Uprawa szybsza, tańsza i dokładniejsza

Agregaty zyskują na popularności

Podaż agregatów uprawowych jest coraz bogatsza i dotyczy wyrobów zarówno krajowych jak i zagranicznych. Coraz ciekawszą ofertę mają polscy producenci, którzy skutecznie konkurują ze znanymi na świecie koncernami.

 

Jest to dynamicznie rozwijająca się grupa sprzętu rolniczego. Użytkownicy agregatów, porównując je z uprawą tradycyjną, doceniają mniejsze zużycia paliwa, większą wydajność, mniejsze ugniatanie gleby i pełniejsze wykorzystanie ciągnika. Możliwości rozwoju tego typu maszyn zwiększają się w efekcie wykorzystywania przez rolników ciągników o dużej mocy. 

Do wyboru są liczne agregaty proste, które służą tylko do uprawy roli, oraz złożone, czyli zestawy maszyn (narzędzi) wykonujących prace uzupełniające się wzajemnie. Do najczęściej spotykanych agregatów z tej grupy należą: uprawowo-siewne, uprawowo- nawozowe oraz uprawowo-siewno- nawozowe. Agregaty czynne budowane są na bazie maszyn uprawowych – glebogryzarek, bron wirnikowych, obrotowych lub wahadłowych w zestawie z jednym lub kilkoma narzędziami. Najczęściej są to włóki, wały strunowe lub inne wały o działaniu krusząco-ugniatająco-niwelującym. Agregaty te charakteryzuje mała prędkość robocza oraz intensywne oddziaływanie na glebę. Typowe zastosowanie agregatów czynnych to przedsiewne doprawianie gleb ciężkich lub uprawa tzw. bezpłużna. 

Agregaty bierne budowane są na bazie narzędzi uprawowych; najczęściej stosowane są zęby kultywatorów, talerze bron, wały kruszące i strunowe. Zaletą agregatów biernych jest większa prędkość robocza, która umożliwia zwiększenie wydajności.

Agregaty uniwersalne mają szerokie zastosowanie, a więc mogą pracować w różnych systemach uprawy i wykonywać różne zadania uprawowe (doprawianie, podorywka itp.) Agregaty specjalistyczne są przeznaczone do wykonania jednego określonego zadania, najbardziej znane to: agregat do uprawy ściernisk i agregat do siewu poplonów. Agregaty przyczepiane, w odróżnieniu od zawieszanych, charakteryzuje przede wszystkim większa liczba maszyn (narzędzi) wchodzących w skład zestawu a także duża ich masa.  

W uprawie pożniwnej dominują kultywatory ścierniskowe. W porównaniu z pługiem podorywkowym zapewniają one lepsze wymieszanie ścierniska i słomy z glebą, co zwiększa wsiąkanie wody opadowej. Jednocześnie - mniejsze zużycie paliwa i większą wydajność z uwagi na większą prędkość roboczą.

Poniżej prezentujemy wybrane oferty agregatów uprawowych.

 

 

AGRO-MASZ - GRASS 300 do użytków zielonych

 

Przedsiębiorstwo AGRO-MASZ Paweł Nowak, producent maszyn rolniczych z siedzibą w Strzelcach Małych, działający od 2006 roku, rozwija się w niezmiennie szybkim tempie, każdego roku zwiększając zatrudnienie oraz produkcję. 

Jedną z najnowszych maszyn tego producenta jest GRASS 300 - maszyna przeznaczona do pielęgnacji użytków zielonych. Odpowiednia pielęgnacja tj. wałowanie i włókowanie oraz podsiew lub ponowny siew traw i roślin staje się niezbędnym zabiegiem do utrzymania pola w odpowiedniej kondycji. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, pielęgnacja bezorkowa to najprostszy i najtańszy sposób na poprawę stanu łąk  i pastwisk. Napowietrzenie gleby ogranicza parowanie wody, spulchnia glebę oraz poprawia krzewienie się trawy.

Trzy rzędy zgrzebeł rozgrabiają trawę, chwasty, sfilcowania, mech oraz inne pozostałości i nierówności. Agregat zapewnia zniszczenie płytko zakorzenionych chwastów i samosiewów. Zabieg ten odsłania i przygotowuje glebę do rozsiewu traw. Zgrzebła jednolicie przegrabiają pozostałości i płytko spulchniają wierzchnią warstwę gleby oszczędzając przy tym czas.

Dzięki zastosowaniu wału pryzmatycznego, gleba zostaje optymalnie spulchniona i przygotowana do wysiewu użytków zielonych. Zęby wału niwelują pozostałości po poprzednim użytkowaniu gleby. Hydrauliczna regulacja wału ułatwia dostosowanie maszyny do warunków panujących na polu.

Agregat sprawdza się w zestawie z siewnikiem SP200. Ziarno dozowane jest ze zbiornika o pojemności 200 litrów. Wałek wysiewający przenosi materiał siewny do ośmiokanałowego rozdzielacza, skąd pneumatycznie transportowany jest do elastycznych przewodów wysiewających, wykonanych z tworzywa sztucznego, zakończonych płytkami. Za transport ziaren odpowiedzialne są dwie elektryczne dmuchawy wspomagające. 

Zaletą takiego sposobu rozprowadzania wysiewanego materiału jest pewność jego równomiernego rozłożenia na polu bez względu na warunki pogodowe (wiatr) panujące podczas wykonywania zabiegu agrotechnicznego.

Wyposażenie podstawowe agregatu obejmuje trzy rzędy zgrzebeł,  hydrauliczną regulację głębokości pracy i wał pryzmatyczny. W opcji przewidziano listwę zgarniającą, stopnie i podesty.

Dane techniczne: szerokość - 3.0 m, waga – 1.400 kg, moc – 90 KM, liczba zgrzebeł – 60 szt, wydajność – 2 ha/h.

 

INTER-TECH – BLUE Line głęboko sięga

 

– Firma Inter-Tech za cel w rozwoju rynku i techniki agregatów stawia sobie dostosowywanie konstrukcji maszyn rolniczych, w tym całej linii BLUE, do indywidualnych wymagań użytkowników – powiedział nam Karol Gosk, dyrektor działu handlowego. – Mam tutaj na myśli wielkość gospodarstw rolnych, rodzaj gleb oraz uprawianych roślin. Wiemy również jak istotna jest kwestia wymagań operatorów maszyn dotycząca bezpieczeństwa i komfortu pracy. Powyższe oczekiwania spełniamy, poprawiając technologie wykonawcze naszych maszyn oraz stosując materiały najwyższej jakości.

Pług dłutowy agregatu Inter-Tech zbudowany jest z masywnej ramy nośnej oraz zębów roboczych, których liczba jest zależna od szerokości roboczej maszyny. Drugą część maszyny stanowi zespół wałów kolczastych, które są odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniej głębokości pracy maszyny oraz kruszenie dużych brył ziemi.

Maszyna przeznaczona jest do głębokiego spulchniania podglebia oraz do intensywnej uprawy bezorkowej. Głębokość pracy oscyluje w zakresie 15-45 cm. Zalecana prędkość robocza to 6-12 km/h. Geometria zęba trzy razy załamanego pozwala na zagłębianie się nawet w suchej ziemi, przebicie podeszwy płużnej oraz wymieszanie resztek roślinnych.

Napowietrzanie i nawadnianie dolnych warstw gleby uzyskane dzięki zastosowaniu pługa dłutowego zapewnia znakomity efekt agrotechniczny oraz korzystnie wpływa na rozwój roślin, które mają głębszy system korzeniowy. Maszyna może być z powodzeniem wykorzystywana do głęboszowania, wykonywanego najczęściej na glebach pod uprawę buraków cukrowych, rzepaku i lucerny. Po zastosowaniu pługa dłutowego nie ma potrzeby wykonywania głębokiej orki i można siać rośliny po zastosowaniu narzędzi doprawiających.

 

KORBANEK – duży wybór marek

 

Firma Korbanek Sp. z o.o. posiada bogatą ofertę agregatów uprawowych. Przez ostatnie lata ta część oferty ulegała ewolucji, co było odpowiedzią na zmieniające się trendy w technologii uprawy pola. Agregaty uprawowe w ofercie firmy to szeroka gama marek zarówno polskich - Unia Group, Expom Krośniewice, Mandam - jak i zachodnich - Sulky, Agrisem, Rabe, Gregoire Besson, Lemken.

– Z uwagi na obecność naszej firmy w całym kraju i obsługę szerokiego zakresu gospodarstw obecna oferta maszyn i producentów pozwala zaspokoić praktycznie pełen zakres potrzeb naszych klientów –  powiedział Paweł Bawolski, dyrektor ds. maszyn towarzyszących w firmie Korbanek. – Stały rozwój konstrukcji maszyn uprawowych i opatentowania szczególnych rozwiązań wymuszają stałą analizę ofert i reagowania na nowości tak, by nasi klienci mieli możliwość pełnego dopasowania maszyny do swoich potrzeb.

 

AGRISEM – spulchniają na całej szerokości

 

Ciekawą ofertę u Korbanka stanowią agregaty francuskiej marki AGRISEM, która jest liderem w konstrukcji i sprzedaży maszyn do uproszczonej technologii uprawy i siewu. Proponuje trzy serie maszyn: PLOW - spulchniacze pracujące na głębokości od 15 do 50 cm, MULCH - agregaty talerzowe lub zębowe oraz SEM - siewniki oraz dystrybutory nawozów.

W Polsce dużą popularnością, zwłaszcza wśród gospodarstw warzywniczych, a także coraz częściej sadowników, cieszą się spulchniacze samodzielne AGRISEM CULTIPLOW.  Maszyny te spulchniają, nawadniają glebę oraz wzmacniają jej aktywność. Występują w szerokościach roboczych od 250 do 800 cm. Mogą być składane lub nieskładane zawieszane. Są  wyposażane w opatentowane ostrza Agrisem TCS z odsuniętą poprzecznie końcówką, które spulchniają glebę bez zakłócania struktury gleby. To jedyne maszyny na rynku spulchniające ziemię na całej szerokości  pracy, a nie tylko w ciągu pracy narzędzia roboczego. Zachowana jest równomierna szczelinowatość na całej szerokości dla uzyskania jednorodnego podłoża do prac, gleba jest unoszona na całej szerokości, a przy tym można zaoszczędzić nawet 30% na mocy ciągnika (wg testu przeprowadzonego przez Szkołę Derval we Francji).

Spulchniona ziemia bez zmian w jej strukturze ma wiele zalet: jednolite podnoszenie, nienaruszona struktura, korzystny przepływ wody i powietrza.

Dostępne są różne modele spulchniaczy CULTIPLOW - serie: SILVER, GOLD i PLATINUM, które różnią się od siebie szerokościami roboczymi, transportowymi oraz liczbą ostrzy. 

Spulchniacz agregowany kombinowany COMBIPLOW - to rozwiązanie z talerzowym systemem docinania. Nie tylko spulchnia glebę, ale także dokładnie docina resztki pożniwne lub ścierniska. Równocześnie miesza glebę, zapewniając jej optymalne parowanie i pracę dla mikroorganizmów. Opatentowane (jak w modelu CULTIPLOW) rozwiązanie ostrzy z odsuniętą poprzecznie końcówką, spulchnia glebę na całej szerokości roboczej bez zakłócania struktury gleby. Konstrukcja maszyny zapobiega też powstawaniu kolein, w których gromadzi się nadmiar wody, daje równomierną szczelinowatość i nawodnienie gleby. Pozwala również zaoszczędzić nawet 30% na zużyciu mocy.

Do wyboru jest kika modeli agregowanych spulchniaczy AGRISEM o szerokościach roboczych: 300, 350 i 400cm. W zależności od ciężaru i struktury gleby, firma oferuje modele Silver (dla lżejszych gleb), Gold (gleby średnio zbite) i Platinum (dla ciężkich, zbitych gleb). Model Gold 4m może być składany hydraulicznie.

Model COMBIPLOW SILVER o szer. roboczej 300 cm zaprojektowany jest do zamocowania i pracy między ciągnikiem, a na przykład siewnikiem albo broną aktywną. Spulchniacz opracowuje glebę na głębokości 37,5 cm przy zabezpieczeniu śrubowym oraz 75 cm przy zabezpieczeniu sprężynowym. Specjalnie zaprojektowana rama pozwala na ułatwione przejście zaczepu WOM dla innych maszyn, np. brony wirnikowej. Maszyna może podnieść nawet do 1.500 kg. Aby spulchnić glebę na szerokości 3 m wystarczą cztery ostrza TCS 650 z przesuniętą końcówką. Wyposażony w wał kontroli głębokości roboczej, Combiplow Silver może także być używany jako samodzielna maszyna. Maks. obciążenie: 1.500 kg.

 

DISC-O-MULCH – wszechstronne i wydajne

 

Te agregaty talerzowe-ścierniskowe AGRISEM cechuje wszechstronność i możliwość wykorzystywania do pracy cały rok. Nadają się do pracy na ścierniskach, w mulczu, uprawach uproszczonych i pod przedsiew. Agregaty talerzowe mogą pracować przy dużej prędkości, dzięki czemu ich wydajność jest wysoka. Polecane są m.in. do wyrównywania powierzchni pola. Agregaty mogą mulczować kukurydzę, mogą także służyć jako mechaniczna maszyna do pozbywania się chwastów lub współpracować z siewnikiem. Wyposażane są w układ zabezpieczenia 3D z piastą zabezpieczającą, umieszczoną wewnątrz talerza, o działaniu wibracyjnym - dzięki oddziaływaniu spirali o spiralę zmniejsza się zużycie. Jest to opatentowane rozwiązanie Agrisem.

DISC-O-MULCH SILVER to agregat ścierniskowy z niezależnymi talerzami, zbudowany na mocnej ramie o profilu 100×100 mm oraz wyposażony w zabezpieczenie 3D ze sprężyną z efektem wibracyjnym 30×30 mm. Podobnie jak w pozostałych maszynach Disc-O-Mulch, podwójny rząd talerzy z różnymi średnicami pozwala na dokładne wyrównanie powierzchni. W modelach Disc-O-Mulch Silver talerze posiadają średnice 510 z przodu oraz 460 z tyłu. Umożliwia to swobodny przejazd pierwszego rzędu talerzy oraz pozwala na dokładne rozdrobnienie łoża siewnego przy przejeździe drugiego rzędu talerzy. Disc-O-Mulch Silver występuje w wersji na ramie zawieszanej lub ciągnionej i jest odpowiednią maszyną do powierzchniowej pracy na glebach lekkich i średnich, pracując na głębokości od 5 do 10 cm.

 

VIBROGERM – intensywna praca

 

AGRISEM VIBROGERM to agregat przedsiewny, który umożliwia przeprowadzenie kilku czynności w jednym przejeździe. Prześwit pod ramą wynosi 60 cm, głębokość robocza mieści się w przedziale od 5 do 15 cm. Agregat jest polecany do obróbki gleby, na której była przeprowadzona orka. Gleba jest lepiej ocieplona przed wiosennymi siewami. Do wyboru są szerokości robocze: 4, 5 i 6 m.

Agregaty te mogą być wyposażone w cztery rzędy zębów prostych sprężystych lub w dwa rzędy zębów ze skrzydłami. Konfiguracja zależy od rodzaju pracy i pozwala na dostosowanie agregatu przedsiewnego do warunków roboczych. Z przodu agregatu pracuje przednia włóka Cross-board z hydrauliczną regulacją głębokości, która wraz z wałem strunowym o średnicy 460 mm umożliwia wyrównanie powierzchni oraz jej rozdrobnienie. W drugiej kolejności pracują dwa lub cztery rzędy zębów sprężystych. 

Maszyna sprawdza się w przygotowaniu gleby pod zboża, rzepak, buraki, okopowe i inne. W wersji czterorzędowej pozwala na intensywną pracę na powierzchni gleby, co wpływa na dobre jej napowietrzenie oraz ocieplenie przed wysiewem.

 

AGROMULCH – agregaty zębowe

 

Agregaty podorywkowe z zębami i talerzami wyrównującymi AGRISEM AGROMULCH występują w szerokościach roboczych od 300 do 600 cm. Zęby spulchniające są wyposażone w skrzydła 365 mm z możliwością demontażu. Rozstaw narzędzi roboczych co 30 cm i prześwit ponad 80 cm umożliwiają powierzchniowe spulchnianie gleby po żniwach, pełne podcięcie gleby. Natomiast po zdemontowaniu skrzydeł możliwe jest uzyskanie głębokości roboczej do 30 cm. Praca jest jednolita: następuje intensywne mieszanie resztek pożniwnych, tworzenie jednolitego mulczu na całej szerokości roboczej i dokładne wyrównanie powierzchni. W ten sposób uzyskuje się lepszą strukturę gleby i właściwe jej zagęszczenie.

AGROMULCH SILVER to agregat ścierniskowy z dwoma rzędami zębów, z zabezpieczeniem śrubowym lub sprężynowym. Sprawdza się zarówno przy powierzchniowej uprawie gleby, w mulczu resztek pożniwnych jak i w głębokiej pracy. Zakres głębokości roboczej rozciąga się od uprawy powierzchniowej do 5 cm aż do pracy na głębokość do 25 cm. Agregat może także być wyposażony w ostrza z przesuniętą końcówką, co zapewnia mu funkcje spulchniające glebę a tym samym może być używany przez cały rok.

Agrisem MAXIMULCH to połączenie agregatu talerzowego i spulchniacza, umożliwiające wykonanie różnych zabiegów w trakcie jednego przejazdu (one-pass). Taka kombinacja daje użytkownikowi wiele możliwości podczas pracy w różnych warunkach glebowych. Ziemia jest odpowiednio przygotowana, wielopozycyjne ramię ostrzy ułatwia dopasowanie maszyny do warunków polowych. Pozostałe rozwiązania, takie jak zabezpieczenie 3D 35x35 mm z efektem wibracji, łożyska bezobsługowe, największe na rynku SR i SRE, regulacja wysokości ostrzy zapewniająca właściwą głębokość pracy, wpływają na komfort pracy. Maszyny charakteryzują się o blisko 30% mniejszym zapotrzebowaniem mocy w stosunku do tradycyjnego spulchniacza gleby.  Opatentowanym rozwiązaniem jest uzyskiwanie efektu fali, powodującej powstawanie pionowych szczelin, co ułatwia się rozrost korzeni oraz podsiąk kapilarny.

 

MARK-ROL - Agro-Masz AU50 – na gleby lekkie i ciężkie

 

Firma Mark-Pol oferuje jako dealer m.in. agregat uprawowy Agro-Masz AU50. To maszyna z automatyczną belką zaczepową, ze spulchniaczami  śladów z płynną regulacją głębokości i szerokości, z wałem przednim strunowym gładkim, z czterema rzędami zębów 32 x 12, dwoma rzędami wałów krusząco-ugniatających i z podwójnym spulchniaczem. 

Konstrukcja zawieszanych agregatów uprawowych zaprojektowana została, by maszyna uzyskała maksymalną szerokość roboczą. W zależności od tej szerokości, do transportu składa się w trzy lub cztery sekcje. System opiera się na siłownikach dwustronnego działania i jest bezpiecznie obsługiwany z pozycji operatora.

Układ wałów strunowych o średnicy 400 mm stanowi sekcję odpowiedzialną za wstępne wyrównanie poprzecznych nierówności gleby. Ostatnia sekcja robocza maszyny to również wały strunowe zestawione jednak w układ tandemowy. To zapewnia dokładne wyrównanie.

Zestawione w czterech sekcjach zęby ze stali sprężynującej dbają o uzyskanie efektu maksymalnego rozkruszenia brył ziemi. Zakończone są redliczkami z dwustronnym ostrzem, co automatycznie wydłuża okres ich użytkowania. Dzięki odpowiedniemu zestawieniu odległości między kolejnymi belkami oraz prześwitowi nad ziemią zapewniają one właściwe efekty pracy zarówno w warunkach gleb lekkich, jak i ciężkich.

Ustawienie, optymalnej dla danych warunków polowych, geometrii pozycji roboczej poszczególnych podzespołów nie wymaga wiele wysiłku. Głębokość pracy wałów przednich względem sekcji pazurów ustawia się na skali przetyczkami, zaś pozycję wałów tylnych za pomocą śrub rzymskich.

Szerokość robocza wynosi 5 m, liczba zębów - 50 szt., waga – 1.560 kg, wydajność 3,5-6,1 ha/h, głębokość robocza - max 4-13 cm.

 

Pom Brodnica – dla rolników wielkoobszarowych 

 

POM Brodnica, zakupiony dwa lata temu przez Kujawską Fabrykę Maszyn Rolniczych z Brześcia Kuj. przeszedł w ostatnim czasie znaczną metamorfozę nie tylko pod względem organizacyjnym czy produkcyjnym, ale również pod względem oferty dla klientów. Zarząd firmy stawia na rozwój maszyn profesjonalnych, kierowanych szczególnie do rolników wielkoobszarowych. W odpowiedzi na oczekiwania właśnie tej grupy zostały stworzone w ubiegłym roku maszyny typu Alfa Plus oraz Delta Plus. Wspólnym mianownikiem dla tych maszyn jest konstrukcja oparta na ramie centralnej wykonanej z profili o dużej średnicy. 

Alfa Plus jest ciężkim typem agregatu talerzowego, którego brakowało w dotychczasowej ofercie POM. Dostępne szerokości robocze to 3 m (rama sztywna) oraz 4,0, 5,0, 6,0 i 8,0 m (wersje rozkładane hydraulicznie). Modele 4,0 – 6,0 są w standardzie maszynami zawieszanymi (opcjonalnie mogą być wyposażone jednak w wózek transportowy) natomiast model 8,0 H (oferowany głównie na rynki wschodnie) w podstawowym wyposażeniu posiada podwozie transportowe. W wersji podstawowej znajdziemy również talerze 610 mm o grubości 6 mm, osadzone na piastach Kraśnik (opcjonalnie SKF). Zabezpieczenie talerzy to amortyzatory gumowe. Na szczególną uwagę zasługuje duży rozstaw pomiędzy przednią a tylną sekcją talerzową – 1.200 mm – pozwala to na pracę nawet przy bardzo dużej ilości resztek pożniwnych (słomy, kukurydzy). W standardzie nabywca otrzymuje również regulację hydrauliczną głębokości pracy na wale dogniatającym (bazowym jest wał rurowy 540 mm). W opcji znajdziemy poza podwoziem transportowym (dla 4,0-6,0) całą gamę wałów (np.: V-ring, C-ring, packer, gumowy), zgrzebła do słomy, przednie koła podporowe, piasty SKF czy oświetlenie led.

Kolejną maszyną opartą na koncepcji ramy centralnej jest Delta Plus. Oferowana jest w szerokościach 4,0 i 5,0 m (rozkładane hydraulicznie). Maszyna ta przewidziana jest do głębokiej pracy – do 35 cm – i ma za zadanie zastąpić spulchnienie ziemi, jakie uzyskuje się dzięki tradycyjnej orce. Na szczególną uwagę zasługują skonstruowane specjalnie na potrzeby POM zęby robocze – pozwalają na głęboką penetrację gleby przy stosunkowo niskich oporach pracy. Zabezpieczenie zęba stanowi mechanizm sprężynowy, zapewniający nacisk ok. 550 kg. Za zębami roboczymi umiejscowiona jest belka z talerzami tnąco-mieszającymi oraz regulowany hydraulicznie wał roboczy (rurowy). W opcji znajdziemy podwozie jezdne, różne wały, przednie koła podporowe i oświetlenie.

