Skomplikowane konstrukcje upraszczają pracę

Agregaty uprawowo-siewne – najnowsze rozwiązania

Agregaty uprawowo-siewne, przeznaczone do siewu pasowego, w mulcz i bezpośredniego, a także do głębokiej uprawy gleby należą do najnowocześniejszych maszyn rolniczych, które zyskują coraz większe grono nabywców.

Siewnik ATSU, oferowany przez firmę AGRO-TOM Tomasz Kaniewski jest maszyną półzawieszaną, w skład której wchodzi brona talerzowa z włóką, siewnik do nawozu, siewnik nasion oraz wał oponowy pełniący funkcję transportowo-uprawową

 

Jak powiedział nam Dawid Porzucek, menedżer eksportu w firmie AGRO-TOM Tomasz Kaniewski, rynek jest bardzo perspektywiczny: – Widzimy dużą szansę na rozwój sprzedaży maszyn. W przyszłości rolnictwo może się opierać tylko na tak zaawansowanych rozwiązaniach. Brak wody oraz coraz mniejsza liczba ludzi chętnych do pracy na roli będzie wymuszała stosowanie uproszczeń w uprawie oraz coraz większej automatyzacji urządzeń, aby jedna osoba mogła wykonać jak największą pracę. Rolnicy są coraz bardziej świadomi nowości. Chętnie się uczą i szukają nowych rozwiązań. Jeśli popełniają jakieś błędy, wynikają one raczej z braku doświadczenia i są szybko niwelowane przez nich samych. Jak powiedział nam Dawid Porzucek, menedżer eksportu w firmie AGRO-TOM Tomasz Kaniewski, rynek jest bardzo perspektywiczny: – Widzimy dużą szansę na rozwój sprzedaży maszyn. W przyszłości rolnictwo może się opierać tylko na tak zaawansowanych rozwiązaniach. Brak wody oraz coraz mniejsza liczba ludzi chętnych do pracy na roli będzie wymuszała stosowanie uproszczeń w uprawie oraz coraz większej automatyzacji urządzeń, aby jedna osoba mogła wykonać jak największą pracę. Rolnicy są coraz bardziej świadomi nowości. Chętnie się uczą i szukają nowych rozwiązań. Jeśli popełniają jakieś błędy, wynikają one raczej z braku doświadczenia i są szybko niwelowane przez nich samych.

– Rynek maszyn do uprawy uproszczonej w Polsce nadal się rozwija – zapewnia Artur Szymczak, dyrektor zarządzający KUHN Maszyny Rolnicze. – Zainteresowanie rolników wynika z konieczności dywersyfikacji uprawy nie tylko poprzez wykorzystanie zalet technologii uprawy, ale również dywersyfikacji głębokości uprawy. Wszystko po to aby maksymalizować wykorzystanie potencjału plonotwórczego uprawianej gleby w obliczu zmian klimatycznych w ostatnich latach. Oferta KUHN dotycząca maszyn uprawowych w ostatnich pięciu latach znacznie się zmieniła. Posiadamy nowe modele maszyn, które pozwalają na rozwój sprzedaży dotychczas i w najbliższej przyszłości. Polski rolnik posiada bardzo dobrą wiedzę i umiejętności, aby wykorzystywać dobrodziejstwa nowych technologii. Pomimo dużego doświadczenia jednak wielu rolników nadal poszukuje nowych rozwiązań, uczestnicząc chętnie w wielu specjalistycznych konferencjach. Chciałbym podkreślić, że wiele gospodarstw również z sukcesem wykorzystuje systemy rolnictwa precyzyjnego, które pozwalają na optymalizację kosztów i poprawę jakości produkcji.

Według przedstawicieli Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych dużym zainteresowaniem nabywców cieszą się agregaty do uprawy pasowej (tzw. strip-till). W konstrukcji tych maszyn można znaleźć takie rozwiązania jak przystawka siewna, która pozwala na wykorzystanie dowolnego siewnika punktowego lub sadzarki, a co za tym idzie umożliwia pasowy wysiew lub wysadzenie szerokiego spektrum gatunkowego roślin. Uwagę zwraca możliwość przygotowania gleby pod siew z jednoczesną aplikacją nawet dwóch nawozów oraz wysiewem nasion.

– W ostatnim sezonie odnotowaliśmy już bardzo wyraźny wzrost zainteresowania technologią uprawy strip-till – mówi Marcin Kędzia, koordynator sprzedaży maszyn Farmet w Polsce. – Doświadczenia Farmetu ma w tym temacie sięgają wielu lat wstecz, od dawna preferujemy technologię bezorkową. Jakimś etapem było skonstruowanie siewnika pasowego z jednoczesną aplikacją nawozów otoczkowanych, a współcześnie w podstawowej ofercie mamy maszyny, z których pomocą z łatwością zbudujemy technologię strip-till dla każdego gospodarstwa. Tym bardziej cieszymy się, że klienci zwracający się do nas z zapytaniami na temat oferty to często profesjonaliści o dużej wiedzy na temat uprawy pasowej. Wielu rolników szukając szczególnie sposobu na oszczędności w gospodarowaniu wodą jest przekonanych do oferowanych przez nas maszyn.

