Od usług rolnych do potentata w produkcji maszyn

55 lat działalności firmy JOSKIN

1968 r. - przedsiębiorstwo usług rolnych mieściło się w gospodarstwie w Melen 

Fot. Joskin

 

W tym roku mija 55 lat działalności firmy JOSKIN. Przez ten czas przeszła ona długą drogę. 

25 marca 1968 r. Victor Joskin został wpisany do Rejestru Handlowego w Liège, tym samym powstało przedsiębiorstwo usług rolnych, które mieściło się w gospodarstwie jego ojca w Melen, gdzie obecnie znajduje się część recepcyjna Grupy JOSKIN.

W 1971 r. Victor Joskin rozpoczął handel częściami zamiennymi, a następnie maszynami rolniczymi, aby zaspokoić potrzeby, którym lokalny diler nie mógł sprostać. W listopadzie kupił pierwszą działkę przy ulicy rue de Wergifosse w Soumagne, która była zalążkiem obecnego zakładu, a w marcu 1972 r. uzyskał pozwolenie na budowę na niej „hangaru na maszyny rolnicze".

Victor Joskin chciał ułatwić swoim klientom pracę przy przewożeniu balotów słomy i siana. W 1974 roku rozpoczął działalność jako krajowy importer i dystrybutor ładowaczy balotów Ravenna (z Niemiec).

Aby nie konkurować z klientami, którym sprzedawał coraz więcej sprzętu, Victor Joskin w 1977 r. przestał świadczyć usługi rolne i rozszerzył ofertę importową (7 marek w 1978 r., w tym Landsberg, Maletti, Belair, Omas...).

 

Victor Joskin w 1974 roku rozpoczął działalność jako krajowy importer i dystrybutor ładowaczy balotów Ravenna (z Niemiec)

Fot. Joskin

 

Victor Joskin w 1977 r. przestał świadczyć usługi rolne i rozszerzył ofertę importową (7 marek w 1978 r., w tym Landsberg, Maletti, Belair, Omas)

Fot. Joskin

 

Pierwsze maszyny marki JOSKIN

 

W lutym 1982 roku, w ostatnim dniu targów Agribex w Brukseli, rząd belgijski bez uprzedzenia zdewaluował franka belgijskiego o 8,5%. O tyle samo zmniejszyła się marża firmy JOSKIN na wielu maszynach sprzedanych na targach. Victor Joskin postanowił „zaimportować” jeden lub kilka belgijskich produktów, aby wyeliminować ryzyko kursowe. Jednocześnie rozważał ewentualność produkowania maszyn w związku z brakiem możliwości znalezienia na rynku odpowiednich wywrotek i wozów asenizacyjnych. Pierwsze maszyny marki JOSKIN, spulchniarki łąkowe, pojawiły się w cenniku w styczniu 1983 r. W dużej części były one produkowane w warsztatach firmy Nicolas Bottin z Fléron.

W kwietniu 1983 roku JOSKIN nawiązał współpracę z flamandzkim producentem wywrotek i wozów asenizacyjnych, aby oferować jego wyroby pod marką JOSKIN. Początek sprzedaży był imponujący i skłonił Victora Joskin do założenia, w listopadzie 1983 roku, spółki Ets JOSKIN, by prowadzić własną działalność. 

W roku 1984 firma JOSKIN rozpoczęła własną produkcję. Ponieważ jej dostawca narzucił niewiarygodną podwyżkę cen i odmówił dostosowania swojego produktu do potrzeb klientów, Victor Joskin podjął historyczną decyzję - firma JOSKIN będzie sama produkować i sprzedawać na terenie Belgii, a także za granicą! Pierwszy wóz asenizacyjny JOSKIN został dostarczony odbiorcy z Maaseik w lutym 1984 r., a pierwsza zagraniczna dostawa nastąpiła w marcu, do Holandii.

Sprzedaż kwitła (także eksport, w tym na Tahiti!), ale główny kooperant, Ets Bottin z Fléron, zbankrutował wiosną 1987 roku, co zmusiło firmę JOSKIN do przejęcia jego działalności produkcyjnej i szybkiego zainwestowania w zupełnie nową fabrykę, co nastąpiło na początku 1988 r. Kolejną decyzją, która zaważyła na przyszłości firmy było postanowienie, że JOSKIN nie będzie prowadził rzemieślniczej produkcji wozów asenizacyjnych, jak wszyscy jego konkurenci, lecz produkcję przemysłową opartą na masowym wytwarzaniu standardowych komponentów.

