Z presją na automatyzację

Prasy zbierające najnowszych generacji

Prasy rolujące KRONE Comprima dzięki NovoGrip  osiągają nadzwyczaj duże zagęszczenie bel

Fot. Agromix

 

Producenci pras zbierających wprowadzają na rynek kolejne generacje maszyn, udoskonalając ich konstrukcje. Nowe  prasy w wielu przypadkach pracują szybciej, zapewniając większą wydajność. Standardem staje się komputer nadzorujący działanie maszyny i automatyzacja jej pracy. 

Najnowsze konstrukcje zapewniają też wyższą jakość uzyskiwanej paszy oraz niezawodność pracy maszyny.

Najbardziej uniwersalne i dające najwięcej możliwości są prasy zmiennokomorowe, które pozwalają na intensywne zagęszczenie prasowanego materiału i dopasowanie do niego wielkości balotów. To jednak kosztowne inwestycje. Do prostszych prac, np. wyłącznie do zbioru słomy, polecane są  maszyny stałokomorowe. 

Specjaliści z branży do zbioru zielonek polecają prasy zwijające, zwłaszcza z całkowicie walcową komorą zwijania, zapewniające duży stopień zgniotu. Mieszane zastosowanie (także do formowania słomy) wiąże się zazwyczaj z wyborem maszyny z komorą mieszaną. 

Dla jakości paszy liczy się intensywność zgniotu. Zbite bele zawierają mniej powietrza hamującego rozwój bakterii kwasu mlekowego i sprzyjającego rozwojowi szkodliwych dla procesu kiszenia bakterii tlenowych. Ponadto, im więcej „upakujemy” zielonki do balotu, tym mniej bel musimy zebrać z pola, co  pozwala ograniczyć zużycie siatki, czy folii do owijania, zmniejszyć zużycie paliwa i skrócić czas pracy.

 

Nadzwyczaj duże zagęszczanie bel

 

Prasy rolujące KRONE Comprima w nowym wydaniu charakteryzują się nowym wyglądem zewnętrznym – mają opływowy kształt, ale najważniejsze oczywiście kryje się w środku. 

System NovoGrip zapewnia sprawne obracanie i zagęszczenie materiału (komora prasowania z gwarancją na 3 lata lub 30.000 bali). Według producenta maszyna sprawnie pracuje w każdych warunkach, niezależnie czy z suchym czy z mokrym materiałem. Jest to system dla różnych rodzajów komór, zbudowany z trzywarstwowego pasa gumowego z belkami poprzecznymi, przykręcanymi do pasa. Belki o grubości 6 mm gwarantują dużą trwałość. Dzięki NovoGrip prasy osiągają nadzwyczaj duże zagęszczenie bel. Przedstawiciele firmy Agromix, oferującej prasy Krone, zwracają uwagę na to, że jest to system całkowicie bezobsługowy, pracujący wyjątkowo cicho. Tworzy bele o średnicy do 2,05 m. Efekt zazębienia gwarantuje rotację bel w każdych warunkach. Maszyny F stałokomorowe wyposażane są w pojedynczy NovoGrip, maszyny V pracują z dwoma niezależnymi elewatorami, co zapewnia niskie zużycie. Elewator przedni i tylny z łącznikiem zapewniają duży stopień zgniotu i brak zatorów. Rotor podający lub tnący (17 lub 26 noży) o dużej średnicy 530 mm gwarantuje dużą przepustowość i wysoką wydajność. 

Możliwość regulacji średnicy bel zapewnia uniwersalność, a co za tym idzie,   = oszczędność siatki, oszczędność folii, jeśli trzeba - mniej bel na polu. To maszyny o prostej budowie ( mało elementów napędu), z przejrzystą obsługą, łatwą regulacją, skonstruowane dla dużej przepustowości i wysokich zagęszczeń bel, zapewniające szybką pracę.

Maszyny są wyposażane w Krone EasyFlow Pick-up - podbieracz bez bieżni krzywkowej - to maksymalna moc i niskie koszty serwisu. Zapewnia on czyste pobieranie materiału (szerokość robocza 2,15m – DIN – można wykorzystywać tę maszynę  do pracy w szerokich pokosach). 

Comprime wyróżnia prosta budowa. Rotor podający lub tnący o średnicy 530 mm gwarantuje dużą przepustowość. Precyzyjny układ tnący zapewnia zaś szybkie i dokładne cięcie. Nowe ułożenie palców podbieracza zapewnia równomierny przepływ i brak obciążeń granicznych. Wahliwe zawieszenie podbieracza (praca 70 mm) umożliwia optymalne dopasowanie do podłoża . W standardzie oferowana jest rolka przednia dla optymalnego przepływu. Wysokość pracy podbieracza ustawiana jest bez narzędzi. Zaletą są też duże boczne koła kopiujące.

Systemy pobierania – do wyboru: rotor, wirnik podający (rotor tnący X-Cut  – 17 lub 26 noży).

Udoskonalono elektronikę, z zastosowaniem nowego komputera KRONE KMC i zmieniono hydraulikę, dostosowując ją do nowego komputera. Nowy czujnik na stole owijającym oznacza brak uszkodzeń bel i lepszą pracę.

Z kolei dzięki udoskonalonemu stawiaczowi bel z dodatkowym kołem daje się uniknąć uszkodzeń darni i uzyskać większą efektywność.

Standardowo proponowane jest wiązanie siatką, w opcji wiązanie folią.

Przednie usytuowanie aparatów wiążących zapewnia lepsza kontrolę pracy. Hamulec siatki jest regulowany. Pewnie zamknięty magazyn na siatkę/folię to niska liczba zatorów materiału i ochrona przed wodą.

W standardzie wszystkie maszyny mają elektronikę komfort, przygotowaną pod ISOBUS. Operator nowych maszyn ma więcej  komfortu, mniej obsługi, korzystając z  terminalu dotykowego Delta- i CCI.  

 

Wysoka stabilność dla wysokiej wydajności

 

Zaprojektowana na nowo stałokomorowa prasa zwijająca ROLLANT 540 marki CLAAS jest wyposażona w nowe walce i mocniejsze podwozie. Urządzenie wiążące może pracować z zastosowaniem siatki lub folii. Nowa koncepcja napędu i duża łatwość przeprowadzania prac konserwacyjnych gwarantują wysoką wydajność. 

 

Zaprojektowana na nowo stalokomorowa prasa zwijajaca ROLLANT 540 marki CLAAS jest wyposazona w nowe walce i mocniejsze podwozie

Fot. Claas

 

Maszyna prasuje baloty o średnicy 1,25 m i szerokości 1,22 m. 15 walców wykonanych z blachy stalowej o grubości 4 mm tworzy komorę prasującą. Rowkowany profil walców gwarantuje perfekcyjne obracanie balotu, również podczas pracy w wilgotnych warunkach. Za łożyskowanie i przenoszenie siły odpowiedzialne są hartowane czopy osi o średnicy 50 mm umieszczone z boku po stronie napędu. Są one połączone kołnierzowo z korpusem walca i w razie potrzeby mogą być wymieniane również pojedynczo.

 

W Rollant 540 urzadzenie wiazace moze pracowac z zastosowaniem siatki lub folii

Fot. Claas

 

Siłowniki zamykające pokrywy tylnej są umieszczone horyzontalnie po bokach. Umożliwia to wytworzenie wysokiego ciśnienia prasowania. Równocześnie dzięki nowemu rozmieszczeniu obniża się nacisk na łożyskowanie pokrywy tylnej i siłowniki. Aby uzyskać najwyższą gęstość balotów, siłowniki mogą być zasilane ciśnieniem nawet 180 barów. Dla ROLLANT 540 opcjonalnie dostępny jest system MPS II. Umożliwia on wychylenie segmentu z trzema walcami prasującymi do wnętrza komory, co powoduje dodatkowe zagęszczenie balotu, wcześniejszy obrót balotu i równomierny kształt.

Napęd walców prasujących realizowany jest wyłącznie po lewej stronie maszyny. Każdy walec jest napędzany bezpośrednio. Umożliwia to równomierny rozkład sił na walcach przy mniejszym zapotrzebowaniu mocy. Wirnik i napęd główny są wyposażone w łańcuchy napędowe 1,25 cala, walce pokryw tylnych napędzane są łańcuchem 1-calowym. Zastosowane zostały łańcuchy ze wzmocnionymi częściami bocznymi zgodnie z normą ASA i nowe dwurzędowe łożyska kulkowe wykonane z wytrzymałego odlewu stalowego.

Olej do smarowania łańcuchów jest tłoczony przez pompę mimośrodową z zasobnika o pojemności 6,3 l. Smarowanie jest dostosowane do potrzeb i precyzyjnie trafia w punkty obrotu ogniw łańcucha. Wszystkie smarowniki systemu MPS i pokrywy tylnej są skoncentrowane po prawej stronie pojazdu. Można zamówić także układ centralnego smarowania. Odstęp między okresami smarowania można zapisać w terminalu obsługowym.

Sterowany podbieracz o szerokości 2,10 m pewnie podejmuje zbierany materiał. Można zamówić podwójny dociskacz rolkowy. Poprawia on przepływ materiału zarówno przy dużych, jak i małych pokosach i wspomaga równomierne wypełnienie komory prasowania. Dwa boczne ślimaki doprowadzające bezpiecznie transportują materiał do wirnika. Opcjonalny przyrząd tnący jest wyposażony w 15 noży, dzięki czemu teoretyczna długość cięcia wynosi 70 mm. Operator również może zdecydować z jaką liczbą noży będzie prasować 0- 7- 8 -15. Noże, z których każdy jest zabezpieczony przed ciałami obcymi, można wsunąć, sterując bezpośrednio z kabiny. W przypadku zatoru można za pomocą terminalu obsługowego obniżyć podstawę zespołu tnącego. Zapewnia to operatorowi komfort i redukuje okresy przestojów z powodu zatorów. Ponadto ponowne uruchomienie maszyny po przestoju wymaga mniejszego nakładu siły.

Użytkownik maszyny ma do dyspozycji trzy warianty wiązania: za pomocą sznurka, siatki lub folii. Przełączanie pomiędzy dwoma wersjami jest możliwe bez użycia narzędzi, konieczne jest jedynie dopasowanie bocznych ograniczników prowadnic rolkowych. Rampa po prawej stronie maszyny umożliwia łatwy załadunek urządzenia wiążącego - rolki siatki lub folii. Ponadto można tu również umieścić zapasową szpulę folii lub siatki. Urządzenie wiążące można regulować bezpośrednio z kabiny za pomocą funkcji COMFORT. Obsługa prasy może być realizowana do wyboru przez CLAAS COMMUNICATOR, terminal OPERATOR lub przez terminal ISOBUS. 

 

Pawel Baurycza (CLAAS): – Kierunek w jakim zmierzamy to wzrost wydajnosci zbioru, wyzsza jakosc uzyskiwanej paszy oraz niezawodnosc pracy maszyny

Fot. Claas

 

– Rynek pras walcowych, stałokomorowych stale się rozwija – mówi  Paweł Baurycza, Produk Manager maszyny zielonkowe, prasy i przyczepy zbierające CLAAS Polska Sp. z o o. – Kierunek w jakim zmierzamy to wzrost wydajności zbioru, wyższa jakość uzyskiwanej paszy oraz niezawodność pracy maszyny. Na każde stawiane wymagania przez rynek prasa CLAAS ROLLANT znajdzie odpowiedź. Wysoką wydajność zbioru zapewni nam szeroki podbieracz z napędem krzywkowym oraz 4- ramienny rotor w wydaniu RF (rotor podający) lub RC (rotor tnący). Możemy z satysfakcją spoglądać na pracę zespołu Pick Up – rotor, gdyż dzięki małej odległości między tymi elementami zapewniamy stały przepływ materiału na wysokim poziomie. Nowa konstrukcja komory prasowania z 15 profilowanymi walcami tworzy stabilne i mocne baloty, które są wizytówką tych pras. Jakość uzyskiwanej paszy i stopień jej zagęszczenia zadziwi wszystkich przyszłych użytkowników. Niezawodną pracę maszyny w trakcie długich i ciężkich dni zapewniliśmy stosując nową koncepcję napędu. Każdy walec jest napędzany przez własne koło łańcuchowe, dzięki czemu zmniejszyliśmy naprężenia łańcuchów i łożysk poszczególnych walców. Codzienna obsługa i konserwacja maszyny jest dla wielu klientów bardzo istotna. Ciągłe smarowanie łańcuchów zarządzane przez ustawienie krzywki dla pompki zasilającej zapewnia skuteczne smarowanie wszystkich łańcuchów niezależnie od ilości sprasowanych balotów.

