Wszystko dla rolnictwa

AGROTECH 2018 z sukcesami

Tony sprzętu rolniczego zgromadzonego w 11 halach na rekordowej powierzchni ponad 63 000 metrów kw. podczas 24. Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej w Targach Kielce robiły wrażenie na ponad 70 000 zwiedzających. Wszechstronna ekspozycja przeszło 700 wystawców z 24 krajów świata oraz kilka intratnych umów podpisanych w czasie targów sprawiły, że AGROTECH zapisał się w historii jako wystawa z sukcesami.

 

– Targi AGROTECH, odbywające się w dniach 16-18 marca udowodniły po raz kolejny, że są jednym z najważniejszych wydarzeń na mapie wystaw branży rolniczej w Polsce. Mimo że mroźna i śnieżna pogoda spłatała nam figla, targi odwiedziły dziesiątki tysięcy rolników – powiedział Andrzej Mochoń, prezes Zarządu Targów Kielce. – Podczas trzech dni targowych podpisano intratne dla firm umowy, między innymi pomiędzy Ursusem, a świętokrzyską firmą Mesko-Rol, dzięki czemu czołowy polski producent ciągników będzie produkował nowe zgrabiarki i kosiarki pod swoją nazwą. To nie jedyna umowa zawarta podczas targów. Wiele faktów świadczy o randze AGROTECHU, wybieranego na prestiżowe miejsce zawierania kontraktów i biznesowych spotkań. Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej w Targach Kielce to dziś jakość i uznana marka. To także wielkie święto polskich rolników, cieszymy się, że są z nami od 24 lat. 

 

Wizyta ministra i laureaci nagród

 

Targi odwiedził Ryszard Zarudzki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

– Targi Agrotech doskonale wpisują się w rządowe plany rozwoju polskiej wsi, promocji polskich firm. To miejsce z tradycją, z renomą w branży – mówił wiceminister podczas uroczystości otwarcia. – Liczna obecność rolników wskazuje, że to wydarzenie potrzebne i dla nich ważne. 

Po zapoznaniu się z ekspozycją polskich firm, minister Zarudzki wziął udział w spotkaniu z rolnikami i uczestniczył w gali targów AGROTECH po raz pierwszy wręczając Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W kategorii osobowość otrzymał ją dr hab. Krzysztof Niemczuk, prof. nadzw., dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego. W kategorii „Firma z sukcesem” wiceminister wręczył nagrodę dla firmy Samasz.  Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela, został przyznany firmie Swimer Łukasz Otremba - za 10 letnie doświadczenie i wysoką jakość produkowanych dla rolnictwa wyrobów z tworzyw sztucznych.

W trakcie uroczystej gali, 16 marca, przyznane zostały w  obecności wiceministra wyróżnienia i medale XXIV Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH oraz XVIII Targów Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO.  Szczegółowa lista nagrodzonych dostępna jest pod adresem: http://www.targikielce.pl/pl/aktualnosci,1,wyroznienia-i-medale-targow-agrotech-i-las-expo-przyznane,23607.chtm

 

Od technicznych zabytków po najnowsze ciągniki

 

Krajowi i światowi liderzy techniki rolniczej zaprezentowali w Kielcach wszystko co najlepsze w ich ofertach. Jak zwykle interesujące stoiska z atrakcjami przygotowały między innymi: New Holland z najnowszymi ciągnikami jak T4.75S oraz T7. Case IH obok nowoczesnych ciągników zaprezentował ładowarkę teleskopową, która otrzymała Złoty Medal Targów Kielce za nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne. Podczas AGROTECHU świętował na swoim stoisku John Deere, obchodząc 100-lecie swojego pierwszego ciągnika. Obok najnowszego sprzętu można było podziwiać kolekcjonerskie okazy – m.in. traktor grający w filmie ”Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”. 

Podczas kieleckich targów Zetor zaprezentował model ciągnika MAJOR HS 80 w nowym designie. Zobaczyć można było maszyny uhonorowane nagrodami dla „Maszyny Rolniczej Roku 2017”. Równie ciekawie prezentowały się ekspozycje znanych światowych brandów jak Class, Same Deutz-Fahr, Kuhn. Polski „Niedźwiedź” czyli marka Ursus chwaliła się m.in. swoim modelem C-380. Atrakcjami witały rolników marki Kubota, Korbanek, Bury, Krukowiak, Syngenta, Yara, Jarmet, Bomet i setki innych producentów. 

 

Z wizytą na stoiskach

 

Odwiedziliśmy stoiska niektórych wystawców. Wystawę zdominowały ciągniki rolnicze. Deutz Fahr zaprezentował nową rodzinę ciągników – serię 6. Gama obejmuje 12 modeli w klasie mocy 156-226 KM, z dwoma rozstawami osi, trzema wariantami układów napędowych, dwoma rodzajami kabin oraz różnymi wersjami wyposażenia. Silniki spełniają normę emisji spalin Stage IV (Tier 4Final) – wyposażane są w kompaktowy układ oczyszczania spalin z katalizatorem SCR i pasywny filtr cząstek stałych DPF.

 

 

Swoją premierę w Kielcach miały nowe ciągniki marki New Holland - T4S oraz T7. Model T4S został zaprojektowany specjalnie z myślą o gospodarstwach hodowlanych i niewielkich gospodarstwach mieszanych. Wyróżnia się ekonomiką, relatywnie duża mocą, komfortem i wszechstronnością w segmencie ciągników o mocy do 80 KM. Nowa seria obejmuje trzy modele o mocy znamionowej 55, 65 i 75 KM. Specjalnie z myślą o ciągniku T4S producent opracował nową, czterosłupkową kabinę. Wyróżniają ją najlepsza w klasie widoczność w każdym kierunku i przestronność. Otwierane okno dachowe zapewnia widoczność przy pracach wykonywanych z ładowaczem czołowym. Płaska podłoga dodaje przestrzeni, ułatwia wsiadanie i wysiadanie. Wydajny układ ogrzewania i klimatyzacji zwiększa komfort pracy operatora. 3-cylindrowy silnik S8000  o pojemności skokowej 2,9 l spełnia wymogi normy Stage IIIB i rozwija zarówno wysoką moc, jak i duży moment obrotowy (rezerwa momentu obrotowego nawet do 32%).

Złoty Medal Targów otrzymał zmodernizowany ciągnik New Holland T7 

Long Wheel Base (LWB). Kluczową zmianą jest przednia oś z nowym zawieszeniem. Zadaniem nowej osi jest ułatwienie pracy operatora w trakcie jazdy z dużymi prędkościami.  

Na stoisku firmy Farmtrac można było obejrzeć nowy model ciągnika – 6045 Heritage. Jak powiedział nam Krzysztof Krogulecki, regionalny kierownik sprzedaży Farmtrac Tractors Europe, to maszyna bez przedniego napędu, następca modelu C360. Prosty ciągnik w dobrej cenie – ok. 40 tys. zł netto. Według naszego rozmówcy rolnik może sam obsłużyć taki  traktor, jako że nie korzysta on z AdBlue, nie ma też w wyposażeniu filtra DPF. Prosty silnik wolnossący praktycznie może pracować nawet bez prądu.

 

 

Nowością firmy Farmtrac są też ciągniki kompaktowe 22WD, 26 4WD i 30 4WD, przeznaczone m.in. do prac komunalnych i sadowniczych, jako nośniki narzędzi. Szerokie ogumienie zmniejsza nacisk na podłoże, dzięki czemu maszyny te mogą pracować np. na chodnikach, mniej też niszczą glebę, zwłaszcza że cechują się mała masą własną, do 1 t.

Massey Ferguson zaprezentował nową serię ciągników – MF 5700 S, oferowaną w pięciu wariantach, z silnikami o mocy od 95 do 130 KM, produkowanymi w technologii SCR. Nowością tej marki są też prasy rolujące linii MF RB

 

 

Valtra promowała ciągniki czwartej generacji, napędzane silnikami Tier4 Final. Jak poinformował  Sebastian Karasiewicz, product manager w firmie Agco (wystawca) ciągniki tak jak wcześniej korzystają z AdBlue, ale nadal nie są wyposażane w filtry DPF, nie stosuje się też recyrkulacji spalin, czyli silnik cały czas „oddycha” czystym powietrzem. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się podłokietnik SmartTough, ułatwiający sterowanie ciągnikiem (bezstopniową przekładnią) i nawigacją. Jak zwrócił uwagę S. Karasiewicz, Valtra jest jednym z ostatnich producentów ciągników, który stosuje własne silniki, przekładnie, kabiny... Nie ma tu składanek.

Przedstawiciel Valtry poinformował o dużym wzroście sprzedaży ciągników w ostatnich miesiącach, szczególnie popyt wzrósł na ciągniki przystosowane do pracy w lesie. Rocznie  firma sprzedaje w Polsce około 300-400 ciągników. 

Nowością JCB był ciągnik rolniczy Fastrac w wersji 8330. To maszyna napędzana silnikiem 8,4 l Stage IV/Tier4 Final, o mocy 335 KM, który współpracuje ze skrzynią biegów CVT. Pojazd wyróżnia się pełną konstrukcją ramową, unikatowym niezależnym zawieszeniem wszystkich czterech kół i z zewnętrznymi hamulcami tarczowymi. Producent zachwala go jako najszybszy na świecie ciągnik rolniczy (na drodze osiąga prędkość 70 km/h).

Spółka AMG, jako importer, wystawiła ciągniki marki Landini, w tym nowy model sadowniczy REX4. Pojazd oferowany w sześciu wersjach napędzany jest silnikiem Deutz Tier 4 Interim 2.9 TCD o mocy od 70 do 112 KM.

Firma Korbanek na okazałej ekspozycji prezentowała m.in. nowy kompaktowy, uniwersalny kombajn Rostselmash NOVA 330. To maszyna polecana dla rodzinnych gospodarstw, napędzana oszczędnym silnikiem Cummins o mocy 175 KM. Aby sprostać normom emisji spalin silnik wyposażony jest w system SCR ze zbiornikiem AdBlue o pojemności 57 l oraz połączony jest z katalizatorem DOC. NOVA posiada unikatowy, wydajny układ omłotowy. Klasyczna młocarnia jednobębnowa ma prostą konstrukcję, a niespotykane klepisko dwusekcyjne w połączeniu z dużym kątem opasania dają nieosiągalną dla innych kombajnów w tej klasie wydajności powierzchnię klepiska wynoszącą 0,93 mkw. Wraz z bębnem młócącym o średnicy 600 mm, zapewnia wysoką wydajność. Napęd hydrauliczny nagarniacza z automatycznym trybem pracy dostosowuje prędkość nagarniacza do prędkości jazdy kombajnu. Multizłącze jest wyposażeniem standardowym. W trudnych warunkach pracy mamy do dyspozycji rewers hydrauliczny. Małe rozmiary, duże prześwity kół i zwrotność sprawiają, że ten kombajn sprawdzi się w pracy na polach o skomplikowanym ukształtowaniu terenu. Wyposażany jest w heder o szerokości roboczej 4, 5 lub 6 m. Duży zbiornik na ziarno ma 4.500 l pojemności. NOVA wyposażona jest w kabinę Comfort Cab. Klimatyzacja i ogrzewanie znajdują się na liście wyposażenia podstawowego. Wszystkie parametry pracy kombajnu można na bieżąco śledzić na monitorze informatora pokładowego. Dzięki opcjonalnie dostępnej sprężarce powietrza możemy zaoszczędzić sporo czasu przeznaczonego na codzienną konserwację, szczególnie w warunkach polowych.

Na sporym stoisku firma Claas wystawiła m.in. trzy nowe serie przetrząsaczy VOLTO (45, 55 i 65), które są następcami modeli 42, 52 i 62. Jak wyjaśnił Paweł Baurycza z Claas Polska, wprowadzone w tych maszynach zagięcie ramienia o ok. 29 stopni pozwala uzyskać większe prędkości przejazdu z utrzymaniem równomiernego przetrząsania materiału. Jest to opatentowany system o nazwie MAX SPREAD.

Uwagę zwracała także nowa zgrabiarka Claas LINER 500 z kardanowym zawieszeniem karuzeli, zapewniającym lepsze kopiowanie nierówności terenu w każdej płaszczyźnie. Maszyna nie niszczy darni, mniej zużywają się zęby, zapewnia czyste i równe podbieranie.

Ciekawą ekspozycję przygotowała m.in. firma Unia, prezentując różnorodne maszyny ze swojego portfolio, m.in. rozsiewacze, rozrzutniki, siewniki zbożowe, prasy, pługi, agregaty uprawowe, opryskiwacze. Jedną z nowości był rozsiewacz nawozu MXL 1600 Premium wyposażony w komputer regulujący dawkę nawozu niezależnie od prędkości jazdy. Zmienna szerokość robocza rozsiewacza ustawiana jest automatycznie, dostosowując się do nieregularnych powierzchni pola.

Dozamech pokazał pierwszy polski specjalistyczny sprzęt dla gospodarstw rybackich – rozsiewacz jednoosiowy do wapna i nawozów mineralnych RWN-3. Przeznaczony jest do rozsiewania wapna i nawozów z grobli stawów. Zabiera 3 tony ładunku. Wysiew boczny do 15 m zapewnia dmuchawa zasilana z WOM. Przenośnik ślimakowy napędzany jest silnikiem hydraulicznym.

Pomot promował m.in. nowoczesny rozsiewacz UPR 12.5 z technologią podwójnego łańcucha Twin Chain. Firma z Chojny jako jedyna w Europie oferuje przyczepiane rozsiewacze z podwójnym przenośnikiem łańcuchowym sterowane za pomocą komputera i systemu GPS zgodnego z precyzyjnym rolnictwem. System pozwala na automatyczną regulację dawki nawozu i szerokości rozsiewania do 40 metrów. Dzięki temu można zaoszczędzić do 20 proc. wysiewanego nawozu, aplikując go tylko tam, gdzie trzeba.

Na ekspozycji Kongskilde uwagę zwracał wóz paszowy, 2-ślimakowy model VM 22-2. Takie wozy są projektowane w Danii, a produkowane w zakładzie w Polsce. Dzięki wykorzystaniu do ich produkcji blachy ze stali drobnoziarnistej konstrukcje te charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie.

Nie zabrakło producentów i dystrybutorów wózków widłowych. Dla przykładu firma Toolmex Truck wystawiała wózki marki Hyundai. Toolmex Truck szczyci się nagrodą, jako najlepszy dealer Hyundai w Europie. Jak poinformował Witold Wydrzyński, prezes firmy, rozwija ona obecnie sprzedaż na Ukrainie, otworzyła oddział w Nowogradzie Wołyńskim. Na targach pokazała nowy wózek gazowy Hyundai 33L-9A, który reprezentuje nową linię wózków widłowych z serii 9 zasilanych gazem płynnym. To nowoczesny pojazd z przeciwwagą, mobilny – uzyskujący większą o 7,5 proc. prędkość jazdy (w porównaniu do serii 7A) – 18,9 km/h i ze zdolnością pokonywania 26-proc. wzniesień.

Nowoczesne rolnictwo nie może się obejść bez ładowarek teleskopowych. W Kielcach oferowała je m.in. firma Merlo, która na potrzeby gospodarstw rolnych, hodowlanych, drobiarskich, a także rybackich, producentów owoców oraz do prac komunalnych zaprojektowała rodzinę kompaktowych maszyn teleskopowych. Na wystawie mogliśmy obejrzeć np. nową ładowarkę P27.6 PLUS – zwrotną, uniwersalną maszynę o niewielkich gabarytach. Ładowarka o masie własnej 4.850 kg dysponuje maksymalnym udźwigiem 2.700 kg i wysokością podnoszenia 5,9 m.

Wśród wystawców osprzętu do maszyn rolniczych obecna była firma KT Trade eksponująca m.in. lampy, monitory i kamery marki TT Technology. Krzysztof Tritt reprezentujący firmę KT Trade powiedział nam, że rośnie zainteresowanie nabywców lampami LED. Oferta jest więc coraz większa i rośnie sprzedaż. Nic dziwnego, skoro lampy LED zapewniają około 70-proc. oszczędność energii w porównaniu z halogenami, ponadto są bardziej trwałe.

 

Duża dawka rolniczej wiedzy

 

Oprócz prezentacji nowoczesnej techniki rolniczej targi AGROTECH 2018 stanowiły solidną dawkę świeżej wiedzy – od przepisów i ubezpieczeń, po konferencje i konsultacje z ekspertami oraz warsztaty i spotkania organizowane przez wystawców na stoiskach. Na przykład na stoisku Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rolnicy pod okiem specjalistów wypełniali e-wnioski o dopłaty. Konsultacje, porady, spotkania z ekspertami trwały przez trzy dni na wielu stanowiskach rolniczych instytucji. 

Nasze wydawnictwa też uczestniczyło w kieleckich targach – goście targowi i wystawcy mieli okazję zapoznać się z najnowszym wydaniem naszego magazynu BEST-AGRI.COM. Organizatorzy już zapraszają na jubileuszową, XXV edycję targów AGROTECH 15-17 marca 2019 roku do Targów Kielce. (JM)

 

Fot. JMAnnonces sélectionnées