Siew z zegarmistrzowską dokładnością

Najnowsze oferty siewników zbożowych

Oferowany przez AGRO-MASZ siewnik rzędowy SR może pracować jako maszyna samodzielna, bądź w zestawie z różnego typu agregatami uprawowymi 

Fot. Agro-Masz

 

Najnowsze siewniki zbożowe zapewniają dużą precyzję umieszczania nasion w glebie, przy większych prędkościach roboczych, co zwiększa wydajność i ekonomikę pracy. Wiele z nich może pracować jako maszyny samodzielne, bądź w zestawie z różnego typu agregatami uprawowymi. Wyposażenie pozwala dobrać wersje do pracy na glebach różnego rodzaju.

Do konstrukcji tego typu maszyn używa się coraz częściej materiałów wysokiej jakości, które pozwalają obniżyć ich wagę. Popularnym elementem wyposażenia stają się komputery, zapewniające użytkownikom bieżące informacje o parametrach siewu. Ułatwiają pracę elektryczne wskaźniki poziomu pojemnika, elektroniczne liczniki hektarów, czy monitory do sterowania siewem. Aparaty wysiewające z napędem elektrycznym, oprócz zwiększenia komfortu użytkowania, poprawiają precyzję siewu, eliminując błędy wynikające z poślizgu kół napędowych siewnika w zmiennych warunkach roboczych. Praca z GPS jest również łatwiejsza, ponieważ silniki elektryczne precyzyjnie wyłączają poszczególne sekcje bez strat materiału siewnego. Dla użytkownika oznacza to znaczną oszczędność kosztów wysiewu.

Jak zwracają uwagę przedstawiciele marki Mzuri, coraz większym problemem na wielu obszarach objętych intensywną uprawą staje się pogorszenie jakości gleby. Powszechnie występują: niedobór wody, zmniejszenie ilości glebowej materii organicznej, erozja, utrata struktury gruzełkowatej, co prowadzi w takich warunkach do znaczącego spadku plonów i pogorszenia ich jakości. Najnowsze agregaty uprawowo-siewne mogą pracować bezpośrednio na polach z dużą ilością resztek pożniwnych. Innowacyjne rozwiązania umożliwiają wyeliminowanie energochłonnej i kosztownej orki oraz wszystkich kolejnych zabiegów uprawowych, które powszechnie uważa się za przyczyny erozji i spadku wilgotności gleby. Dzięki temu możliwe jest zachowanie właściwej struktury gleby i zasobów wody.

 

Z nowym systemem wysiewu 

 

Nowością w ofercie firmy AB Group są uniwersalne mechaniczne siewniki zbożowe OZDOKEN serii Pertum, które od swej pierwszej prezentacji cieszą się dużym zainteresowaniem wśród użytkowników. Obecnie w propozycji producenta znajdziemy siewniki z wysiewem jednotalerzowym o szerokościach roboczych 250-300-350-400 mm, wkrótce pojawią się również modele z redlicami stopkowymi sugerowanymi na lżejsze gleby oraz redlicami dwutalerzowymi, głównie polecanymi na cięższe gleby, siew w mulcz, czy też tam, gdzie znajduje się sporo resztek pożniwnych.

 

Joanna Jastrzębska (AB Group): – W nowej serii OZDOKEN Pertum klienci cenią sobie zastosowany system wysiewu,  składający się z dwóch kółek dozujących, do których dostęp, w zależności od rodzaju wysiewanych nasion, blokowany jest przy pomocy zasuw

Fot. AB Group

 

– Obecnie zauważamy wzrost zainteresowania małych i średnich gospodarstw nowymi siewnikami zbożowymi, w szczególności modelem 3-metrowym – poinformowała Joanna Jastrzębska, key account manager AB GROUP, odpowiedzialna za rozwój marki OZDOKEN na rynku polskim. –Siewniki serii Pertum mogą pracować „solo” lub też zostać sprzężone z narzędziem uprawowym, tworząc zestaw uprawowo-siewny, co dodatkowo wpływa na ich wydajność.