– Sprzedaż maszyn do uprawy pasowej z roku na rok się zwiększa – potwierdza Szymon Sekuła z firmy Czajkowski. – Jednym z czynników warunkujących z pewnością jest brak wody w glebie spowodowany zbyt intensywnym jej uprawianiem oraz rzecz jasna suszą, która niestety od paru lat coraz bardziej daje się we znaki rolnikom. Jeżeli chodzi o sprzedaż w naszej firmie w porównaniu z rokiem 2018 wzrosła ona o ponad 100% co nas niezmiernie cieszy i motywuje do dalszej pracy. Choć jesteśmy młodą firmą, ponieważ sprzedaż prowadzimy od 2017 roku, wielu rolników nam zaufało i postanowiło docenić polskiego producenta. Dzięki temu w kraju pracuje już około 80 maszyn z charakterystycznym bocianem.

Niestety, do polskich maszyn przypięta jest łatka produktów kiepskiej jakości – dodaje Sz. Sekuła. – To się jednak powoli zmienia, wiele firm tak jak i nasza, duży nacisk kładzie na jakość swoich wyrobów. Zapytania o nasze produkty spływają do nas z całej Europy, jesienią roku 2019 zostały przeprowadzone testy w kilku krajach, co zaowocowało pierwszymi zamówieniami z zagranicy. Nasza firma w dalszym ciągu rozwija się i umacnia pozycję lidera na rynku polskim, ale w najbliższym czasie planujemy również ekspansję na rynki zagraniczne, jesteśmy na etapie poszukiwania solidnych partnerów biznesowych w poszczególnych krajach.

W przypadku agregatów przeznaczonych zarówno do uprawy gleby, jak i siewu do ciekawych rozwiązań należy możliwość wykorzystania aplikacji pozwalającej na sterowanie siewnikiem, a także możliwość wysiewu dwóch roślin podczas jednego przejazdu, przy ich jednoczesnym nawożeniu. Wykorzystane w przypadku takich maszyn technologie pozwalają także na krótkie przestoje załadunkowe oraz na szybkie zawracanie. Do najnowszych rozwiązań należy także wyposażenie maszyny w elektryczny napęd agregatów wysiewających oraz komputerowy system zarządzania wysiewem. Z myślą o przeciwdziałaniu erozji niektórzy producenci takiego sprzętu zapewniają możliwość spulchniania i mieszania gleby bez jej odwrócenia, przy pozostawieniu resztek pożniwnych na powierzchni.

Uwagę zwraca uniwersalność urządzeń, czego przykładem jest przystosowanie siewnika zarówno do siewu po orce, jak i w technologiach bezpłużnych, a dodatkowo pojawia się możliwość jednoczesnego wysiewu nawozów mineralnych. Niektóre z maszyn pracują efektywnie nawet przy dużej ilości słomy na powierzchni pola. Do najnowszych propozycji producentów należą rozwiązania pozwalające na dokładne zakładanie ścieżek technologicznych. Dla użytkowników najnowszych agregatów ścierniskowych do głębokiej uprawy gleby istotna jest kompleksowa uprawa gleby podczas jednego przejazdu, a także wydajne mieszanie resztek pożniwnych. Nie bez znaczenia są także takie aspekty pracy urządzeń jak ograniczenie parowania z gleby, dbanie o życie mikrobiologiczne w glebie czy przeciwdziałanie erozji. Z kolai możliwość ograniczenia liczby przejazdów z jednej strony pozwala na oszczędność czasu i kosztów poniesionych na paliwo, z drugiej natomiast, w przypadku długo występujących niekorzystnych warunków atmosferycznych, pozwala na efektywne wykorzystanie krótkich okienek pogodowych.