POM zapowiada również w najbliższym czasie kolejną odsłonę maszyn opartych na ramie centralnej. Są one obecnie w fazie testowania – oficjalna premiera nastąpi na tegorocznym Agro Show.

 

ROLMAKO – użytkownik „tworzy” różne maszyny

 

ROLMAKO oferuje całą gamę wałów uprawowych, przeznaczonych do pracy na przednim układzie zawieszenia ciągnika. Wały mogą być podwieszane

również na tylnym trzypunktowym układzie zawieszenia. Uniwersalna

konstrukcja ramy pozwala na zamontowanie dowolnego systemu wałów. Zastosowanie maszyny z przodu ciągnika zamiast obciążników

przedniej osi zapewnia uzyskanie lepszych warunków uprawy. Opcjonalna

przystawka w postaci kultywatora tworzy w efekcie agregat uprawowy

wspomagający uprawę przedsiewną, zaś kombinacja wału i włóki - narzędzie do prac uprawowych następujących po orce. Podwójny wał talerzowy Twin Disc to najbardziej agresywna propozycja na przedni TUZ ciągnika. Sprawdza się w pracach przedsiewnych po orce oraz w pracach pożniwnych na ścierniskach jako dodatkowe wsparcie dla kultywatorów podorywkowych i bron talerzowych.

KULTYWATOR UNIWERSALNY U 497 to czterobelkowy agregat uprawowo-ścierniskowy wyposażony w wibrujące zęby, które rozgarniają i mieszają glebę z resztkami roślin i napowietrzają ją. Znajduje szerokie zastosowanie w uprawie. W razie potrzeby może być 100% agregatem do upraw przedsiewnych, a później agregatem podorywkowym. Odpowiednio długa konstrukcja umożliwia dużą przepustowość podczas uprawy. Uniwersalne zęby pozwalają na głębokie spulchnianie gleby oraz płytką uprawę ścierniska, co pozwala optymalnie wykorzystać maszynę podczas wielu zabiegów.

BRONA TALERZOWA U 652 to uniwersalna maszyna do upraw przedsiewnych i podorywkowych. Brona z odstępem między talerzami 90 cm i zabezpieczeniem gumowym 40x180 mm, standardowo wyposażona jest w talerze OFAS 560 mm, bezobsługowe piasty i hydrauliczną regulację głębokości. Maszyna może zostać wyposażona we wszystkie narzędzia umożliwiające szybką i jakościową uprawę, tzn. zgrzebło palcowe między talerzami zatrzymujące ściernisko, aby przeciwdziałać zatorom, a także zgrzebło sprężynowe tylne, które rozciąga słabo rozproszoną po kombajnie słomę na całej szerokości uprawy. Wytrzymała konstrukcja, system ochrony ramy maszyny i elementów roboczych w połączeniu z niespotykanie mocną słupicą talerza, czyni z tej brony narzędzie do uprawy na długie lata eksploatacji.

Firma oferuje także ciężką BRONĘ ŚCIERNISKOWĄ U 671 PRO. Masywna, z odstępem między talerzami 105 cm, według producenta poradzi sobie wszędzie tam, gdzie gleba szybko wysycha i jest twardo, a klasyczne narzędzia się nie sprawdzają. Nadaje się do uprawy podorywkowej zastępującej orkę. Ciężka rama gwarantuje dociążenie każdego talerza OFAS o średnicy 620 mm. U671 PRO to maszyna półzawieszana, w której oś transportowa umiejscowiona jest przed wałem doprawiającym. Trzyczęściowa rama pozwala na lepszy rozkład ciężaru spoczywającego na maszynie, skrzydła brony są lżejsze. Taka budowa pozwala na odsunięcie wału środkowego do tyłu, dzięki czemu wały zachodzą na siebie. W stosunku do wałów montowanych w jednej linii taka konstrukcja wyeliminowała możliwość zatorów. (JM)

 

 

Fot. producenci i dealerzy

 



Annonces sélectionnées