 

Nowością w ofercie firmy AB Group są uniwersalne mechaniczne siewniki zbożowe OZDOKEN serii Pertum

Fot. AB Group

 

J. Jastrzębska zwróciła uwagę, że w nowej serii Pertum klienci cenią sobie zastosowany system wysiewu różniący się od tego, do którego przyzwyczaili nas polscy producenci. Rozwiązanie składa się z dwóch kółek dozujących, do których dostęp, w zależności od rodzaju wysiewanych nasion, blokowany jest przy pomocy zasuw. Wysiew większych nasion odbywa się przy użyciu szerszego kółka, natomiast drobne nasiona wysiewane są przy wykorzystaniu węższego koła, co jednocześnie wymaga blokady dostępu do szerszego z kółek. Zastosowane w siewniku rozwiązania pozwalają a uzyskanie dawek wysiewu już od minimalnej wartości 0,7 kg/ha do górnej dawki 400 kg/ha. Docisk redlic sterowany jest bezstopniowo i w przypadku redlic jednotalerzowych wynosi on do 25kg.

W standardzie siewnik wyposażony jest w podwójne znaczniki hydrauliczne rzędów, palce zgrabiające oraz tablice i oświetlenie drogowe. W opcji możliwe są spulchniacze śladów ciągnika, wersje ze zbiornikiem dzielonym na nawóz oraz dwa poziomy elektronicznego sterowania ścieżkami technologicznymi. Wersja prosta to wyłącznie kontrola ścieżek, wersja pełna dodatkowo umożliwia kontrolę poziomu ziarna i nawozu w zbiorniku, posiada licznik hektarów oraz nadzoruje obroty wałka. 

 

Lekkie, z komputerem

 

Oferowany przez AGRO-MASZ siewnik zbożowy rzędowy SR zaprojektowany został do wysiewu nasion zbóż, roślin motylkowych i rzepaku. Umożliwia również siew poplonów. Może pracować jako maszyna samodzielna, bądź w zestawie z różnego typu agregatami uprawowymi wyposażonymi w hydropak. Wyposażony w redlice stopkowe jest polecany do pracy na polach z niewielką ilością masy organicznej, z redlicami talerzowymi zaś radzi sobie świetnie nawet w warunkach siewu w mulcz.

Oferta producenta obejmuje pięć modeli takich ciągników – od SR250 aż po SR400, o szerokości od 2,5 m do 4,0 m, o wadze od około 580 do ok. 860 kg (redlica stopkowa) lub od 720 do 1.020 kg (redlica talerzowa) oraz od 750 do 1.070 kg (redlica dwutalerzowa). Siewniki są zaopatrywane w 19 do 33 redlic, w zależności od wersji. Pojemność zbiornika waha się od 450 do 790 l. Wymagana moc ciągnika – od 40 do 100 KM.

Jak nam powiedział Grzegorz Łuszczyński (Agro-Masz), siewniki wyróżniają się dość lekką konstrukcją. Aby obniżyć masę maszyn, stosuje się blachy wysokiej jakości i przetłoczenia elementów konstrukcyjnych. Przedstawiciel producenta zwrócił też uwagę na stosunkowo bogate wyposażenie standardowe siewników SR.

Wyposażenie podstawowe obejmuje m.in. dwa rzędy redlic w siewnikach talerzowych, dwa lub trzy rzędy redlic w siewnikach stopkowych, hydrauliczne znaczniki, docisk redlic regulowany bezstopniowo, podest załadunkowy, koła wysiewające dzielone, oświetlenie, dzielnik ziarna.

Jak dodał nasz rozmówca, w każdej wersji siewnik można wyposażyć w różne rodzaje redlic. Najbardziej popularny na rynku z oferowanych pięciu modeli jest SR300, o szerokości trzech metrów. G. Łuszczyński zwrócił uwagę, że lepsze efekty siewu zapewniają redlice talerzowe – nie zapychają się tak jak stopkowe, koło kopiujące zapewnia jednakową głębokość wysiewu, odpowiednie zagęszczenie ziemi wpływa na lepsze podsiąkanie. Efektem stosowania redlic talerzowych są bardziej równomierne wschody.

G. Łuszczyński poinformował, że siewniki są cały czas modernizowane, udoskonalane. Jedną z ostatnich nowości jest wersja z redlicą dwutalerzową, z metalowymi talerzami, polecana na cięższe gleby.

Aktywne oczyszczanie powierzchni redlicy talerzowej, dzięki zastosowaniu ułożyskowanego talerza czyszczącego, wykonanego z elastycznego tworzywa, pozwala wykonywać siew z większymi prędkościami. Ziarno jest odkładane równomiernie w rzędach z zachowaniem położenia wynikającego z odstępów między redlicami, gdyż pozycję jego spadania określają obustronnie talerze.

