Ciągnik rolniczy – jak dobrać jego moc?

Jak wybrać właściwy rodzaj ciągnika do swojego gospodarstwa?

To pytanie, na które czasem trudno sobie odpowiedzieć. W końcu ciągnik to podstawowa i najważniejsza maszyna w całym gospodarstwie. Aby właściwie wybrać jego rodzaj i model, trzeba wziąć pod uwagę specyfikę procesu produkcyjnego, a także jego wielkość gospodarstwa.

Najważniejsza jest moc

Ciągnik powinien być dostosowany do danego rodzaju działalności rolniczej. Moc i siłę uciągu traktora wyznacza się zgodnie z rodzajem czynności, które muszą być wykonane w związku z konkretną uprawą oraz z liczbą dni potrzebnych do ich przeprowadzenia. Zawsze warto też „dorzucić” pewną nadwyżkę mocy. To wszystko brzmi dość zawile, więc warto zapoznać się ze znacznie prostszą metodą.

Wydajność traktorów wyrażana jest w kW i związana jest z powierzchnią gospodarstwa. Zwykle przyjmuje się, że przy areale do 10 ha doskonale sprawdzi się ciągnik o mocy do 45 kW. Przy powierzchni gospodarstwa powyżej 10 ha, ale mniej niż 20 ha, warto posiadać ciągnik o mocy 45-70 kW. W gospodarstwach o areale pomiędzy 20 a 35 ha potrzeba już znacznie silniejszej maszyny. Warto zapewnić moc 80-120 kW. Dla dużych gospodarstw od 35 do 50 ha należy zapewnić ciągnik o mocy 112-168 kW. Oczywiście są to dane szacunkowe, które mają pomóc przy określaniu wymagań w stosunku do nowej maszyny. Ostateczne parametry trzeba i tak dostosować do danego regionu rolniczego i realizowanego rodzaju produkcji.

Powierzchnia gospodarstwa czasem nie jest najważniejsza

W gospodarstwach mniejszych niż 30 ha nie potrzeba stosować ciągników o mocy powyżej 100 kW. Dzieje się tak dlatego, że ciągniki te nie muszą współpracować z wielkimi, wydajnymi maszynami.

Trzeba wziąć pod uwagę rodzaj gleby, która występuje w gospodarstwie. Zwięzła ziemia wymaga ciągników o większej mocy. Na podobnej powierzchni, w jednym gospodarstwie potrzebny będzie ciągnik o mocy 100 kW, a w innym, gdzie gleba jest lekka, zupełnie wystarczy traktor o mocy 40 kW.

Dobierając wielkość mocy traktora, warto wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu. Jeśli ciągnik będzie się poruszał na przykład na zboczach gór, to jego moc powinna być znacznie większa.

Jeśli gospodarstwo jest nastawione na hodowlę zwierząt, to znacznie praktyczniejszy okaże się ciągnik o mniejszej mocy. Tam gdzie produkuje się zboże, warto postawić na ciągnik o znacznie większej mocy.

Photo: Foter.com



Выбранные объявления