– W ostatnich latach wymagania stawiane maszynom uprawowym są coraz większe – mówi Artur Szymczak (KUHN). – Szybkość pracy, ilość resztek pożniwnych oraz wydajność to obszary, które zawsze były brane pod uwagę przy konstruowaniu maszyn rolniczych. Obecnie jako producent przygotowujemy maszyny, które spełniają wszystkie oczekiwania rolników pod względem uprawy i siewu w warunkach zmieniającego się klimatu. Precyzja uprawy płytkiej i głębokiej lub uprawy pełnej jednoprzejazdowej musi być na najwyższym poziomie, ponieważ limituje ona jakość wschodów. Od pięciu lat wprowadzamy maszyny nowej generacji, których wyposażenie pozwala na uniwersalne wykorzystanie w różnych warunkach glebowych resztek pożniwnych i wymaganej głębokości pracy. Coraz częściej wykorzystuje się narzędzia bierne złożone (kompaktowa brona talerzowa, kultywator i ciężki wał) aby podczas jednego przejazdu realizować pełną uprawę. Jednym z rozwiązań zastosowanych w biernych maszynach uprawowych może być Kuhn Steady Control. Każda sekcja ramy jest niezależna, co umożliwia dobre dopasowanie do nierówności powierzchni pola. Hydraulicznie regulowane ciśnienie w siłownikach poszczególnych sekcji pozwala na utrzymanie jednakowej głębokości pracy na mozaikowatej glebie, nawet przy bronie o szerokości roboczej 12 m. Innym rozwiązaniem może być różnorodność wyboru wałów dogniatających, które dobieramy do rodzaju gleby i systemu uprawy.

 

Do siewu zbóż w systemie uproszczonym

 

Siewnik ATSU, oferowany przez firmę AGRO-TOM Tomasz Kaniewski jest maszyną półzawieszaną, w skład której wchodzi brona talerzowa z włóką, siewnik do nawozu, siewnik nasion oraz wał oponowy pełniący funkcję transportowo-uprawową. Podzespoły zastosowane w tej maszynie pozwalają na wykonanie siewu uproszczonego w ściernisko, mulcz lub po orce przy jednoczesnym wysiewie nawozów mineralnych. Rama maszyny jest zbudowana modułowo. Szerokość robocza wynosi 3 m. Pierwszy moduł to brona talerzowa z włóką składająca się z dwóch rzędów talerzy o średnicy 510 mm. Głębokość pracy talerzy oraz położenie włóki są regulowane hydraulicznie.

Drugi moduł to 12 redlic dwutalerzowych o średnicy 320 mm, wysiewających nawozy mineralne. Redlice posiadają hydrauliczny docisk regulujący ich głębokość pracy.

Trzeci segment to wał oponowy, który w czasie pracy kruszy oraz dogniata uprawioną glebę – zastosowany został system offsetowy.

W skład czwartego segmentu wchodzą 24 redlice dwutalerzowe o średnicy 320 mm z kołem dociskowo kopiującym o wymiarach 320/50 mm i zagarniaczem. Segment ten odpowiada za wysiew nasion roślin uprawnych. Talerze redlic wysiewających są zamontowane na piastach bezobsługowych. Siewnik ATSU posiada pneumatyczny system wysiewu nasion oraz nawozu. Elementy aparatu wysiewającego nawóz oraz zbiornik do nawozu są wykonane z materiałów kwasoodpornych. Nasiona oraz nawóz znajdują się w dwukomorowym zbiorniku o pojemności 5000 l z podziałem 40:60. Z poziomu komputera sterującego można wyłączyć aparat wysiewający nawóz, w związku z tym jest możliwość wysiewania nasion bez podsiewania nawozu. Do zarządzania siewnikiem oraz układem hydraulicznym siewnika ATSU służy aplikacja wyprodukowana specjalnie dla firmy AGRO-TOM.

 

W zestawie uprawowo-siewnym SPT firmy AGRO-TOM siewnik pneumatyczny występuje w dwóch szerokościach 3.0 m oraz 4.0 m

 

– Maszyna jest nową konstrukcją, dopiero w stycznia 2020 r. siewnik ATSU trafił do cennika – mówi Dawid Porzucek, menedżer eksportu w firmie AGRO-TOM. – Przygotowując jego produkcję staraliśmy się sprostać współczesnym oczekiwaniom rolników oraz wyzwaniom klimatycznym. Polski klimat w ostatnich latach jest bardzo zmienny. Mamy zarówno lata bardzo suche, które wymagają uproszczeń w uprawie, aby maksymalnie ograniczyć straty wody. Przed obecnymi suchymi latami mieliśmy dość mokre wiosny oraz jesień. ATSU bardzo dobrze sprawdza się w uprawie uproszczonej, ale jego konstrukcja z powodzeniem pozwala wysiewać nasiona na zaoranych polach. Przednia włóka, sekcja talerzowa oraz wał oponowy mogą bardzo dobrze uprawić zaoraną glebę. Warto też zwrócić uwagę, że siewnik zbożowy jest zamontowany na trójpunktowym układzie zawieszenia. W przyszłości planujemy możliwość wysiewania innych roślin przy pomocy innej sekcji wysiewającej. Rolnik będzie mógł je zmieniać bez większych problemów. Cała maszyna jest sterowana aplikacją z poziomu tabletu, który łączy się za pomocą bluetooth. Jest to całkowicie nowe rozwiązanie nie spotykane do tej pory w firmach konkurencyjnych.