Skala wbudowana w układ centralnej regulacji zagłębiania (w wersji z redlicami stopkowymi) i docisku redlic wysiewających pozwala uzyskać precyzję i powtarzalność nastawień. Można dokładnie ustawić maszynę do konkretnego gatunku ziaren i warunków glebowych.

Solidna i zwarta rama, połączona jest ze zbiornikiem ziarna o dużej pojemności, wykonanym w technologii połączeń nitowanych, ze stali gatunkowej dodatkowo przetłaczanej Zapewnia to trwałość maszyny. Siewnik może pracować samodzielnie oraz w zestawie po sprzężeniu z agregatami wyposażonymi w hydropak. Zbiornik wyposażono w pływakowy wskaźnik poziomu dla stałej kontroli ilości ziarna.

Dla wygody użytkownika siewniki wyposażane są w talerzowe znaczniki śladów sterowane hydraulicznie, amortyzowane i dodatkowo zabezpieczone przed uszkodzeniem dzięki śrubom ścinalnym. Sprawdzają się również w trudnych warunkach pól zakamienionych.

Siewnik może zostać wyposażony w układ służący zakładaniu ścieżek technologicznych. Operator sam decyduje w jaki sposób chce sterować tym układem mając możliwość wyboru między przełącznikiem mechanicznym, sterownikiem elektrycznym i komputerem.

Maszyna wyposażona w komputer daje operatorowi najszerszy wachlarz możliwości, a zintegrowany z nim system czujników przesyła w czasie teraźniejszym dodatkowe informacje o parametrach siewu – m.in. alarmując operatora o niskim poziomie ziarna w skrzyni siewnika. Operator z kabiny ciągnika kontroluje pracę znaczników ścieżek przedwschodowych za pomocą przełącznika elektrycznego bądź komputera. Oba znaczniki posiadają regulację siły docisku i mogą pracować w zmienianym rozstawie. G. Łuszczyński poinformował, że nabywcy często decydują się na siewniki wyposażone w komputery. Dodatkowa nadstawka pozwala zwiększyć pojemność siewnika o 275 litrów.

Jak ujawnił nasz rozmówca, siewniki SR znajdują nabywców nie tylko w Polsce, są eksportowane do odbiorców w całej Europie, a nawet poza nią. Sprzedaż rośnie z roku na rok.  Rolnicy zazwyczaj używają siewników w zestawie z agregatami uprawowymi. Agro-Masz oferuje też agregaty, niemniej siewniki SR są kompatybilne także z agregatami innych producentów. 

 

Na pagórkowate pola

 

Oferowany przez firmę Agro-Szczuka nowy siewnik pneumatyczny Mascar Montana jest następcą modelu Oregon. Taki siewnik może pracować w trudnym terenie, a jednocześnie utrzymywać wysoką prędkość siewu, co skraca czas pracy.

 

Nowy siewnik pneumatyczny Mascar Montana może pracować w trudnym terenie, a jednocześnie utrzymywać wysoką prędkość siewu

Fot. Agro-Szczuka

 

Montana to maszyna odpowiednia do siewu pszenicy, jęczmienia, rzepaku, orkiszu, ryżu, sorgo, soi, grochu, lucerny, ziół oraz innych drobnych nasion, dostępna w wersji z 3-punktowym zawieszeniem lub ciąganej z dyszlem, o szerokości roboczej 4 m, 4,5 m, 5 m, 6 m - odpowiednio Montana 400, 450, 500 i 600. Dla wszystkich wersji dostępne są następujące konfiguracje: tylko nasiona (MONTANA), nasiona oraz nawóz (MONTANA F).

Maszyna wyposażona jest w duży zbiornik zapewniający dużą autonomię oraz bezstopniową przekładnię w kąpieli olejowej, zapewniającą precyzyjną i szybką regulację ilości wysiewu. Niskie umiejscowienie zbiornika poprawia widoczność z ciągnika i łatwy dostęp dzięki solidnemu pomostowi roboczemu.

Budowa maszyny jest zwarta, a zastosowane materiały pozwalają uzyskać wysoką wytrzymałość wraz z redukcją wagi.

Dystrybutor jest podzielony na cztery części i dlatego ma cztery jednostki dozujące dla właściwej ilości wysiewu. Cztery głowice wyjściowe umożliwiają liniowy i jednorodny przepływ materiału siewnego w celu zredukowania do minimum błędu dozowania na całej szerokości roboczej, nawet w przypadku stromych zboczy.

Elementy siewne są wyjątkowo stabilne, dzięki czemu nawet na ciężkim podłożu mogą pracować dokładnie, z dużą prędkością. Regulacja ciśnienia elementów jest w standardzie scentralizowana, ale może być również zarządzana hydraulicznie (opcjonalnie). Cały aparat regulacyjny jest umieszczony na górze, pozostawiając jednostkę siewną wolną i unikając w ten sposób odchodów resztek pożniwnych.

Elementami siewnymi mogą być redlice stopkowe, talerzowe lub podwójnie talerzowe. Do tych ostatnich dwóch można zastosować tylne koła z napędem pneumatycznym, które kontrolują głębokość siewu i poprawiają zagęszczenie gleby.

W przypadku gleb luźnych lub kamienistych polecane są redlice stopkowe, które łatwo pokonują wszelkie przeszkody na ziemi. W szczególnie trudnym terenie optymalne pod względem wydajności siania są redlice z podwójnymi dyskami. Proste elementy dyskowe wskazane są jeśli gleba ma mieszaną kompozycję, nadają się zwłaszcza do mokrych lub gliniastych gleb.

W wersji z samym siewnikiem istnieje możliwość zamontowania zbiorniku nawozu z mikrogranulatem w środku zbiorniku na nasiona.

Zwiększona turbina jest standardem dla wersji 600 i dla wszystkich kombinacji  nasiona/nawóz; we wszystkich innych konfiguracjach może być zamówiona jako opcja, ponieważ jest szczególnie zalecana do siewu na wzgórzach. Turbiny hydrauliczne są również dostępne z niezależnym zbiornikiem oleju lub bez niego, odpowiednim dla małych, przestarzałych lub gąsienicowych ciągników, aby utrzymać stałą prędkość obrotową turbiny.

Montana jest standardowo wyposażana w elektryczny wskaźnik poziomu pojemnika. Opcjonalnie dostępny jest elektroniczny licznik hektarów, monitor do sterowania siewem, elektryczny Prestart z obsługą ręczną, monitor Tramline 2 + 2 lub 3 + 3 oraz sterownik do 2 lub 4 sektorowych zamknięć elektrycznych.

Opcjonalnie dostępny jest również system VRT: elektryczne dozowanie jest zarządzane przez monitor kontrolny. Praca czterech dystrybutorów wysiewu sterowana za pomocą silnika elektrycznego pozwala na uzyskanie kalibracji w sposób automatyczny, pozwalając na bieżącą zmianę dawki wysiewu. Monitor oprócz regulacji ilości nasion przeznaczonych do dystrybucji, działa również jako licznik hektarów i integruje funkcje Prestart i Prestop.

Jako opcje, system VRT zawiera Tramline 2 + 2 i 3 + 3, sterowanie siewem i sterowanie dwoma lub czteroma sekcjami siewu.

Dostępny jest też spulchniacz śladów, nadstawka o pojemności 500 l, powiększenie pojemnika dla mikrogranulatu, natomiast sito jest standardem w wersji kombinowanej i opcjonalne w wersji tylko siewnej.

 

Sprinter na polu

 

Agregat uprawowo-siewny Kverneland u-drill jest maszyną ciąganą dostępną w szerokościach roboczych 3.0 lub 4.0 m (rama sztywna) oraz 4.0 lub 6.0 m (rama składana hydraulicznie) do wykonywania uprawy gleby, wyrównania, zagęszczenia, siewu i docisku w jednym przejeździe. Jest to wszechstronny siewnik przeznaczony do pracy zarówno w technologii konwencjonalnej „po orce”, jak i uproszczonej „w mulcz”.

 

Agregat uprawowo-siewny Kverneland u-drill to sprinter na polu – może pracować z prędkością do 18 km/h) 

Fot. Kverneland

 

Pojemność zbiornika dla wersji 3.0 i 4.0 m wynosi 3000 l, natomiast dla modelu 6.0 m 4.350 l, co gwarantuje wysoką wydajność. Zbiornik może być łatwo napełniany zarówno z „big-bagów”, jak i ładowarką teleskopową. Siewnik  w szerokości roboczej 6.0 m może być także wyposażony opcjonalnie w żmijkę załadowczą. W projektowaniu konstrukcji zwrócono w szczególności uwagę na możliwość pracy z wysokimi prędkościami (10-18 km/h) zapewniając jednocześnie precyzyjne umieszczenie nasion w ziemi.

Maszyna jest wyposażana w łatwo dostępne jeden lub dwa aparaty wysiewające ELDOS z napędem elektrycznym. Istnieje możliwość wysiewu dawki od 1 do 400 kg/ha. Siewnik u-drill jest wyjątkowo prosty w obsłudze i już w wyposażeniu standardowym jest w pełni kompatybilny z systemem ISOBUS. Zastosowanie nowego oprogramowania odciąża operatora i na bieżąco monitoruje wszystkie ważne parametry pracy maszyny. U-drill jest również przygotowany do korzystania z systemu GEOCONTROL dla automatycznej kontroli dawki wysiewu oraz sekcji włączając/wyłączając aparat wysiewający na uwrociach. Ponadto tylko jeden zawór dwustronnego działania zapewnia w pełni automatyczne zarządzanie maszyną na uwrociach.

Maszyna może być wyposażona w przedni wał oponowy z kołami o dużej średnicy 800 mm, który może być szybko podniesiony całkowicie do góry. Kolejną strefę roboczą tworzą dwa rzędy karbowanych talerzy o profilu stożkowym i średnicy 460 mm z łożyskami bezobsługowymi. Głębokość pracy sekcji talerzowej jest regulowana elektrohydraulicznie za pomocą terminala ISOBUS. Tylny wał oponowy stanowi trzecią strefę roboczą. Zestaw szerokich kół o dużej średnicy 900 mm ustawionych w systemie „off-set” równomiernie zagęszcza i ugniata glebę przed redlicami wysiewającymi oraz zmniejsza siłę potrzebną do uciągu. 

Model u-drill jest wyposażany w redlice wysiewające CD zbudowane z dwóch talerzy metalowych o bardzo wąskim i płaskim profilu, co gwarantuje równomierne i precyzyjne umieszczenie nasion w glebie nawet przy wysokich prędkościach roboczych. Centralna regulacja głębokości siewu odbywa się elektrohydraulicznie za pomocą terminala ISOBUS. Maksymalny docisk redlic wysiewających wynosi 100 kg i jest regulowany hydraulicznie z kabiny ciągnika. Każda redlica wysiewająca posiada rolkę dociskową 380x50 mm dla precyzyjnej kontroli głębokości siewu i optymalnego docisku nasion do dna bruzdy, aby stworzyć lepsze warunki do podsiąkania oraz szybszych i równiejszych wschodów roślin. Ostatnią strefę roboczą stanowi zagarniacz: zgrzebło typu „S” lub brona palcowa w zależności od warunków glebowych i wymagań rolnika.

 

Zintegrowany z broną talerzową

 

Pneumatyczny siewnik zbożowy e-drill marki Kverneland jest zintegrowany z broną wirnikową Kverneland serii H lub NG-S 101, co, według producenta, zapewnia perfekcyjną uprawę, zagęszczenie i siew w jednym przejeździe. Model ten jest dostępny w szerokościach roboczych 3,0, 3,5 lub 4,0 m. Ponadto e-drill jest przyjazny w obsłudze dla użytkownika. Siewnik ten oferowany jest w dwóch wersjach: compact (pojemność zbiornika do 1.400 l) oraz maxi (zbiornik do 2.000 l). Zbiornik jest zamontowany bezpośrednio na głowicy brony wirnikowej, dzięki czemu środek ciężkości jest maksymalnie blisko ciągnika, a tym samym jest mniejsze zapotrzebowanie na udźwig. 

 

Pneumatyczny siewnik zbożowy e-drill marki Kverneland jest zintegrowany z broną wirnikową 

Fot. Kverneland

 

Dwa uchwyty równoległoboczne z czterema punktami przegubowymi zapewniają odpowiednie połączenie brony wirnikowej z szyną redlic bez zmiany kąta wylotu nasion z redlic. Regulacja głębokości pracy brony wirnikowej nie ma wpływu na szynę redlic, a tym samym na głębokość siewu, która jest ustawiana centralnie, za pomocą podkładek dystansowych na siłownikach. Siewnik e-drill jest wyposażony w redlice talerzowe CX-II z rolkami dociskowymi 250x42 mm, co gwarantuje precyzyjne umieszczenie nasion w ziemi oraz ich optymalny kontakt z glebą, a tym samym szybsze i równiejsze wschody roślin. Wąski profil redlicy wysiewającej zapewnia lepszą penetrację gleby i mniejsze zapotrzebowanie na uciąg.

Aparat wysiewający ELDOS występuje zawsze z napędem elektrycznym, a z oprogramowaniem e-com siewnik jest w pełni kompatybilny z systemem ISOBUS. Model e-drill może również pracować z wykorzystaniem sygnału GPS w połączeniu z oprogramowaniem GEOCONTROL, co zapewnia automatyczne włączanie/wyłączanie aparatu wysiewającego na uwrociach, dzięki czemu unikamy podwójnego wysiewu. Pięć różnych kół dozujących umożliwia wysiew zarówno nasion normalnych, jak i drobnych. Istnieje możliwość wysiewu dawki od 1 do 400 kg/ha. Koła dozujące są numerowane i rozpoznawalne przez terminal, dzięki czemu użycie niewłaściwego koła dozującego jest niemożliwe. Ponadto wymiana kół dozujących odbywa się bez użycia narzędzi. Umiejscowienie aparatu wysiewającego z boku siewnika zapewnia dobry dostęp do ustawień i kalibracji. Próba kręcona jest wykonywana automatycznie, a specjalny przycisk umożliwia przeprowadzanie jej przy aparacie wysiewającym bez konieczności wsiadania do ciągnika.

 

Uprawa i siew punktowy w jednym przejeździe

 

Podczas ostatnich targów Agro Show w Bednarach firma Agro-Land zaprezentowała innowacyjny agregat Mzuri Pro-Til Xzact, łączący w sobie agregat do uprawy pasowej („strip-till”) oraz siewnik punktowy. Jedno urządzenie pozwala teraz na wysiew nasion gatunków roślin uprawnych wymagających siewu punktowego podczas pojedynczego przejazdu.

 

Agregat Mzuri Pro-Til Xzact łączą w sobie agregat do uprawy pasowej („strip-till”) oraz siewnik punktowy 

Fot. producent

 

Agregat Pro-Til do uprawy pasowej można wyposażyć w system dozujący Xzact, który gwarantuje precyzyjny, punktowy wysiew nasion takich roślin jak kukurydza, słonecznik czy soja. Urządzenie precyzyjnego wysiewu zasilane jest nasionami z głównego zbiornika, którego 60% całkowitej pojemności, wynoszącej 3.400 litrów, napełnia się materiałem siewnym. Umożliwia to nieprzerwany siew na powierzchni nawet kilkudziesięciu hektarów. Agregat można z łatwością przezbroić z powrotem do modelu standardowego, aby wysiewać pszenicę, rzepak i inne rośliny.

Agregat zapewnia wyjątkową precyzję siewu nasion. To wprawdzie zaleta wszystkich konwencjonalnych siewników punktowych, jednak ten agregat pozwala wykonać także uprawę roli i wysiew nawozów w trakcie jednego przejazdu, co eliminuje wady technologii klasycznej. Innowacyjne rozwiązanie polegające na „punktowym siewie i pojedynczym przejeździe” umożliwia wyeliminowanie orki oraz kolejnych zabiegów uprawowych, z zachowaniem właściwej struktury gleby i zasobów wody.

Maszyna może pracować bezpośrednio na polach z dużą ilością resztek pożniwnych. Taki mulcz umożliwia zatrzymywanie wody w glebie, zmniejsza erozję wietrzną i wodną, a także chroni strukturę gleby. Wyeliminowanie orki oraz dodatkowych zabiegów uprawy roli i nawożenia zmniejsza zużycie oleju pędowego aż do 80% w porównaniu z konwencjonalnymi metodami – i to bez negatywnych konsekwencji dla plonów.

Badania porównujące konwencjonalne technologie uprawy kukurydzy z jej siewem precyzyjnym w trakcie pojedynczego przejazdu agregatem Pro-Til Xzact wykazały, że plantacje obsiewane za pomocą agregatu Mzuri znacząco przewyższały pod względem wzrostu i plonowania roślin uprawiane konwencjonalnie. Na przykład część kukurydzy wysianej po orce nie skiełkowała w glebie silnie przesuszonej. Natomiast siew precyzyjny w uprawie pasowej przy użyciu agregatu Mzuri Xzact pozwolił uzyskać pełną obsadę zdrowych i o dużym wigorze roślin. Było to wynikiem optymalnych warunków wodno-powietrzno-termicznych środowiska glebowego, w których mógł ujawnić się ich potencjał biologiczny.