W 1988 roku Holandia wprowadziła obowiązek doglebowej aplikacji gnojowicy, co spowodowało podniesienie poziomu technologicznego systemów jej rozlewania. JOSKIN musiał podjąć poważne działania w zakresie konstrukcji sprzętu, by stworzyć ofertę aplikatorów doglebowych pozwalającą mu utrzymać się na rynku holenderskim. Te starania się opłaciły - wynalezienie w 1992 roku rozdzielacza Scalper do gnojowicy, dało firmie JOSKIN przewagę nad konkurencją.

 

W roku 1984 firma rozpoczęła własną produkcję; pierwszy wóz asenizacyjny JOSKIN został dostarczony odbiorcy z Maaseik w lutym 1984 r.

Fot. Joskin

 

Projekt CARGO

 

W 1995 r. firma wprowadziła projekt CARGO, który w następnym roku otrzymał najwyższe wyróżnienie na targach Agribex w Brukseli. Celem było stworzenie wspólnej bazy projektowej do wszystkich obecnych i przyszłych modeli przyczep rolniczych w ofercie, aby zharmonizować komponenty i produkcję. Podstawowym elementem projektu jest podwozie wielofunkcyjne CARGO, na którym można zamontować różne nadwozia, w zależności od sezonu w rolnictwie: zbiornik wozu asenizacyjnego lub różne skrzynie ładunkowe - do rozrzutnika obornika, przyczepy objętościowej, uniwersalnej przyczepy transportowej itd.

 

Komputery w fabryce

 

W roku 1992 wprowadzono komputeryzację, a po modernizacji zaczęto stosować profesjonalny system ERP używany również w firmach Boeing i Cockerill. 

 

W 1992 roku opracowano rozdzielacz Scalper do gnojowicy, który dał firmie JOSKIN przewagę nad konkurencją

Fot. Joskin

 

Zakład w Polsce

 

Od 1997 r. prowadzono badania w krajach Europy Wschodniej w celu poznania ich potencjału handlowego oraz znalezienia możliwości kooperacji, by zaradzić nawracającemu już wtedy problemowi braku spawaczy.

Pierwszy krok zrobiono w 1999 roku w Trzciance (Polska) - JOSKIN kupił tu 6-hektarową działkę z kompleksem budynków o powierzchni 5.750 m² i przejął 60 pracowników sąsiedniej firmy, tworząc zakład JOSKIN Polska, który miał być małą spawalnią pomocniczą. Lata 1999-2001 upłynęły na dopracowywaniu współpracy obu zakładów produkcyjnych.

 

W 1999 roku JOSKIN kupił w Trzciance 6-hektarową działkę z kompleksem budynków o powierzchni 5.750 m² i przejął 60 pracowników sąsiedniej firmy, tworząc zakład JOSKIN Polska

Fot. Joskin

 

Fabryka we Francji

 

Projekt CARGO doprowadził do opracowania serii wywrotek skorupowych w 100% wykonanych przez firmę JOSKIN, należało więc znaleźć możliwości ich produkowania, niestety w Belgii nadal brakowało spawaczy. Na obrzeżach Bourges we Francji, głównego europejskiego rynku przyczep, zakupiono 6-hektarową działkę i szybko wybudowano fabrykę o powierzchni 18.200 m². 

 

Nieudane podejście na Białorusi

 

Od roku 2004 r. rozbudowa firmy w Soumagne była utrudniona z powodu błędnej administracyjnej interpretacji przepisów. Po roku 2006 wszystkie wnioski systematycznie odrzucano. Rozwiązań trzeba było szukać gdzie indziej. Przeprowadzono rozpoznanie w Rosji, Ukrainie i Białorusi, ponownie w celu analizy rynku i możliwości inwestycyjnych. W 2011 r. na Białorusi zawarto umowę przedwstępną dotyczącą nabycia przedsiębiorstwa zlokalizowanego w Drohiczynie, 60 km od granicy z Polską, posiadającego 10 ha gruntów, budynki o pow. 5000 m² i 100 pracowników. Wysłano tam nawet zlecenia prac, ale wymagania lokalnych władz zostały ostatecznie uznane za niezgodne z założeniami grupy JOSKIN.