 

Irlandzki synonim niezawodności i wydajności

 

Irlandzka firma McHale jest jednym z wiodących producentów pras stało i zmiennokomorowych na świecie. W swojej ofercie posiada również m.in. prasoowijarki i owijarki do bel. Maszyny tego producenta oferowane są w ponad 50 państwach na świecie, na sześciu kontynentach i wszędzie tam cieszą się ogromną renomą. Firma posiada certyfikat ISO ISO9002, a wszystkie jej produkty zanim opuszczą fabrykę, są najpierw odpowiednio przetestowane i skalibrowane. Dlatego też w ostatnich latach produkty McHale stały się synonimem niezawodności i wydajności.

 

Zmiennokomorowa prasa rolujaca McHale V660 – uzyskuje bardzo wysoki stopien zgniotu

Fot. Korbanek

 

Prasoowijarka McHale Fusion dysponuje systemem przenoszenia beli w polaczeniu z pionowym pierscieniem owijajacym, co czyni ja wyjatkowa w swojej klasie i zapewnia wysoka wydajnosc 

Fot. Korbanek

 

Prasy zwijające McHale - od ostatnich kilkunastu lat seria pras stało i zmiennokomorowych firmy McHale to najchętniej wybierane tego typu maszyny przez użytkowników na całym świecie. Prasy te wykorzystywane są do pracy w najbardziej ekstremalnych warunkach, a ich przemyślana konstrukcja sprawia, według producenta, że nie mają sobie równych pod względem stopnia zgniotu balotu.

Prasoowijarki - w ciągu ostatnich 10 lat, rolnicy zmuszeni zostali do dramatycznego cięcia kosztów. W odpowiedzi na to firma McHale wprowadziła na rynek serię prasoowijarek Fusion. Maszyny te łączą ze sobą dwie tradycyjnie oddzielne funkcje rolowania oraz owijania beli w jedną operację, która może być wykonywana przez jednego operatora i jedną maszynę w tym samym czasie. Opatentowany system przenoszenia beli w połączeniu z pionowym pierścieniem owijającym czyni te maszyny wyjątkowe w swojej klasie i zapewnia wydajność, która według irlandzkiego producenta nie jest osiągalna przez innych producentów

Owijarki McHale - dla wielu osób marka McHale jest synonimem perfekcyjnego owijania bel okrągłych, wszystkie modele owijarek tego producenta opierają się na solidnej i sprawdzonej konstrukcji zapewniającej wysoką wydajność. Maszyny gwarantują dokładne owijanie bel, zwiększając przy tym jakość pozyskanej paszy. Gama modeli zaczyna się od najbardziej popularnego urządzenia jakim jest 991 BC, a kończy się na owijarce OPTIMAL, która jest rekordzistką pod względem szybkości owijania. W ofercie producenta można znaleźć owijarki stacjonarne jak i zaczepiane do bel okrągłych jak i kwadratowych.

 

Z nieskomplikowanym układem owijania siatką

 

Prasa zmiennokomorowa Kverneland 6716 wyposażona jest w podbieracz o szerokości roboczej 2,2 m. Prasuje bele o średnicy od 0,6 do 1,65 m. Maszyna o nowoczesnym kształcie osłon bocznych, wykonanych z tworzywa sztucznego, wyposażana jest w drogowe oświetlenie LED oraz całkowicie nowy aparat do owijania siatką. Zaletą nowego systemu do owijania siatką jest jego prosta budowa oraz bardzo mała ilość regulacji, gdzie w porównaniu do poprzedniego modelu zastosowano 40% mniej części składowych. Zapewnia operatorowi przyjazną i prostą obsługę. System owijania siatką pozostał umieszczony bardzo nisko, podobnie jak w poprzednim modelu, aby operator w wygodny sposób, bez konieczności wchodzenia po drabinie, był w stanie umieścić dużą rolkę z siatką o średnicy do 4500 metrów w aparacie. Czynność tę wykonać można stojąc na ściernisku. Dodatkowo zadbano, aby wyeliminować uciążliwe rozprowadzanie siatki przez szereg rolek. Do owijania używać można siatki o szerokości od 1,23 do 1,3 m, co pozwala naciągnąć ją odpowiednio na belę o szerokości 1,2 m zakładając ją po same krawędzie. 