 

Agregat Mzuri Pro-Til do uprawy pasowej można wyposażyć w system dozujący Xzact, który gwarantuje precyzyjny, punktowy wysiew nasion takich roślin jak kukurydza, słonecznik czy soja

Fot. producent

 

Ramię redlicy wysiewającej agregatu Pro-Til porusza się w górę i w dół, a także z boku na bok, co umożliwia zawsze jej pracę w wierzchniej warstwie uprawionego pasa gleby. Dzięki temu nasiona umieszczane są precyzyjnie w jego środku. System Xzact jest wyposażony w elektroniczny aparat wysiewający, który umożliwia precyzyjny wysiew pojedynczych ziaren. Stałe ciśnienie hydrauliczne na każde z ramion redlicy wysiewającej agregatu zapewnia z kolei równą głębokość siewu. System posiada mechanizm dozowania nasion z regulacją podciśnienia, co pozwala na ich precyzyjne rozmieszczanie, niezależnie od wielkości.

Każda jednostka wysiewająca jest wyposażona w tarczę dozującą oraz urządzenie separujące, które uniemożliwiają pomijanie lub dublowanie dozowanych nasion. Niezależny napęd silnikiem elektrycznym pozwala natomiast zachować jednakowe odstępy pomiędzy wysiewanymi nasionami, nawet przy zmiennej prędkości jazdy.

W przeciwieństwie do zbiorników klasycznych siewników punktowych, znajdujące się na ramionach redlic agregatu Pro-Til Xzact minizbiorniki są uzupełniane nasionami automatycznie, za pomocą mechanizmu zasypowego występującego w każdej jednostce dozującej. Ziarno dostarczane jest bezpośrednio ze zbiornika głównego agregatu, co przedłuża czas ciągłej pracy i zmniejsza okresy przestoju.

Agregat wyposażono w regulację ciśnienia hydraulicznego na każdym z ramion redlic wysiewających oraz podążające za nimi koła dogniatające – zagęszczające. Eliminuje to powstawanie w glebie stref silnie napowietrzonych – „kieszeni powietrznych” szybko przesychających. Jednocześnie rozwiązanie to gwarantuje, że gleba nie zostanie nadmiernie zagęszczona, co umożliwia pełne i równomierne wschody roślin z nasion wysianych punktowo.

Pro-Til uprawia wąskie pasy gleby, nie naruszając gleby znajdującej się obok nich, w międzyrzędziach. Dzięki zastosowaniu przednich tarcz tnących agregat Mzuri Pro-Til Xzact może pracować bezpośrednio na ściernisku oraz na polach z dużą ilością resztek roślin przedplonowych lub międzyplonów. 

 

Do współpracy z lekkimi ciągnikami

 

Zestaw uprawowo-siewny Duo Slim firmy Krukowiak przeznaczony jest do pracy z lekkimi ciągnikami, które przeważają w polskich gospodarstwach

Fot. producent

 

Firma Krukowiak promowała na Agro Show w Bednarach m.in. zestaw uprawowo-siewny Duo Slim, o szerokości roboczej 3,0 m, przeznaczony do wysiewu zbóż, we współpracy z ciągnikami o mocy już o 90 KM. Część uprawową – przygotowującą do wysiania – stanowi agregat oparty na dwóch rzędach zębów sprężystych Jack Pot 32x10, rozmieszczonych w dwóch rzędach oraz wał równająco-dogniatający (standardowo rurowy 540 mm). Siewnik mechaniczny wyposażony został w dwutalerzowe redlice samoczyszczące (24 szt.) oraz zespół kółek dogniatająco/kopiujących teren. Maszyna ma być w standardzie wyposażona w ścieżki technologiczne elektryczne - sterowane komputerem, znaczniki przejazdowe hydrauliczne, pomost roboczy (ułatwiający dostęp do skrzyni nasiennej - 450 l plus opcjonalna nadstawka 250 l), przekładnię bezstopniową oraz oświetlenie. Producent przewiduje też elektryczny sygnalizator braku nasion w skrzyni. Wałek wysiewający z możliwością rozłączenia na środku daje możliwość siania połową siewnika. Głównym atutem tego zestawu o masie 1.260 kg ma być możliwość współpracy ze stosunkowo lekkimi ciągnikami, które przeważają w polskich gospodarstwach. Istnieje też możliwość uprawy gleby agregatem bez demontażu siewnika.

 

Z podsiewaniem nawozu 

 

Gama siewników ESPRO, oferowanych przez KUHN, wciąż się rozwija i ostatnio została powiększona o dwa nowe modele - ESPRO M 3000 C i ESPRO M 4000 C - z mechanicznym systemem dystrybucji materiału siewnego. Maszyny zostały zaprojektowane z myślą o gospodarstwach poszukujących prostego i ekonomicznego siewnika do pracy w warunkach uprawy uproszczonej, również z możliwością podsiewu nawozu w jednym przejeździe.

 

Siewnik KUHN Espro M 3000 jest dostępny z systemem dystrybucji nasion i nawozu 

Fot. KUHN

 

Wersja ESPRO MC jest dostępna w szerokościach roboczych 3 i 4 m z  systemem dystrybucji nasion (pojedynczym) lub nawozu i nasion jednocześnie (podwójnym). Maszyna ta jest adresowana do rolników, którzy szukają rozwiązań pozwalających na umieszczanie nawozu bliżej nasion bez ryzyka spalenia siewek. Nawóz jest umieszczany przez redlicę umieszczoną przed kołem dogniatającym. Redlica z regulowaną głębokością siewu jest umieszczona dokładnie pośrodku dwóch rzędów wysiewu.

Modułowy zbiornik ma ruchomą przegrodę, aby dostosować się do objętości nawozu i nasion.

Siewniki ESPRO MC są wyposażane w szereg sprawdzonych i przetestowanych w praktyce rozwiązań, docenianych przez licznych użytkowników siewników tej marki, m.in. system aparatów wysiewających HELICA, system wysiewu nawozów stosowany do tej pory w siewnikach punktowych MAXIMA, sterowanie wysiewem oraz tworzenie ścieżek technologicznych ze sterownikiem HECTOR.

Pozostałe rozwiązania charakterystyczne dla innych modeli siewnika ESPRO zostały oczywiście zachowane: sekcje talerzy uprawowych z przodu maszyny, specjalny wał oponowy z przesuniętymi względem siebie kołami o dużej średnicy (900 mm) i głębokim bieżnikiem, zapewniającym optymalne przygotowanie łoża siewnego przy ograniczonym zapotrzebowaniu mocy oraz sekcje wysiewające CROSSFLEX gwarantujące równomierne wschody i wysoką jakość siewu dzięki poliuretanowym amortyzatorom zamontowanym na belce o przekroju poprzecznym w kształcie krzyża.

 

Szybki i może być z napędem elektrycznym 

 

Nowy siewnik punktowy MAXIMA 3 marki KUHN zapewnia precyzyjny siew przy dużej prędkości, nawet 10 km/h. Maszyna gwarantuje regularne odstępy między nasionami również w trudnych warunkach glebowych. Beznarzędziowa regulacja ustawień roboczych oraz sterowanie elektroniczne sprawiają, że nowa generacja siewników MAXIMA 3 to maszyny przyjazne dla użytkownika, pozwalające uzyskać wysoką jakość siewu.

 

Nowy siewnik punktowy KUHN Maxima 3 uzyskuje większą dokładność umieszczania nasion w glebie przy dużych prędkościach roboczych 

Fot. KUHN

 

Dzięki przeprojektowaniu systemu pobierania i wyrzutu ziarna, MAXIMA 3 uzyskuje większą dokładność umieszczania nasion w glebie przy dużych prędkościach roboczych Sekcja wysiewająca jest stabilna i gwarantuje stałą głębokość siewu dzięki mocnemu systemowi nacisku na podłoże (regulowanym do 180 kg). Ponadto, punkt spadania nasion znajduje się w miejscu zetknięcia koła podporowego z glebą, co zapewnia precyzyjne rozmieszczenie nasion w rzędzie.

Równoległoboczna rama wykonana z odlanych elementów żeliwnych, z bardzo mocnymi przegubami oraz wzmocnieniami konstrukcyjnymi, zapewnia dużą wytrzymałość i długą żywotność sekcji wysiewającej, niezależnie od warunków w jakich pracuje maszyna.

Jako opcja dostępne są koła dogniatające „V”Max o zwiększonej wytrzymałości, wyposażone we wzmocnione ramiona.

Nowe siewniki punktowe MAXIMA 3 są również dostępne w wersji z elektrycznym napędem, który pozwala na regulacje dawki wysiewu z kabiny ciągnika. (ZM)

 Annonces sélectionnées