Reprezentant Polski na EuroSkills 2020 wyłoniony

Marek Wiącek wygrał eliminacje w konkurencji technika maszyn rolniczych i budowlanych

Finaliści (od lewej) Miłosz Augustyn, Marek Wiącek, Piotr Bryszak w towarzystwie Józefa Dworakowskiego, prezesa PIGMiUR

Marek Wiącek dołączył do polskiej reprezentacji na konkurs EuroSkills 2020, który ze względu na pandemię Covid-19 został przesunięty z września br. na styczeń 2021 r. Będzie startował w konkurencji technika maszyn rolniczych i budowlanych. Na zawodach w Grazu (Austria) nasz kraj reprezentować będzie 17 zawodników startujących w 16 konkurencjach.

W Katedrze Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbył się niedawno finał eliminacji w konkurencji technika maszyn rolniczych i budowlanych. W szranki stanęli laureaci ubiegłorocznego konkursu Młody Mechanik na Medal organizowanego przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych, którzy przez cały rok przygotowywali się do tych zmagań pod kierunkiem dr Mirosława Czechlowskiego, będącego pracownikiem Katedry Inżynierii Biosystemów, a jednocześnie pełniącego funkcję eksperta w WorldSkills Poland.

W jednym z zadań finaliści musieli zainstalować pasy napędzające zgniatacz pokosów w kosiarce Pöttinger

W trakcie finału zawodnicy: Miłosz Augustyn, Piotr Bryszak i Marek Wiącek musieli zmierzyć się z trzema zadaniami przygotowanymi przez ekspertów: dr Czechlowskiego oraz Sebastiana Baweja i Przemysława Gliwę reprezentujących marki Steyr oraz Pöttinger, będące sponsorami konkurencji Technika maszyn rolniczych i budowlanych na zawodach w Grazu. Pierwsze z zadań polegało na pomiarze wydatku pompy hydraulicznej w ciągniku Steyr 4100 Multi. Zawodnicy musieli też zlokalizować i usunąć usterkę polegającą na zwarciu w obwodzie czujnika prędkości obrotowej wału korbowego silnika. W innym zadaniu finaliści musieli zainstalować pasy napędzające zgniatacz pokosów w kosiarce Pöttinger Nova Cat 302 RBC, a sedno zadania polegało na dokonaniu regulacji osiowości kół pasowych oraz rolki napinającej. Trzecie zadanie, polegało na się wykonanie próby kręconej w siewniku Pöttinger Terrasem C4 Artis.

Pierwsze z zadań okazało się na tyle trudne, że żaden z zawodników nie dokonał wymaganego pomiaru, a tylko jeden z nich zdołał uruchomić silnik ciągnika. Najprostszym zadaniem okazało się wykonanie próby kręconej w siewniku.

Po podliczeniu wszystkich punktów okazało się, że bezsprzecznym zwycięzcą finału jest Marek Wiącek, który zdobył 84 punkty ze 100 możliwych do zdobycia. Drugą lokatę zajął Miłosz Augustyn, który zgromadził 60 punktów, a na najniższym podium stanął Piotr Bryszak, który przegrał rywalizację o drugie miejsce zaledwie jednym punktem. (z)

Źródło: Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych