Z całym orężem do warzyw

Najnowsze propozycje maszyn

 

GRIMME: pneumatyczny siewnik punktowy ProAir do siewu 270 rodzajów drobnych nasion

Fot. GRIMME

 

Nabywcy maszyn przeznaczonych do uprawy i zbioru warzyw oraz sadowniczych mają do wyboru sporą ofertę różnych producentów. Wytwórcy polecają prostsze maszyny na mniejsze areały oraz wysokowydajne kombajny na duże plantacje.

Wśród producentów następują przetasowania. Niemiecka firma GRIMME przejęła w lipcu całkowicie duńską spółkę ASA-LIFT, specjalizującą się w produkcji maszyn do warzyw. Oferują teraz w 30 grupach produktów najobszerniejszą na świecie paletę maszyn do cebuli, marchwi, buraka ćwikłowego, szczypioru, pasternaku, kopru włoskiego, selera itd.

 

Zasieje niemal każde warzywa

 

Jedną z najnowszych propozycji GRIMME jest pneumatyczny siewnik punktowy BY-STANHAY ProAir do siewu 270 rodzajów drobnych nasion, np. marchwi, cebuli, pasternaku i buraka ćwikłowego. Maszynę można wyposażyć w dwie do maks. 24 sekcji wysiewających. W zależności od liczby rzędów, siewnik ProAir może być wyposażony w sztywną lub składaną ramę nośną. Elastyczny wałek napędowy zapewnia bezobsługowy napęd tarczy wysiewającej. Pneumatyczne pojedynkowanie zapewnia precyzyjną aplikację materiału siewnego w rzędzie. Dzięki specjalnej tarczy wysiewającej jest możliwy wysiew do czterech pasów na rząd. Różnorodność dostępnych opcji pozwala przystosować siewnik do prawie wszystkich warunków siewu.

- wysiew maksymalnie czterech pasów z każdej tarczy wysiewającej - przy 270 rodzajach nasion;

- redlica wysiewająca umożliwia precyzyjną aplikację nasion w siewie pasowym;

- precyzyjne ustawienie głębokości siewu ze zintegrowanym licznikiem;

- bezobsługowy napęd ze względu na uszczelniony i elastyczny wał;

- wykonanie ustawień bez użycia narzędzi pozwala na szybkie i nieskomplikowane przystosowanie do zróżnicowanych warunków glebowych i warunków siewu.

 

Pieczołowicie zbierają warzywa

 

Kopaczki do warzyw GRIMME serii WV są oferowane w trzech szerokościach roboczych od 135 cm do 180 cm. Maszyny te są stosowane między innymi do zbioru dwufazowego, aby zebrać cebulę zdrową i zdolną do przechowywania. Maszyny są poza tym przystosowane do zastosowania w początkowej fazie mechanizacji zbioru warzyw. Plon jest delikatnie wykopywany, oczyszczany na dwóch taśmach odsiewających i przez specjalny wylot w kształcie leja jest układany w wałach na ziemi, co umożliwia wysuszenie i tym samym zwiększenie zdolności przechowalniczej plonu. Różne zespoły wykopujące i dalsze opcje pozwalają na przystosowanie maszyny do panujących warunków zbioru.

Są to maszyny kompaktowe i, jak zapewnia producent, generują niskie koszty konserwacji. Sposób ich agregatowania poprawia zdolność manewrową na uwrociach. Zapewniają skuteczne odsiewanie przy jednoczesnej ochronie plonu, dzięki ręcznie regulowanemu wstrząsaczowi. Delikatne odkładanie plonu następuje przez wylot z PCW. Wał zagonowy zapewnia wyrównanie i utwardzenie podłoża, aby ułożony na nim plon pozostał na powierzchni, co umożliwi jego lepsze obsychanie. Ponadto zmniejsza się w ten sposób pobieranie zanieczyszczeń w kolejnym przejściu roboczym. 

Opcja: zbiornik buforowy zapobiega odkładaniu produktu na uwrociach i zwiększa powierzchnię podczas wjazdu w rzędy.

 

Kopaczki do warzyw GRIMME serii WV są stosowane m.in. do zbioru dwufazowego, aby zebrać cebulę zdrową i zdolną do przechowywania

Fot. GRIMME

 

Zautomatyzowany zbiór marchwi

 

Wysoka prędkość obrotowa i poddające się gumowe bijaki zapewniają maszynie GRIMME KP 1700 do zbioru marchwi wysoką wydajność i czystą pracę. W zależności od warunków roboczych wylot może posiadać otwór z lewej lub prawej strony. Wały z bijakami mogą być wyposażone w nagrodzony system szybkiej wymiany Quick-Fix, umożliwiający łatwą wymianę gumowych bijaków w zmieniających się warunkach roboczych. Właściwe działanie bijaków i komfort pracy operatora zapewnia opcjonalna funkcja automatycznej kontroli zagłębienia wraz z regulacją nachylenia. Dwa koła kopiujące stale rejestrują wysokość wierzchołka redliny lub zagonu, umożliwiając indywidualne dopasowanie do warunków roboczych. Szerokość robocza - 1,7 m; oczyszczanie z naci na wyrównanej powierzchni, w redlinie lub w zagonie.

 

GRIMME oferuje na życzenie w maszynie KP 1700 do zbioru marchwi funkcję automatycznej kontroli zagłębienia wraz z regulacją nachylenia

Fot. GRIMME

 

Kombajn do zbioru marchwi w pęczkach

 

Nabywcy mają do wyboru także jednorzędowy kombajn z pasem chwytającym ASA-LIFT PO-335 BU. Jest to jednorzędowa maszyna zawieszana do zbioru marchwi wiązanej w pęczki. Marchew jest doprowadzana za pomocą dwóch obracających się szczotek do pasów chwytających, które wyciągają ją z ziemi. Pasy są ponadto wyposażone we wstrząsacz oczyszczający z ziemi. Konstrukcja typu „overhead" zespołu pobierającego jest znana i sprawdzona w innych maszynach np. do zbioru pora i została zmodyfikowana do zbioru marchwi wiązanej w pęczki. Za pomocą specjalnych pasów marchew jest układana precyzyjnie na taśmie poprzecznej. Stamtąd jest odkładana bezpośrednio do skrzyń.

 

PO-335 BU to jednorzędowy kombajn zawieszany do zbioru marchwi wiązanej w pęczki

Fot. ASA-LIFT

 

Można zbierać też w dwóch rzędach

 

Dwurzędowy, ciągniony kombajn do zbioru marchwi ASA-LIFT T-200, z pasem chwytającym, wyposażany jest w sekcję pobierania o długości 475 cm (na życzenie 550 cm), z elewatorem. Polecany jest na plantacje o średniej wielkości. Możliwe jest wyposażenie go w system ogławiający marchew przemysłową. Ponadto maszyna może zostać wyposażona w taśmę jeżową, co oznacza dodatkowy przenośnik i zamontowany z przodu elewator.

 

Dwurzędowy, ciągniony kombajn do zbioru marchwi ASA-LIFT T-200 polecany jest na plantacje o średniej wielkości

Fot. ASA-LIFT

 

Oddzieli liście od cebuli

 

Seria maszyn OT firmy ASA-LIFT do zbioru cebuli, oddziela liście cebuli przed odłożeniem w rzędzie. Seria OT obejmuje maszyny do pracy na zagonach o szerokościach 150, 180, 200 i 225 cm. Dostępne są modele zawieszane na trzypunktowym układzie zawieszenia czołowego lub za ciągnikiem. Trzy zespoły obracających się noży podnoszą liście, obcinają końcówki i wydmuchują je w odpowiedni ślad. Cztery ustawiane hydraulicznie koła podporowe zapewniają właściwą wysokość cięcia. Maszyny są napędzane mechanicznie z ciągnika przez WOM. Do pracy na dużych plantacjach przystosowana jest maszyna 3-zagonowa, która za pomocą sprawdzonej technologii agregatowanych rozdrabniaczy ścina liście z trzech zagonów jednocześnie.

 

Maszyny ASA-LIFT OT oddzielają liście cebuli przed odłożeniem w rzędzie, na zagonach o szerokości do 225 cm

Fot. ASA-LIFT

 

Jak się „najeży” to lepiej oddzieli cebulę

 

Kopaczki do cebuli ASA-LIFT serii SL-63, doczepiane, agregowane z ciągnikiem, wyposażane są w zespół pobierania o szerokości 63 cm. Są przystosowane do pracy na małych i średnich plantacjach. Cebula jest transportowana na elewator o szerokości 63 cm, a następnie na pojazd transportowy. Istnieje możliwość wyposażenia opcjonalnego, pozwalającego dostosować maszynę do pracy w różnych warunkach. Można zamontować np. taśmę jeżową za sekcją pobierania, co pozwoli na lepsze oddzielenie domieszek, lub spiralnych wałków, które jeszcze skuteczniej oddzielają produkt od łęcin.

 

Kopaczki do cebuli ASA-LIFT serii SL-63 są przystosowane do pracy na małych i średnich plantacjach

Fot. ASA-LIFT

 

Czosnek łagodnie oczyszczany

 

Zawieszana, 1-rzędowa maszyna ASA-LIFT PO-335-A do zbioru czosnku dętego, z możliwością napełniania skrzyniopalet, wyposażana jest w dwie obracające się szczotki, które kierują produkt do środka, gdzie jest on pobierany przez dwa pasy. Za pomocą wstrząsacza korzenie są łagodnie  oczyszczane z ziemi. Na koniec produkt jest precyzyjnie odkładany na taśmę poprzeczną, którą jest transportowany do skrzyniopalet.

 

Zawieszana, 1-rzędowa maszyna ASA-LIFT PO-335-A do zbioru czosnku dętego

Fot. ASA-LIFT

 

Zbiera por bez przestojów

 

Zewnętrzna konstrukcja maszyny do zbioru pora serii PO firmy ASA-LIFT wyróżnia się wśród tego typu maszyn maszyn innowacyjnością. Konstrukcja „overhead" ramy zespołu podbierającego redukuje do minimum spiętrzanie się ziemi i liści, obniża czas przestoju na czyszczenie i ułatwia przeprowadzenie prac konserwacyjnych. Podwójny system wytrząsający zapewnia optymalne czyszczenie, także w trudnych warunkach. Miękkie taśmy poprzedzające o dużym profilu w kształcie D, w kombinacji z jedyną w swoim rodzaju amortyzacją bumerangową ASA-LIFT zapewniają bezawaryjny zbiór również w trudnych warunkach. Napędzane hydraulicznie taśmy odkładają następnie por precyzyjnie na taśmę dołączoną w następnej kolejności. Dostępnych jest jeszcze wiele opcji pozwalających na dopasowanie maszyny do róznych warunków pracy. Są to np. trzy różne modele do napełniania skrzyniopalet, ręcznie lub automatycznie oraz maszyny z elewatorem przeładunkowym.

 

Zawieszana, jednorzędowa maszyna do zbioru pora ASA-LIFT PO-335

Fot. ASA-LIFT

 

Nabywca sam konfiguruje kombajn samobieżny

 

Kombajny samobieżne jednorzędowe do zbioru pora serii SP-100 PO firmy ASA-LIFT są montowane zgodnie z indywidualnymi życzeniami nabywców. Przyszły użytkownik może wybrać producenta silnika, a także ma wybór między kołowym lub gąsienicowym układem jezdnym, wyposażonym zawsze w jedyny w swoim rodzaju system kontroli trakcji ASA-LIFT, pozwalający na użytkowanie maszyny także w trudnych warunkach glebowych. Maszyny są wyposażone w szczególnie długą sekcję pobierania, podobną do sprawdzonych sekcji tego typu w maszynach zawieszanych, gwarantując skuteczność działania. Wyposażenie obejmuje ponadto system automatycznego napełniania skrzyniopalet i kabinę o specjalnej konstrukcji zapewniającej dobrą widoczność całej maszyny.

 

Kombajn samobieżny do zbioru pora serii SP-100 PO firmy ASA-LIFT może poruszać się na  kołach lub gąsienicach 

Fot. ASA-LIFT

 

Kapusta w unikatowej sekcji zbierającej

 

Oferowane przez ASA-LIFT agregowane, jednorzędowe maszyny do zbioru kapusty serii MK-1000 są dostępne w dwóch wersjach: z elewatorem lub z możliwością ręcznego napełniania skrzyniopalet. Jedyna w swoim rodzaju jest sekcja zbierająca: napędzane lub sztywne torpeda kierują główki kapusty na taśmy poprzedzające, gdzie kapusta chwytana jest za łodygę i przesuwana do specjalnie utwardzonej tarczy tnącej. Odcina ona skutecznie i precyzyjnie łodygę.

 

Maszyna MK-1000 do zbioru kapusty z jedyną w swoim rodzaju sekcją zbierającą

Fot. ASA-LIFT

 

Gdy trzeba rozdrobnić gałęzie w sadzie…

 

Z myślą o utrzymaniu sadów i winnic gamę rozdrabniaczy KUHN do trawy i gałęzi serii BV 10 i BV 100 uzupełniły rozdrabniacze serii BVR 100. 

