów, przekazywana jest informacja o wyrzucie balotu. Gdy balot opuści rampę, klapa automatycznie się zamyka. Gwarantuje to minimalne przestoje i maksymalną przepustowość niezależnie od operatora.

Przy nieregularnym pokosie lub pracy na granicy przepustowości nie da się uniknąć blokad. Ważne jest wówczas ich szybkie usunięcie. Jednym naciśnięciem przycisku można pozbawić ciśnienia noże prasy Impress, co powoduje ich odblokowanie. Jeżeli rotor nadal się obraca, automatyczna funkcja obejmuje wsunięcie noży.

Dzięki wysuwanej belce nożowej EASY MOVE prace konserwacyjne mogą być wykonywane poza prasą, a tym samym poza strefą zagrożenia klapy tylnej. Praca przy nożach odbywa się w pozycji wyprostowanej. Zapewnia to  bezpieczeństwo i pozwala uniknąć brudnej roboty, ponieważ nie trzeba wchodzić do wnętrza prasy.

Zakleszczanie się noży nie jest już problemem, ponieważ szczeliny nożowe pozostają zawsze czyste, dzięki górnemu położeniu belki nożowej.

Prasa Impresss jest tak zaprojektowana, by zapewniała wysoki komfort obsługi. Oczywiście jest wyposażona w smarowanie łańcucha oraz wyjątkową belkę nożową EASY MOVE. Oprócz sprzętu, codzienną pracę ułatwia oprogramowanie. Szczególną uwagę zwrócono na to zwłaszcza w modelach PRO.

 

Pöttinger Impress Pro

Fot. Pöttinger

 

Praca prasy Pöttinger Impress Pro jest w znacznym stopniu zautomatyzowana

Fot. Pöttinger

 

Wysoka wydajność i duży stopień zgniotu

 

Seria pras zwijających Krone została specjalnie zaprojektowana do zbioru suchego materiału. Maszynę cechuje wysoka wydajność i duży stopień zgniotu. Model VariPack jest dostępny w dwóch wariantach: VariPack V 165 XC Plus (rozmiary beli od 0,80 do 1,65 m) i V 190 XC Plus (0,80 do 1,90 m).

W komorze prasowania znajdują się cztery pasy o szerokości 275 mm, które pracują z prędkością 130 m/min co zapewnia wysokie zagęszczenie suchego materiału, takiego jak słoma i siano. Zarówno stopień zgniotu, jak i wartość miękkiego rdzenia są wygodnie regulowane za pośrednictwem terminala. Intensywność i rozmiar miękkiego rdzenia można regulować w trzech różnych strefach – dostosowanie do zbieranego materiału jest szybkie i łatwe.

VariPack przekonuje bardzo szybkim wyrzutem beli. W mniej niż 5 sekund tylną klapę można otworzyć i zamknąć. Dla większego komfortu prasa pracuje w trybie automatycznym: wiązanie siatki jak i również otwieranie i zamykanie tylnej komory.

W przypadku VariPack Krone stawia na sprawdzone rozwiązania, takie jak bezkrzywkowy podbieracz EasyFlow o szerokość roboczej 2.150 mm, który bez problemu zbiera szerokie pokosy. Ułożenie palców w kształcie litery W zapewnia równomierny przepływ paszy i rozłożenie na całej szerokości rotora tnącego.

Standardowo te prasy są wyposażone w wysokowydajny zintegrowany rotor tnący z 26 nożami; odległość pomiędzy nożami wynosi 42 mm, ilość noży można szybko dostosować do zbieranego materiału. Duża średnica rotora – 530 mm zapewnia wysoką wydajność. Dzięki innowacyjnej budowie podbieracza i rotora tnącego, VariPack posiada mało elementów eksploatacyjnych, co oznacza mniejsze zużycie materiałów i niskie nakłady na konserwację. W celu zapewnienia optymalnej wydajności i minimalnej konserwacji rotor i podbieracz są napędzane jednym łańcuchem 1¼ cala.

Liczba noży może być wybierana lub zmieniana hydraulicznie przez operatora z terminala (26/13/13/0). W przypadku zapchania, podłogę z nożami można łatwo i wygodnie opuścić z ciągnika celem usunięcia blokady. W takim przypadku nie dochodzi do utraty paszy, ponieważ trafia ona dalej do komory prasowania. Aktywna regulacja ilości noży jest rozwiązaniem praktycznym i wygodnym - noże są wciskane hydraulicznie w szczelinę i odpowiednio włączane lub wyłączane. Każdy nóż jest indywidualnie zabezpieczony przed przeciążeniem, noże z kasety można łatwo i szybko wyjąć z tyłu maszyny.

Wiązanie w prasie VariPack wyróżnia się pod względem komfortu i łatwości obsługi. Standardowo prasa jest oferowana z wiązaniem siatką (opcjonalnie wiązanie sznurkiem), wyposażona jest w prowadnicę i zasuwę, dzięki którym można łatwo i szybko założyć kolejną rolkę siatki. Podanie siatki do komory prasowania odbywa się automatycznie poprzez dźwignię hydrauliczną. Dzięki tym rozwiązaniom, prasę szybko i sprawnie obsłużą również mniej doświadczeni operatorzy.

Konserwacja prasy VariPack: łożyska i łańcuchy są smarowane w pełni automatycznie przez cały czas pracy. Wszystkie łańcuchy napędowe są również napinane przez automatyczne napinacze łańcucha. Ponadto opływowy kształt prasy zapobiega gromadzeniu się kurzu i brudu. Standardowo VariPack jest wyposażony w duże szerokie koła 500/55-20 chroniące podłoże. Opcjonalnie dostępne jest ogumienie 500/60 R 22.5 i 600/50 R 22.5. (z)

 

Krone VariPack

Fot. Krone

 



Selected ads