W zestawie uprawowo-siewnym SPT firmy AGRO-TOM siewnik pneumatyczny występuje w dwóch szerokościach 3.0 m oraz 4.0 m. Sekcja uprawowa siewnika nabudowanego składa się z agregatu talerzowego wyposażonego w talerze o średnicy 460 mm lub 510 mm zamontowane na piastach bezobsługowych oraz wału doprawiającego. Taką maszyną można z powodzeniem wysiewać zboża oraz rośliny o małych nasionach np. rzepak. System wysiewający posiada dmuchawę napędzaną hydraulicznie, o wydatku 1300 m3/h, zbiornik o pojemności 1200 kg. W wyposażeniu standardowym siewnika: pneumatyczny transport nasion, oświetlenie, podest załadunkowy, sito zbiornika, aparat do wysiewu drobnych nasion, redlica dwutalerzowa z kołem kopiującym, piasty bezobsługowe, boczne osłony, regulowane skrajne talerze, automatyczna belka zaczepowa, znaczniki hydrauliczne, ścieżki przedwschodowe, aparat wysiewający napędzany elektrycznie.

Dzięki nabudowaniu siewnika bezpośrednio na agregat praca takim zestawem stała się znacznie prostsza i szybsza, ponieważ na uwrociach nie trzeba wciągać siewnika nad agregat. Zbiornik nasion zamontowany bliżej ciągnika mniej obciąża układ hydrauliczny pojazdu. W wersji 3.0 agregat ma 24 talerze o średnicy 460 lub 510 mm, waży 2.500 kg, a zapotrzebowanie mocy wynosi 140-170 KM. W wersji 4-metrowej – 32 talerze (460/510 mm), waży 3.200 kg, a zapotrzebowanie mocy wynosi 160-200 KM.

 

Wielofunkcyjne do siewu mulcz

 

SALVIS zaproponowany przez AGRO-MASZ Paweł Nowak to wielofunkcyjna maszyna, która posiada możliwość uprawy i nawożenia gleby oraz wysiewania nasion zbóż. Siewnik pneumatyczny SALVIS wyposażony jest w dwa rzędy kół dogniatająco- wyrównujących. Zadaniem pierwszego rzędu jest przygotowanie gleby przed sekcją uprawową poprzez ugniatanie. Ponadto, zastosowanie przedniego rzędu kół zapobiega zapadaniu się siewnika na lekkiej glebie. Drugi rząd wyrównuje glebę przed sekcją wysiewającą.

 

SALVIS Z proponowany przez AGRO-MASZ Paweł Nowak to wielofunkcyjna maszyna, która posiada możliwość uprawy i nawożenia gleby oraz wysiewania nasion zbóż

 

W skład sekcji uprawowej wchodzi dziewięć talerzy tnących z zabezpieczeniem sprężynowym oraz dziewięć zębów z zabezpieczeniem i regulacją hydrauliczną, do których przymocowane są rury odpowiedzialne za transport nawozu ze zbiornika do gleby. Tak wyposażona maszyna spulchnia i miesza glebę, ale jej nie odwraca, zostawiając na powierzchni resztki pożniwne, które chronią glebę przed erozją.

Sekcja wysiewająca wyposażona została w 18 niezależnych redlic dwutalerzowych, których talerze mają średnicę 340 mm. Zadaniem redlicy dwutalerzowej jest wycięcie równego i czystego rowka wysiewu bez wciskania resztek pożniwnych w ziemię. Do sekcji wysiewającej należy również podwójny aparat wysiewający, który zwiększa równomierność wysiewu oraz zespół rolek dogniatająco-kopiujących, które zagęszczają pas gleby, zapewniając lepsze podsiąkanie wody i dają optymalne warunki do wschodu nasion.

Siewnik Salvis wyposażony został w zbiornik nasion o pojemności 2050 litrów oraz zbiornik nawozu o pojemności 1750 l. Zbiornik nawozu wykonany został z blachy kwasoodpornej. Dostęp do obu zbiorników ułatwiają stabilne schody z wytłoczeniami antypoślizgowymi, dzięki którym możemy poruszać się pewnie i bezpiecznie.

Wyposażenie podstawowe: dmuchawa pneumatyczna napędzana silnikiem hydraulicznym, elektryczny napęd aparatów wysiewających, komputerowy system zarządzania wysiewem, przedni wał oponowy, piasty bezobsługowe, wał doprawiający, docisk redlic bezstopniowy hydrauliczny, szczelnie zamykana skrzynia nawozowa oraz nasienna, skrzynia nawozowa i aparat wysiewający nawóz wykonane ze stali kwasoodpornej, sekcja talerzy uprawiających 560 lub sekcja zębów z zabezpieczeniem i regulacją hydrauliczną, redlice dwutalerzowe z rolkami dogniatająco-kopiującymi.

