Tatra dla rolników

Ciężarówka może być ciągnikiem rolniczym

Tatra zamierza wprowadzić na polski rynek swoje ciężarówki Phoenix rejestrowane jako ciągniki rolnicze. To rzadko spotykane rozwiązanie wśród producentów pojazdów ciężarowych być może będzie dostępne już w tym roku.

Przedsięwzięcie jest o tyle ciekawe, że na zakup takich pojazdów nabywcy mogą otrzymać dofinansowanie ze środków unijnych. Podczas ostatnich targów MT TSL Tomas Pilat, przedstawiciel handlowy Tatra Trucks powiedział nam, że rolnicy coraz bardziej interesują się ofertą czeskiego producenta. W Czechach i w Niemczech z powodzeniem sprzedawane są już Tatry z homologacją określającą je jako ciągniki rolnicze. Użytkownicy dobierają do nich wymienne zabudowy i wykorzystują w gospodarstwach do różnych prac. Firma chce zaoferować takie samochody-traktory również w Polsce.

Jak powiedział nam Jacek Cheda, dyrektor marki w firmie EG Polska (importer Tatry), obecnie przedstawiciele czeskiego producenta badają możliwości rejestrowania takich pojazdów w Polsce. Jako ciągniki rolnicze Tatry wyposażone są w ograniczniki prędkości do 50 km/h oraz szersze opony agro. Mogą poruszać się na drogach publicznych, ale nie na ekspresowych i autostradach.

Jak się okazuje, w Polsce są już klienci zainteresowani kupnem Tatry w roli ciągnika rolniczego. J. Cheda ujawnił, że jeden z klientów chciałby wykorzystywać w swoim gospodarstwie Tatrę z napędem 8x8, ze zmienną zabudową. W zależności od potrzeb wcielałaby się w rolę pojazdu asenizacyjnego, wywrotki i rozrzutnika nawozu. EG Polska przygotowuje już dla tego potencjalnego nabywcy konkretny projekt.

Według J. Chedy Tatra jako ciągnik rolniczy może występować w specyfikacji podwozia, ale także ciągnika siodłowego. W przypadku, gdyby okazało się, ze Polsce nie można rejestrować takich pojazdów, importer rozważa wariant z rejestrowaniem ich w Czechach.

Tatry są o tyle interesujące dla rolników, że charakteryzują się dużą dzielnością w trudnym terenie i dużą ładownością. Unikatowa koncepcja podwozia bazuje na centralnej rurze nośnej i niezależnych wahliwych półosiach. Taka konstrukcja zapewnia ochronę elementów układu napędowego, cechuje się wysoką skręcalnością i odpornością na zgięcia. Nie ma potrzeby stosowania wałów kardana, a napęd jest wyjątkowo wytrzymały. 

Przykładowa specyfikacja Tatry Phoenix (prezentowanej na targach MT TSL): napęd 8x8, wywrotka tylnozsypowa, silnik Paccar 13-litrowy o mocy 510 KM, z hamulcem dekompresyjnym, zautomatyzowana 16-przełożeniowa skrzynia biegów AsTronic, intarder, osie przednie 2x9 t, osie tylne 2x16 t. Dopuszczalna techniczna masa całkowita – 50 ton. (JM)

 

Fot. producent



Выбранные объявления