Seria BVR 100 jest niezwykle wszechstronna, ponieważ ma do wyboru zaczep sztywny do wykorzystania przedniego lub zaczep dwupozycyjny z hydraulicznym przesunięciem do wykorzystania z przodu lub z tyłu. Rozdrabniacz BVR jest polecany do rozdrabniania dużych ilości gałęzi o średnicy do 8 cm, trawy lub krzewów. Kompaktowe rozdrabniacze BVR o szerokościach roboczych od 1,53 m do 1,91 m mogą być stosowane w sadach, jagodnikach i winnicach.

Niezależnie od wyboru zaczepu (pojedynczy sztywny lub dwupozycyjny z przesunięciem hydraulicznym), swobodne układanie pokosu jest możliwe nawet przy dużej ilości masy. Maszyny są wyposażone w rotor o średnicy 423 mm, noże młotkowe o wadze 1,2 kg i 3 przeciwnoże, które gwarantują wysoką jakość rozdrabniania pozwalającą na szybki rozkład nawet bardzo zdrewniałych resztek.

Nowe pasy PowerQuad IV i nowa centralna przekładnia w wyposażeniu seryjnym BVR decydują o znaczącej poprawie przeniesienia mocy przez kilka pasów. Jak zapewnia producent, niezawodność napędu i minimalne wymagania w zakresie konserwacji minimalizują koszty użytkowania tego typu maszyn przez właścicieli sadów i winnic.

Wały kopiujące z demontowanymi końcówkami można łatwo regulować, a wszelkie niezbędne czynności obsługowe przebiegają szybko. Noże młotkowe zostały zaprojektowane tak, aby unikać uszkodzeń na powierzchni wału rotora w przypadku uderzeń i odrzutów.

 

Gamę rozdrabniaczy KUHN serii BV 10 i BV 100 do trawy i gałęzi w sadach i winnicach uzupełniły wszechstronne rozdrabniacze serii BVR 100

Fot. KUHN

 

Do oferty rozdrabniaczy firmy KUHN przeznaczonych dla sadowników włączono ostatnio także serię BV 1000, zastępującą poprzednią serię BV 100 PRO. 

Seria BV 1000 obejmuje cztery modele o szerokości roboczej od 1,72 do 2,33 m. Maszyny te są w szczególności dostosowane do rozdrabniania dużych ilości  grubych gałęzi (do 12 cm średnicy), trawy lub krzewów. Mogą pracować z ciągnikami o mocy do 150 KM.

Wlot komory rozdrabniania zaprojektowano w przemyślany sposób. Rozdrabniacze te, przy wysokości 38 cm, zapewniają wysoką wydajność rozdrabniania resztek, nawet przy dużych ilościach. Dzięki niskiej obudowie rozdrabniacz może z łatwością przesuwać się pod gałęziami, nie uszkadzając ich. Solidność konstrukcji zapewniają dwuwarstwowe kształtowniki o przekroju kwadratowym. 

Rotor o średnicy 457 mm wyposażany jest w ciężkie noże młotkowe o wadze 2,2 kg zainstalowane na mocniejszych uchwytach i standardowe trzy przeciwostrza. Zapewniają one uzyskanie jakości rozdrabniania, która umożliwia szybkie rozkładanie się nawet najbardziej zdrewniałych resztek.

Podobnie jak najnowsze modele rozdrabniaczy firmy KUHN rozdrabniacz serii BV 1000 jest wyposażany w pasy PowerQuad IV i nową centralną przekładnię. Kilka równoważnych pasów decyduje o znaczącej poprawie transmisji mocy. Jak zapewnia producent, niezawodność i minimalne wymagania konserwacyjne bez wątpienia zaoszczędzą czas i pieniądze sadowników.

Wałki kopiujące z demontowanymi końcówkami można łatwo regulować, a wszelkie niezbędne interwencje przebiegają szybko i przy obniżonym koszcie. Noże młotkowe są poddawane hartowaniu, aby poprawić jakość cięcia i ograniczyć zużycie. (z)

 

Seria rozdrabniaczy KUHN, przeznaczonych dla sadowników została ostatnio poszerzona o serię BV 1000, zastępującą serię BV 100 PRO

Fot. KUHN 

 



Annonces sélectionnées