Dni otwarte John Deere 2023

Zachęcają do postawienia na rolnictwo precyzyjne

Fot. John Deere

 

Okres wiosenny to dobry czas na cykl spotkań i wymianę poglądów ze specjalistami i pasjonatami rolnictwa. Podobnie jak w ostatnich latach John Deere organizuje Dni Otwarte. Tym razem ich motywem przewodnim jest rolnictwo precyzyjne John Deere – dotyczące każdego etapu produkcji – od planowania i przygotowania, przez siew oraz ochronę, kończąc na zbiorze. Do każdego procesu przypisane są konkretne rozwiązania, które są omawiane podczas wydarzeń. Warto poznać technologie, które pomogą zautomatyzować np. najbardziej powtarzające się czynności podczas pracy w rolnictwie, co prowadzi do oszczędności czasu. 

 

Zaplanuj pracę

 

Pierwszym etapem rozwiązania precyzyjnego John Deere jest planowanie. Podczas spotkań specjaliści prezentują uczestnikom AutoSetup, czyli proste w użyciu narzędzie, które ułatwia planowanie wszystkich głównych zadań: uprawy roli, siewu, oprysku, nawożenia i zbioru. Jak skrócić czas konfiguracji maszyny w polu i wyeliminować potencjalne błędy? Jak odpowiednio zaplanować pracę? O tym można dowiedzieć się podczas Dni Otwartych, na których również omawiana jest platforma do zarządzania gospodarstwem, czyli John Deere Operations Center.

 

Ważne jest odpowiednie przygotowanie

 

System automatycznego prowadzenia AutoTrac niesie ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim umożliwia ominięcie tzw. omijaków i nakładek, co może doprowadzić do ograniczenia kosztów paliwa i wydatków na nasiona, nawozy i środki ochrony roślin. Zwiększa się także komfort operatora, który może w tym momencie zająć się sprzętem, można także pracować w nocy oraz podczas wysokiego zapylenia. AutoTrac od John Deere usprawnia produktywność pracy rolnika dzięki niższym kosztom i większej skuteczności prowadzenia. Pozwala także bez większych problemów pokonywać proste, zakrzywione i okrężne ścieżki prowadzenia, z możliwością wygodnej pracy nawet w warunkach ograniczonej widoczności.

– Podczas wydarzenia omawiane są również zagadnienia związane z odbiornikiem StarFire 7000 i sygnałem korekcyjnym SF–RTK, zapewniającym większą dokładność między przejazdami, co pozwala na nawet trzy razy szybszą pracę niż w przypadku sygnału SF3 poprzedniej generacji – podkreśla Bartosz Białas, kierownik marketingu John Deere Polska.

Uczestnicy Dni Otwartych Dealerów zapoznają się także z możliwościami technologicznymi podczas wysiewu – m.in. z technologią AutoPath, która pozwala na zapamiętanie i wykorzystanie w kolejnych etapach produkcji, lokalizacji np. rzędów kukurydzy. Dzięki tej technologii właściciele oszczędzają czas konfiguracji przez tworzenie linii naprowadzania na podstawie tzw. operacji źródłowej (uprawa pasowa lub siew). Dokładna lokalizacja zasianych rzędów może być wykorzystana chociażby podczas mechanicznego usuwania chwastów, oprysku a nawet zbioru. AutoPath w sposób automatyczny zarządza, więc liniami naprowadzania dla osprzętu o różnej szerokości w ciągu sezonu, od uprawy pasowej do zbiorów.

– AutoPath pokazuje, że precyzyjna dokumentacja uprawy pasowej lub siewu z wykorzystaniem platformy John Deere Operations Center zapewnia nam dokładne naprowadzanie nawet przy zbiorze upraw wyległych ponieważ maszyna zna dokładne położenie rzędów. Warto podczas Dni Otwartych zapoznać się z rozwiązaniami tej technologii – podkreśla Bogdan Kazimierczak, odpowiedzialny za współpracę z klientami strategicznymi i rolnictwo cyfrowe.

W rolnictwie precyzyjnym swoją rolę odgrywa także Active Implement Guidance, czyli naprowadzanie zarówno ciągnika jak i narzędzia, co zapewnia precyzję przejazdów równoległych również na terenie pagórkowatym. To szczególnie istotne podczas siewu.

 

Bezcenne informacje przy zbiorach

 

Osoby, które biorą udział w Dniach Otwartych, poznają tajniki i specyfikację czujnika HarvestLab 3000, który jest rozwiązaniem dostępnym w sieczkarni, kombajnach serii T i S, wozie asenizacyjnym lub jako oddzielne mobilne laboratorium. Czujnik pozwala na zdobycie cennej wiedzy dot. zawartości ważnych składników odżywczych podczas zbioru kiszonki lub zbóż na danym obszarze pola. Czujnik ten umożliwia również aplikowanie gnojowicy w ujęciu ilości N, P, K na ha a nie m3/ha. Technologia ta pozwala porównywać odmiany zbóż, weryfikować prawidłowość ustawień maszyny lub weryfikować, czy dostarczone składniki odżywcze przełożyły się na wielkość plonu.

– Właściciele uzyskają także garść wiedzy dotyczącej zebranych roślin, ponieważ jakość ziarna jest badana i dokumentowana w każdym miejscu pola – wyjaśnia Karol Zgierski, specjalista rolnictwa precyzyjnego John Deere Polska.

Podczas Dni Otwartych, w każdej z 10 lokalizacji, odbywa się konkurs z nagrodami „Rolnictwo Precyzyjne Na Każdym Etapie Produkcji”. 

Dni Otwarte organizują - Agro-Sieć Maszyny, Wanicki Agro, Fricke Maszyny Rolnicze i Agro-Efekt. (z)

 



Annonces sélectionnées