 

Prasa zmiennokomorowa Kverneland 6716 wyposazana jest w nowy aparat do owijania siatka, o prostej budowie 

Fot. Kverneland

 

Dzięki rotorowi podającemu oraz systemowi rozdrabniania wyposażonemu w 14 noży o teoretycznej długości cięcia 70 mm każda bela jest o 25% cięższa. Każdy nóż posiada sprężynowe zabezpieczenie na wypadek uderzenia w ciało obce, które pozwala na wychylenie noża celem uniknięcia jego uszkodzenia. Podłoga na równoległoboku opuszcza się zarówno z przodu jak i z tyłu jednocześnie przez co odblokowanie prasy na wypadek zapchania jest znacznie łatwiejsze (patent Kverneland). 

W standardzie prasa wyposażana jest w owijanie siatką, rampę do bel, wytrzymałe łańcuchy o rozmiarze 1 ¼ cala, centralne smarowanie łańcuchów z funkcją rozłączania do pracy w słomie, smarowanie łożysk poprzez scentralizowane kalamitki, regulowany dyszel do każdej wysokości zaczepu w ciągniku oraz intuicyjny z obrazkowym menu komputer „Focus 3” kontrolujący wszystkie procesy prasowania.

 

Robert Jaskot, Product Manager Kverneland Group Polska Sp. Z o.o.

 

- Belki szerokiego podbieracza sterowane są przy pomocy dwóch bieżni umieszczonych po jego lewej i prawej stronie. Dodatkowo każda belka posiada podparcie w czterech miejscach na wahliwych łożyskach kulkowych, co zapewnia całemu podbieraczowi wydłużoną żywotność. Rotor tnący posiada zęby w kształcie litery „V”, które rozmieszczają masę równomiernie na lewą i prawą stronę komory prasowania, dzięki czemu bele wychodzą kształtne oraz dobrze zbite. Noże na rotorze posiadają indywidualne zabezpieczenie sprężynowe na kamienie oraz inne obce przedmioty. 

 

Robert Jaskot (Kverneland): – Prasa Kverneland 6716, pomimo bogatego wyposazenia standardowego, oferowana jest w  przystepnej cenie

Fot. Kverneland

 

W przypadku wyposażenia prasy w aż 25 noży tnących posiada ona podwójne indywidualne zabezpieczenie na kamienie, dzięki czemu nóż ma możliwość odchylenia się nie tylko góra-dół, ale również nieco do tyłu (patent Kverneland). Prasa posiada rozdzielony napęd, w którym komora napędzana jest po prawej stronie maszyny a rotor i podbieracz po lewej stronie. Do obsługi prasy posiadamy trzy różne komputery w zależności od wersji, którą wybierzemy, gdzie każdy z nich jest terminalem kolorowym. Wszystkie regulacje tj. np. ilość siatki czy też średnica oraz trzy różne strefy zgniotu odbywają się z kabiny ciągnika poprzez komputer. Kiedy decydujemy się na panel sterowania IsoMatach Tellus GO (7” ekran) lub PRO (12” ekran) analogicznie prasa posiada elektronikę ISOBUS, która posiada możliwość sterowania bezpośrednio z terminala ciągnika. Prasa pomimo bogatego wyposażenia standardowego, jakim jest np. aparat do owijania szerszą siatką, zasłona rotora do pracy w krótkiej słomie, pasy bezszwowe, oświetlenie drogowe LED, szerokie ogumienie, łańcuch napędu 1 ¼”, centralne smarowanie łańcuchów z regulacją indywidualną na każdy łańcuch, itd. oferowana jest w  przystępnej cenie.

 

Ze zmienną geometrią bel

 

Zaprezentowaną podczas ostatnich targów w Ułężu przez Maschio-Gaspardo prasę zmiennokomorową Extreme 365 HTC wyróżnia opatentowany system zmiennej geometrii beli niedostępny w żadnej innej prasie zwijającej. Dzięki niemu możliwe jest tworzenie balotów w trzech trybach pracy, różniących się parametrami formowanego rdzenia balotu: jego średnicą oraz zagęszczeniem. Możliwe jest formowanie rdzenia z ciśnieniem w zakresie 3-210 bar (jak zapewnia producent, jest to zakres dostępny tylko w prasach MASCHIO). Po uformowaniu rdzenia balotu mamy możliwość formowania pozostałej jego części z ciśnieniem stałym, rosnącym, a nawet malejącym. Dostępna jest również funkcja tzw. skorupki. Po jej aktywacji ostatnie 10 cm średnicy formowanego balotu zostanie sprasowane z maksymalnym ciśnieniem dostępnym dla prasy bez względu na to w jaki sposób była formowana jego część. Wszystko to sterowane jest przez intuicyjny sterownik elektroniczny umieszczony w kabinie operatora. Dzięki tak rozbudowanym możliwościom  formowania maszyna ta może być wykorzystywana zarówno do zbioru materiałów delikatnych takich jak zioła po przemysłowy zbiór wszelkiego rodzaju słom zbożowych, kukurydzianych itp.