Opcja: zestaw ścieżek technologicznych.

Dane techniczne Salvis Z 3000: szerokość – 3 m, waga – 5.200 kg, moc – 180-250 KM, liczba zębów – 9, liczba redlic – 18, wydajność – 1,5-3,0 ha/h, maks. głębokość robocza – 30 cm.

 

Sieje i sadzi prawie wszystko

 

Firma Czajkowski Maszyny zaprezentowała niedawno agregat do uprawy pasowej STK 300 PLUS wraz z przystawką siewną PS 300. Producent podkreśla, że jest to maszyna uniwersalna. Dzięki przystawce siewnej PS, dowolnemu siewnikowi punktowemu lub sadzarce możemy siać lub sadzić praktycznie każdą roślinę, zaczynając od buraków poprzez kukurydzę, fasolę, groch, rzepak, konopie, tytoń, brokuły, kończąc na zbożach.

 

Agregat do uprawy pasowej Czajkowski STK 300 PLUS, dzięki przystawkom może siać lub sadzić praktycznie każdą roślinę

 

Innowacyjna konstrukcja pozwala na kompleksowe przygotowanie gleby pod siew, czyli spulchnienie i napowietrzenie z jednoczesną aplikacją nawet dwóch rodzajów nawozów oraz wysiew nasion. Wszystkie te zabiegi odbywają się w jednym przejeździe, co przekłada się na oszczędność czasu oraz poniesionych nakładów min. na paliwo, nawozy i materiał siewny.

Producent zapewnia, że każdą maszynę dostosowuje indywidualnie do warunków polowych nabywcy, dając możliwość rozbudowy agregatu. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, Czajkowski jako jedyny producent umożliwia rozbudowę swoich agregatów. Poprzez możliwość dołożenia dodatkowych ram nośnych, wału oponowego oraz serca maszyny czyli ramek roboczych, szerokość roboczą agregatu można zwiększyć z 3 m do 4,5 m w modelu STK oraz z 3 do nawet 6 metrów w modelu ST. Rolnik, który rozwija swoje gospodarstwo inwestując w większy ciągnik, nie musi kupować nowego agregatu do uprawy pasowej, a jedynie doposażyć go w zestaw PLUS, który umożliwia zwiększenie szerokości jego agregatu, tak aby praca stała się wydajniejsza, a cała inwestycja była bardziej rentowna.

Prezentowany agregat w obecnej konfiguracji ma szerokość roboczą 3 m, posiada hydrauliczne zabezpieczenie elementów roboczych oraz system off-set. Wyposażony jest w zbiornik 2-komorowy o łącznej pojemności 2400 l.

Za wysiew nasion i nawozu odpowiadają dwa elektryczne aparaty wysiewające.

– W naszych maszynach głównie staramy się usprawniać oraz udoskonalać rozwiązania, które wprowadziliśmy w pierwszych wersjach – mówi Szymon Sekuła z firmy Czajkowski. – Pojawiają się też całkiem nowe rozwiązania, takie jak sekcja siewna w przystawkach PS gwarantująca duże lepsze utrzymanie głębokości oraz precyzji siewu czy zaprojektowane przez nas od podstaw elektryczne aparaty wysiewające. Spośród producentów maszyn do uprawy pasowej wyróżnia nas przede wszystkim uniwersalność. Naszymi maszynami można siać lub sadzić wszystkie typy roślin w najbardziej popularnych rozstawach, co umożliwia bezproblemowy zbiór płodów rolnych zasianych przez nasze agregaty. Unikalna konstrukcja pozwala na pracę naszymi maszynami nawet w najtrudniejszych warunkach, w których maszyny konkurencji zazwyczaj sobie nie radzą. Należy pamiętać, że im więcej mamy możliwości pracy maszyną tym szybciej zwracają nam się zainwestowane pieniądze.

Z pewnością rozwój techniki rolniczej wymaga ciągłego dokształcania i zdobywania wiedzy na kilku płaszczyznach – dodaje Szymon Sekuła. – Swoich klientów zachęcamy do ciągłego doszkalania i obserwacji przede wszystkim gleby ponieważ wiedza o glebie jest bardzo istotnym czynnikiem w rolnictwie, szczególnie przy uprawie pasowej wybaczającej mniej błędów, które w tradycyjnym systemie uprawy gleby chowane są przez pług w głąb gleby. Rolą osób odpowiedzialnych za sprzedaż, serwis jest gruntowne przeszkolenie nowego użytkownika czy to z nowo wprowadzanej w gospodarstwie technologii czy z użytkowania nowej maszyny tak, aby błędów było jak najmniej. Dlatego w naszej firmie prowadzimy szkolenia kilka razy w roku dla wszystkich zainteresowanych, a serwisant jeżdżący na uruchomienie maszyny do klienta spędza z nim na polu nawet kilkanaście godzin.

