Uprawa zielonki

Jak określić plony?

Na wysokość plonów wpływa przygotowanie stanowiska, warunki pogodowe oraz sposób użytkowania działki. Zasada ta dotyczy wszystkich upraw – w tym także zielonki. Najważniejszy jest tutaj skład botaniczny runi (gatunki zasianych traw lub roślin motylkowych). Duże znaczenie ma również właściwe wykonanie podsiewu oraz ułożenie stawek nawozowych.

Określenie wysokości plonów

W polskich gospodarstwach rolnicy rzadko precyzyjnie oznaczają plony zielonki. Ułożenie dokładnego planu nawozowego pozwala dokładnie wyliczyć zapotrzebowanie gospodarstwa na składniki pokarmowe dla zwierząt. W Niemczech ustawa nawozowa nakłada na rolników zajmujących się hodowlą zwierząt obowiązek ułożenia planu nawozowego, który pozwala samemu wyliczyć plony zielonki. Podpowiadamy, jak dokonać stosownych wyliczeń.

Dokonaj pomiarów wysokości runi

Pierwszym krokiem powinno być wykonanie pomiaru wysokości runi przed samym zbiorem pokosów. Do pomiarów wystarczy tradycyjna miarka (tzw. metrówka). Należy ich dokonać co najmniej w 15 miejscach i na tej podstawie wyciągnąć średnią. Taki pomiar oczywiście nie jest precyzyjny, ale daje przybliżony obraz wysokości plonu.

Rolnicy, którzy chcą pozyskać dokładniejsze dane, mogą wykorzystać styropianową płytę zaokrągloną na końcu, do której przytwierdzona jest prowadnica z miarką. Takie pomiary również należy wykonać w minimum kilkunastu miejscach, aby wyliczenia były w miarę reprezentatywne. Wystarczy opuszczać płytę na rośliny, a z miarki odczytać wysokości. Ten prosty przyrząd likwiduje problem z nierównomierną runią.

Wylicz plony na podstawie uzyskanych liczb

Średnio przyjmuje się, że 1 cm wysokości runi daje 1 dt s.m. na hektar. Należy jedynie pamiętać, że od zapisanej średniej wysokości roślin, trzeba odjąć wysokość na jakiej planujemy kosić zielonkę (najczęściej 6-7 cm).

Metoda metra kwadratowego

Kolejnym sposobem na wyliczenie plonu zielonki jest metoda metra kwadratowego. Do pomiarów potrzebna jest miarka mająca pow. 1 m2. Na rynku dostępne są gotowe ramki plastikowe, ale z powodzeniem można wykonać je również samodzielnie (np. z drewna lub metalu). 

Taką ramkę wystarczy położyć w kilku miejscach uprawy i wyciąć rośliny znajdujące się w jej wnętrzu na wysokości, którą planujemy ustawić później na kosiarce (np. nożycami do trawy lub zwykłym sekatorem). 

W ten sposób przygotujemy kilka prób zbiorczych, które musimy zważyć. Z prób należy wyciągnąć średniej wynik. Uzyskaną wagę mnoży się przez 100, co daje przybliżoną wysokość zielonego plonu z całej działki.

 



Annonces sélectionnées