 

Prase zmiennokomorowa Maschio Extreme 365 HTC wyróznia opatentowany system zmiennej geometrii beli

Fot. Maschio-Gaspardo

 

Przedstawiciele producenta podkreślają, iż maszyna formuje balot już od średnicy 55 cm i uzyskuje ciśnienie maksymalne 210 bar co przekłada się na najwyższy zgniot i największą masę uzyskiwanych bel z wszystkich dostępnych pras zmiennokomorowych. 

Standardowe wyposażenie obejmuje takie rozwiązania jak krzywkowy podbieracz o szerokości 2,20m z rolką dogniatającą, obwiązywanie siatką lub folią z automatycznym dobieraniem ilości siatki lub folii do średnicy balotu, czujniki wypełnienia komory, trójramienny rotor ułożony w podwójnej spirali z 15 nożami tnącymi, hydraulicznie opuszczaną podłogę podajnika, 4 pasy bezkońcowe, dyski zwężające do zbioru zielonek w trudnych warunkach oraz układ automatycznego ciągłego smarowania łańcuchów. Opcjonalnie maszyna może być wyposażona w układ centralnego smarowania smarem.

– Rok 2019 jest dla Maschio-Gaspardo dobry – mówi Grzegorz Konarski, dyrektor handlowy Maschio-Gaspardo Poland Sp. z o.o. – Odnotowujemy wzrost sprzedaży w wielu segmentach naszych maszyn w porównaniu z 2018 rokiem. Czołową sprzedaż stanowią siewniki punktowe do kukurydzy , buraków i warzyw. Kolejne to opryskiwacze, prasy i agregaty uprawowo-siewne. 

 

Grzegorz Konarski (Maschio-Gaspardo): – Odnotowujemy wzrost sprzedazy w wielu segmentach naszych maszyn w porównaniu z 2018 rokiem

Fot. Maschio-Gaspardo

 

Najnowsze maszyny są wyposażane w złącza ISOBUS i anteny GPS . Są coraz większe i coraz bardziej naszpikowane elektroniką. Pozwala to szybciej i bardziej efektywnie pracować na polu. Z większą kontrolą i dokładnością . Lepiej kontrolujemy pracę i koszty na nią poniesione. Kolejnym czynnikiem tych zmian w maszynach jest brak ludzi do pracy, co sprawia, że trzeba ich zastępować maszynami.

 

Pod dyktando komputera

 

SIPMA oferuje od niedawna prasę stałokomorową PS 1225 Fortis, o szerokości podbieracza 2 m, z komora walcowo-łańcuchową, przygotowująca bele o  wymiarach 1,2x1,2 m, z mechaniczną blokadą komory. Maszyna o zapotrzebowaniu mocy 69 KM w wyposażeniu standardowym ma pojedynczy obwiązywacz siatką, komputer pokładowy, automatyczne smarowanie łańcuchów, zgrupowane punkty smarowania łożysk i wał przegubowo-teleskopowy.

 

W prasie Fortis firmy Sipma komputer dyktuje operatorowi, jak ma jechac 

Fot. ZM

 

Jak poinformował nas Marcin Zarajczyk, konstruktor w firmie Sipma, ta maszyna to rozwój najprostszych pras. Zmieniono w niej podajnik widłowy na rotor bez noży, w celu przyspieszenia pracy i zwiększenia wydajności. W nowym obwiązywaczu siatka jest wprowadzana bezpośrednio do komory, a nie na materiał, jak to było wcześniej. Nowocześniejszy komputer pokładowy kontroluje przebieg pracy i zapewnia pracę w trybie automatycznym – nadzorowany jest zgniot i równomierność kształtu bel. Komputer dyktuje także operatorowi, jak ma jechać – w momencie osiągnięcia żądanego zgniotu beli daje sygnał do zatrzymania i następuje automatyczne owinięcie beli siatką. (ZM)

 Annonces sélectionnées