 

W jednej operacji

 

Modułowy agregat siewny Falcon 6 PRO, oferowany przez firmę FARMET a.s., poprzez wariantowość jest przeznaczony do wszystkich warunków glebowych i technologii, łącznie z technologią siewu w nieprzygotowany grunt z aplikacją nawozów. Natomiast w tradycyjnej technologii z siewem w przygotowaną glebę może w pełni korzystać z dużej prędkości pracy, wykorzystując stabilność i zwrotność.

 

Modułowy agregat siewny Falcon 6 PRO, oferowany przez firmę FARMET a.s., poprzez wariantowość jest przeznaczony do wszystkich warunków glebowych i technologii, łącznie z technologią siewu w nieprzygotowany grunt z aplikacją nawozów

 

Falcon PRO łączy przygotowanie gleby, nawożenie i właściwy siew w jednej operacji, w jednym przejeździe. Koncepcja siewnika opiera się na wariantowości i kombinacji wszystkich sekcji roboczych oraz ich zamienności. Pomiędzy sekcją uprawową a sekcją wysiewającą znajduje się wał oponowy ze zintegrowanymi kołami transportowymi. Niskociśnieniowe opony odpowiednio zagęszczają glebę w łożu siewnym przed każdą redlicą wysiewającą. Koła są odporne na uszkodzenia. Podczas jednego przejazdu można wysiać dwa rodzaje roślin, które jednocześnie są nawożone. Falcon PRO to kompaktowy siewnik o niskiej wadze i niskim oporze. Elementem standardowego wyposażenia jest elektroniczny system sterowania i kontroli. W ofercie są maszyny od podstawowej najtańszej wersji bez nawożenia aż po możliwość wysiewu dwóch rodzajów roślin lub odmian (niezależne wysiewane ilości i głębokość siewu nasion) z nawożeniem.

Maszyna zapewnia wysoką prędkość pracy, do 20 km/godz., niski opór dzięki małej wadze i dużym kołom, krótkie przestoje załadunkowe, dzięki dużej objętości zbiornika, szybkie zawracanie na nawrotach dzięki krótkiej, zwartej konstrukcji. Ponadto jej cechą jest precyzyjna kontrola głębokości z optymalnym zagęszczeniem gleby oraz właściwe wyrównanie i zagęszczanie powierzchni przed redlicami siewnymi.

 

Wszechstronnie, szybko i z łatwą regulacją

 

Agregat ścierniskowy do głębokiej uprawy gleby KUHN PERFORMER to wszechstronna oraz szybka i łatwa w regulacji maszyna, która pozwala zwiększyć wydajność pracy i zachować potencjał produkcyjny gleby na wysokim poziomie. Producent zwraca uwagę, że każde pole jest inne i należy je uprawiać w indywidualny sposób, w zależności od właściwości i struktury gleby, przedplonu oraz pory roku. PERFORMER jest w stanie dopasować się do wszystkich sytuacji i zapewnia kompleksową uprawę gleby podczas jednego przejazdu. Podczas krótkich okienek pogodowych zapewnia głębokie rozluźnienie i doprawienie gleby w jednym przejeździe. Według producenta doskonale radzi sobie ze wszystkimi rodzajami resztek pożniwnych, dzięki możliwości sterowania pracą poszczególnych zespołów roboczych: talerze uprawowe, zęby i wał (mogą pracować wszystkie lub tylko wybrane). Przykładowo, podczas jesiennych zabiegów możliwe jest podniesienie wału lub praca w pozycji pływającej na lekkich glebach.

 

Agregat KUHN PERFORMER to wszechstronna oraz szybka i łatwa w regulacji maszyna, może współpracować z siewnikiem (na zdjęciu: ESPRO 4000R – przystosowany do siewu po orce, jak i w technologiach bezpłużnych

 

Agregat zapewnia wydajną pracę w różnych warunkach, dzięki zabezpieczeniu hydraulicznemu Non-Stop. Punkt wyzwolenia można regulować do nacisku 900 kg, co zapewnia stabilną pracę, nawet w najtrudniejszych warunkach roboczych Pełną uniwersalność zapewnia niezależna hydrauliczna regulacja sekcji talerzówki/zębów/ talerzy wyrównujących/ wału. Wydajne mieszanie resztek pożniwnych z glebą to rola czterech rzędów specjalnie wygiętych zębów, pracujących na głębokości roboczej do 35 cm: HD-Liner 700 zapewniający silniejsze zagęszczenie lub nowy, podwójny wał z pierścieniami o profilu „U” przeznaczony do powierzchniowego zagęszczenia.