 

Rozbudowa zakładu w Trzciance

 

Kolejne odmowy pozwolenia na budowę w Belgii zmusiły firmę do rozwoju polskiego zakładu w Trzciance. Jego teren powiększono do 23 hektarów, rozszerzono też znacznie zakres produkcji. Szybko następowały kolejne prace budowlane - w 2002 r. podwojono powierzchnię budynków (hala nr 4), następnie w latach 2007-2009 powstało pięć nowych hal, a w 2010 r. powstała ocynkownia, hala wystawowa i inne niewielkie inwestycje. W sumie w ciągu czterech lat postawiono hale o pow. 35 600 m², a całkowita powierzchnia zakładu JOSKIN Polska osiągnęła 47.200 m².

 

Kryzys dał początek nowym produktom

 

W tym samym czasie wystąpiły kolejne poważne kryzysy gospodarcze: kryzys bankowy w 2008 r., kryzys finansowy w latach 2009/2010, czy kryzys mleczny w 2011 r. Spowolnienie wykorzystano na przygotowanie rozszerzenia oferty produktowej, poprzez opracowanie nowych serii w 100% marki JOSKIN, jak rozrzutniki obornika, doczepiane przyczepy burtowe, przyczepa uniwersalna Drakkar itd.

 

Przejęcie firmy Leboulch

 

W 2012 roku francuski producent Leboulch, po raz trzeci w swojej historii, stał się niewypłacalny. JOSKIN dostrzegł w tym korzystną okazję, zgłosił chęć kupna firmy i pod koniec roku został jej nabywcą. Związek z marką Leboulch skutkował rozszerzeniem oferty firmy JOKIN o przyczepy platformowe - belowe i z najazdami.

 

Inwestycje w Belgii

 

W Belgii firma JOSKIN ostatecznie przekonała władze o zasadności swojej koncepcji rozbudowy. W efekcie, w latach 2013-2015, można było powiększyć poszczególne części zakładu. Dodano głównie dział cięcia profili z dwoma dużymi laserami do cięcia rur oraz dwa zautomatyzowane magazyny - jeden do składowania 2400 ton profili, a drugi do przechowywania części zamiennych o większych wymiarach.

 

Nie powiodło się w Uzbekistanie

 

Następne lata to przede wszystkim „oswajanie się” z inwestycjami o tak wielkim zasięgu, które sprawiły, że Grupa JOSKIN dysponuje budynkami o powierzchni 165.000 m² i ma największy na świecie asortyment przyczep rolniczych. Jednakże potrzeby rozwoju były nadal dość naglące i poszukiwania trwały. Kolejne sondowanie możliwości w Ukrainie pozostało bezowocne. Przymiarki do działań w Niemczech nie dały rezultatów. Udało się jednak zawrzeć umowę o współpracy z uzbeckim producentem na produkcję przyczep burtowych. Po udanym początku porozumienie niestety nie przetrwało długo z powodu przetasowań, jakie nastąpiły po śmierci prezydenta Isloma Karimowa.

 

Sześć zakładów produkcyjnych i zatrudnienie około 1.000 osób

 

W 2022 roku JOSKIN nadal rozważał możliwości rozwoju w Soumagne (Belgia). Jednak rurociąg NATO, plan zagospodarowania przestrzennego sąsiednich terenów oraz ciągły brak wykwalifikowanych pracowników ograniczały firmę, zatem JOSKIN musiał szukać alternatywnych rozwiązań. W zakładzie JOSKIN Polska powstała więc hala o powierzchni 12.000 m² . W Polsce zawarto również wstępne porozumienie w sprawie dokupienia 87.000 m² terenu przylegającego do firmy, w pobliżu ocynkowni. Jednocześnie osiągnięto porozumienie z rządem Luksemburga w sprawie budowy w Esch-sur-Alzette fabryki przeznaczonej do montażu dużych wywrotek skorupowych i rozrzutników obornika.  Budynek o powierzchni 15.500 m² ma powstać na 6-hektarowej działce, projekt jest na etapie pozyskiwania pozwoleń i powinien zostać zrealizowany w 2023 roku.

Obecnie, po 55 latach działalności, Grupa JOSKIN ma sześć zakładów produkcyjnych w czterech krajach, zajmujących 69 hektarów, z infrastrukturą o powierzchni 201.500 m² i zatrudnieniem wynoszącym około 1.000 osób. (z)



Annonces sélectionnées