Jak zwraca uwagę Artur Szymczak, dyrektor zarządzający KUHN Maszyny Rolnicze, agregat Performer został wyposażony w odpowiednie narzędzia (redlice dłutowe, lub redlice tzw. gęsia stopa, czy odkładniczki stosowane na słupicach redlic). Takie wyposażenie kultywatora pozwala na precyzyjną uprawę na różnych głębokościach pracy.

Z kolei siewniki do siewu uproszczonego, pneumatyczne KUHN ESPRO otworzyły nowy rozdział w historii firmy, związany z uniwersalnymi rozwiązaniami do siewu w różnych warunkach roboczych. Przystosowane są zarówno do siewu po orce, jak i w technologiach bezpłużnych. Charakteryzują się przede wszystkim wysoką wydajnością roboczą: duża zwrotność, automatyczne sterowanie sekwencjami na uwrociach, możliwość precyzyjnego siewu z dużą prędkością. ESPRO to wszechstronny siewnik o wyjątkowo małych wymaganiach pod względem siły uciągu, pozwalających ograniczyć zużycie paliwa. Osiągnięto to głównie dzięki specjalnej koncepcji wału oponowego, umieszczonego przed sekcjami wysiewającymi.

 

Kverneland poszerza gamę agregatów uprawowo-siewnych u-drill o nowy model składany hydraulicznie w szerokości roboczej 4.0 m

 

Kluczem do szybkiego i precyzyjnego siewu są sekcje wysiewające CROSSFLEX, zamontowane na profilach o przekroju krzyża z zastosowaniem pioluretanowych rolek. Utrzymują one stały docisk i dokładnie kopiują nierówności terenu. Zapewnia to precyzyjne umieszczanie nasion w glebie podczas pracy przy prędkości roboczej nawet do 17 km/h. Przednie talerze, głębokość siewu i nacisk redlic wysiewających na glebę można regulować za pomocą łatwo dostępnych dystansów na siłownikach hydraulicznych - nie ma potrzeby wchodzenia na maszynę, aby ją wyregulować.

Siewnik ESPRO to również maszyna, kompatybilna z systemem ISOBUS, który ułatwia zarządzanie pracą i wymianę danych między siewnikiem, ciągnikiem i komputerem. Siewniki ESPRO mogą być wyposażone w inteligentny system zaworów do tworzenia ścieżek technologicznych VISTAFLOW, który monitoruje przepływ nasion wewnątrz przewodów nasiennych. Zamontowane na wszystkich wężach głowicy rozdzielającej, zawory VISTAFLOW pozwalają wyznaczać dowolne rytmy ścieżek technologicznych oraz kontrolują przepływ nasion w każdym rzędzie.

W 2016 roku DLG (niemieckie towarzystwo rolnicze) przetestowało siewnik ESPRO 6000R w teście statycznym i polowym. Maszyna została wyróżniona znakiem jakości DLG approved.

 

Sprinter na polu

 

Kverneland poszerza gamę agregatów uprawowo-siewnych u-drill o nowy model składany hydraulicznie w szerokości roboczej 4.0 m. Jest to wszechstronna maszyna ciągana do pracy zarówno w technologii konwencjonalnej „po orce”, jak i uproszczonej „w mulcz”. Dzięki kilku strefom roboczym uprawa gleby, wyrównanie, zagęszczenie, siew i docisk odbywa się w jednym przejeździe. W projektowaniu konstrukcji zwrócono w szczególności uwagę na możliwość pracy z wysokimi prędkościami (10-18 km/h) zapewniając jednocześnie precyzyjne umieszczenie nasion w ziemi. Dzięki unikalnej i modułowej koncepcji ramy centralnej, agregat u-drill spełnia wiele różnych potrzeb i wymagań rolnika.

Maszyna jest wyposażona w zbiornik o dużej pojemności 3000 l, co gwarantuje wysoką wydajność oraz jeden łatwo dostępny aparat wysiewający ELDOS z napędem elektrycznym. Siewnik u-drill jest wyjątkowo prosty w obsłudze i już w wyposażeniu standardowym jest w pełni kompatybilny z systemem ISOBUS. Zastosowanie nowego oprogramowania odciąża operatora i pozwala na bieżąco monitorować wszystkie ważne parametry pracy maszyny.

Agregat jest również przygotowany do korzystania z systemu GEOCONTROL dla automatycznej kontroli dawki wysiewu oraz sekcji włączając/ wyłączając aparat wysiewający na uwrociach. Ponadto tylko jeden zawór dwustronnego działania zapewnia w pełni automatyczne zarządzanie maszyną na uwrociach.

Maszyna opcjonalnie może być wyposażona w przedni wał oponowy z kołami o dużej średnicy 800 mm, który może być szybko podniesiony całkowicie do góry. Kolejną strefę roboczą tworzą dwa rzędy karbowanych talerzy o profilu stożkowym i średnicy 460 mm z łożyskami bezobsługowymi. Głębokość pracy sekcji talerzowej jest regulowana elektrohydraulicznie za pomocą terminalu ISOBUS. Tylny wał oponowy stanowi trzecią strefę roboczą. Zestaw szerokich kół o dużej średnicy 900 mm ustawionych w systemie „off-set” równomiernie zagęszcza i ugniata glebę przed redlicami wysiewającymi oraz zmniejsza siłę potrzebną do uciągu. Model u-drill jest wyposażony w redlice wysiewające CD zbudowane z dwóch talerzy metalowych o wąskim i płaskim profilu, co gwarantuje równomierne i precyzyjne umieszczenie nasion w glebie nawet przy wysokich prędkościach roboczych.

Centralna regulacja głębokości siewu odbywa się elektrohydraulicznie za pomocą terminalu ISOBUS. Maksymalny docisk redlic wysiewających wynosi 100 kg i jest regulowany hydraulicznie z kabiny ciągnika. Każda redlica wysiewająca posiada rolkę dociskową 380x50 mm dla precyzyjnej kontroli głębokości siewu i optymalnego docisku nasion do dna bruzdy, aby stworzyć lepsze warunki do podsiąkania oraz szybszych i równiejszych wschodów roślin. Ostatnią strefę roboczą stanowi zagarniacz: zgrzebło typu „S” lub brona palcowa w zależności od warunków glebowych i wymagań rolnika.

 

Aplikuje nasiona i nawóz

 

Firma Maschio-Gaspardo oferuje pełną gamę siewników do uproszczonego siewu. Najbardziej zaawansowaną maszyną tego typu przeznaczoną do jednoczesnej aplikacji nasion i nawozów jest Gigante Pressure, siewnik bezpośredni z pneumatycznym rozsiewem. Urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby zapewnić niezawodne wysiewanie w każdych warunkach glebowych.

Włoski producent oferuje swój pneumatyczny siewnik w trzech wersjach szerokości roboczej – 396, 504 i 594 cm. Rama nośna siewnika to konstrukcja spawana, z możliwością składania na czas transportu do szerokości 310 cm.

 

Najbardziej zaawansowaną maszyną Maschio-Gaspardo przeznaczoną do jednoczesnej aplikacji nasion i nawozów jest Gigante Pressure (na zdjęciu – w wersji 400)

 

Minimalne zapotrzebowanie na moc w zależności od wersji maszyny wynosi od 135 do 180 KM. W siewniku zastosowano dwa amortyzowane rzędy jednostek wysiewających. Maszyna posiada 22, 28 lub 33 tarcze redlicowe rozstawione co 18 cm, co zapewnia jednorodne pokrycie upraw. Siłę docisku redlic można ustawić do 230 kg na jeden element roboczy, a głębokość siewu wynosi od 1 do 8 cm. Wózek transportowy z kołami 400/60–15.5 jest hydraulicznie podnoszony podczas pracy na polu. Zamknięcie wąskiej bruzdy po aplikacji materiału siewnego uzyskuje się za pomocą stożkowego koła zamontowanego na ramieniu niezależnym. Dzięki temu koło może poruszać się niezależnie od jednostki, biegnąc obok bruzdy. Brona zagarniająca podnoszona jest hydraulicznie.

Siewniki Gigante Pressure posiadają, umieszczony centralnie, duży zbiornik podzielony przegrodą na nasiona i nawóz. Dwa dystrybutory umożliwiają jednoczesny wysiew różnych, równomiernie wymieszanych materiałów w tym samym czasie lub większą ilość siewu bez nawozu. Wersja 400 posiada zbiornik o pojemności 2390 l (1575 l część przeznaczona nasiona, 815 l na nawóz), natomiast pozostałe mają zbiornik mieszczący 3180 l (2080 l nasiona, 1100 l nawóz). Urządzenie umożliwia dystrybucję nasion i nawozów o różnej wielkości granulatu, nawet w dużych ilościach (maksymalnie 350 kg/ha nasion i 550 kg/ha nawozu) w stosunku do szerokości siewu i prędkości działania. Zbiornik jest łatwy w czyszczeniu, posiada okienko do kontroli poziomu nasion oraz system wewnętrznego oświetlenia. Dozowanie materiału siewnego sterowane jest elektrycznie poprzez system Isobus Genius Master. Wszystkie operacje kontrolowane są z monitora w kabinie ciągnika, co zapewnia komfort podczas pracy. Siew odbywa się bez opóźnień czy strat na krańcach pola, a zmiana dawki wysiewanego materiału odbywa się bezpośrednio z kabiny kierowcy, również podczas jazdy. Zastosowanie interfejsu systemu GPS umożliwia rozprowadzanie nasion i nawozu o zmiennej dawce. Sensor GPS można stosować do kontroli prędkości.



Selected ads